Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Syn ma 16 lat i orzeczenie o lekkim stopniu. Co mu się należy?

19.12.2018
Autor: N.

Syn od 10 lat życia ma orzeczenie o niepełnosprawności, dziś, w wieku ukończenia 16 lat, przyznali mu stopień lekki, symbole: 03-L, 11-I. Czy synowi cokolwiek się należy? Chodzi o legitymację, czy ma zniżki na autobusy PKS i dodatek pielegnacyjny 180 zł?

Szanowna Pani,

w związku z Pani pytaniem zachęcam do zapoznania się z artykułem na portalu Niepelnosprawni.pl w kwestii symboli dotyczących niepełnosprawności oraz z artykułami dotyczącymi poszczególnych stopni niepełnosprawności. To właśnie stopień niepełnosprawności wpływa na kwestie ulg i uprawnień (proszę zobaczyć np. artykuł dotyczący lekkiego stopnia niepełnosprawności autorstwa p. Ewy Szymczuk, doradcy socjalnego w Centrum Integracja w Warszawie.

Odnosząc się do kwestii „dodatku pielęgnacyjnego 180 zł” domyślam się, że chodziło Pani o zasiłek pielęgnacyjny, który od 1 listopada 2018 r. został podwyższony do kwoty 184,42 zł. Zasiłek ten przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie, która ukończyła 75 lat;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Z informacji przedstawionych przez Panią w pytaniu wynika, że Syn ma ustalony lekki stopień niepełnosprawności. Tym samym nie spełnia niestety warunku do otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas