Polacy ustrzelili brąz na ME w strzelectwie sportowym

06.12.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. archiwum Integracji
rzędy amunicji

Drugi medal wywalczyli w środę, 5 grudnia, podczas mistrzostw Europy w strzelectwie sportowym reprezentanci Polski. Szymon Sowiński, Filip Rodzik i Kacper Pierzyński uplasowali się na najniższym stopniu podium w pistolecie pneumatycznym.

W kwalifikacjach w pistolecie pneumatycznym w klasie niepełnosprawności SH1 (60 strzałów) wystartowało 26 zawodników, w tym czterech reprezentantów Polski. Niestety, nie udało się im awansować do finału.

Walka o podium

Na 11. lokacie uplasował się Filip Rodzik z 551 pkt., tuż przed Szymonem Sowińskim z wynikiem 550 pkt. Blisko tej dwójki na 14. pozycji był Kacper Pierzyński (550 pkt.). O kolejności tych dwóch ostatnich zawodników zadecydowała ilość ustrzelonych „10”. Z kolei na 20. pozycji zmagania zakończył Sławomir Okoniewski (538 pkt.). Zwycięstwo odniósł Ukrainiec Oleksii Denysiuk z 231,8 pkt. Srebro mistrzostw Europy wywalczył Czech Tomas Pesek, który był najlepszy w kwalifikacjach. Złoto przegrał o jedynie 0,1 pkt. Podium uzupełnił Damir Bosnjak z Chorwacji (209,7 pkt.).

Pięć zespołów zostało sklasyfikowanych w rywalizacji drużynowej. Polacy w składzie Sowiński, Rodzik i Pierzyński uzyskali 1651 pkt., co dało im brązowy medal. Triumfowali Ukraińcy – mistrza w zmaganiach indywidualnych Denysiuka wsparli Jurii Matafonow oraz Andrij Zachwatajew. Pierwsze miejsce dało im 1671 pkt. Na drugiej lokacie uplasowali się strzelcy z Turcji – Cevat Karagol, Korhan Yamac, Yunus Bahceci (1669 pkt.). Kolejne miejsca zajęli Serbowie i Czesi.

W karabinku pneumatycznym leżąc w klasie niepełnosprawności SH1 (R3) wzięło udział 37 osób. Na dziewiętnastym miejscu uplasował się Tadeusz Sondej z wynikiem 627,3 pkt. Na 21. lokacie zakończył zmagania Waldemar Andruszkiewicz (626,1 pkt.), a na 28. Emilia Babska (621,0 pkt.). Mistrzynią Europy została Słowaczka Veronika Vadovicova, która pokonała Niemkę Nataschę Hiltrop oraz Ukraińca Andrii Doroszenkę. W drużynie ze złota cieszyli się Niemcy (1898,1 pkt.), podium uzupełnili Ukraińcy (1890,9 pkt.) i Francuzi (1889,4 pkt.). Biało-czerwoni zajęli piątą lokatę z wynikiem 1874,4 pkt. Sklasyfikowano siedem państw.

We wtorek, 5 grudnia, zespół w składzie Szymon Sowiński, Sławomir Okoniewski, Kacper Pierzyński wywalczył drugą lokatę w rywalizacji drużynowej w pistolecie pneumatycznym.

Kategorie niepełnosprawności w strzelectwie

W strzelectwie biorą udział zawodnicy z niepełnosprawnością ruchową:

SH1 – osoby, które poruszają się wyłącznie na wózkach inwalidzkich, zawodnicy mogą stać, ale nie mogą wtedy korzystać z dodatkowego wsparcia. W przypadku zawodników SH1 z amputacją rąk dozwolone jest trzymanie karabinka w protezach.

SH2 – osoby, które potrafią stać, ale nie mają możliwości oddania strzału w pozycji stojącej, używający podpórek pod karabinek.