Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomoc dla opiekuna osoby ze znacznym stopniem

27.12.2018
Autor: O.

Jestem samotnie mieszkającą emerytką i opiekuję się 95-letnią Mamą, która mieszka sama i jest w znacznym stopniu niepełnosprawna. Mama ma średnią emeryturę i pobiera dodatek pielęgnacyjny. Ja mam 1400 zł emerytury i nie stać mnie na opłacenie pomocy do opieki nad Mamą. Sama choruję i nie radzę sobie sama. Czy mogę liczyć na jakąkolwiek pomoc wynikającą z przepisów prawa?

Szanowna Pani,

jeżeli potrzebna jest pomoc do opieki nad Pani Mamą, można udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej i złożyć wniosek o przyznanie usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze w zależności od dochodu mogą być całkowicie nieodpłatne, częściowo odpłatne lub płatne w 100 proc.

Zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas