Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Stopień niepełnosprawności dla osoby chorej na raka tarczycy

07.12.2018
Autor: F.

Dzien dobry. Ponad 3 lata temu zdiagnozowano u mnie nowotwór złośliwy tarczycy. Przeszłam dwie operacje, po 1 z nich miałam niedowład lewej struny głosowej i problemy z mówieniem, podczas drugiej operacji wycięto mi znaczną część węzłów chłonnych szyi. Teraz czeka mnie trzecia operacja w związku ze wznową raka w węźle. Czy z tego tytułu mogę starać się o stopień niepełnosprawności? Z poważaniem

Szanowna Pani,

w myśl obowiązujących przepisów, niepełnosprawność to niemożność efektywnego pełnienia ról społecznych, tj. wypełniania zobowiązania wynikającego z zajmowanej pozycji społecznej przy korzystaniu przez osobę z przysługujących jej przywilejów i praw według bardziej lub mniej określonego wzoru, a więc niemożność bądź trudności w codziennej aktywności i uczestnictwie wynikające z naruszenia sprawności organizmu.

W obowiązującym systemie nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności. Jednak w opisanej sytuacji wydaje się jak najbardziej uzasadnionym złożenie do miejskiego/powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Więcej informacji na temat orzekania o niepełnosprawności znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas