Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Okres oczekiwania na świadczenie pielęgnacyjne

15.12.2018
Autor: K.

Witam. Mój syn ma [do wiad. red.] lat, jego orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej kończyło się 30 października, a komisję miał 8 listopada, decyzja pozytywna, jeśli chodzi o przedłużenie na kolejny rok. Decyzję otrzymałam 22 listopada i dzień później złożyłam w ośrodku pomocy społecznej (w celu przedłużenia świadczeń pielęgnacyjnych), gdzie dowiedziałam się, że mają miesiąc czasu na decyzję... Pytanie nr 1: czy nadpłacą mi pieniądze za listopad i czy jest w ogóle szansa, że je otrzymam w grudniu, jeśli mają czas do 23 grudnia z decyzją, a jest to przedłużenie, ja nie pracuję i wiem, że w dalszym ciągu będą mi one przysługiwały. Dziwi mnie fakt, że będę 2. miesiąc bez pieniędzy przez naszą Polską biurokrację... Pozdawiam i oczekuję na odpowiedź

Szanowna Pani,

ośrodki pomocy społecznej dokonują wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego gotówkowo lub na konto bankowe. Terminy tych wypłat często różnią się datą realizacji.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem w Pani sprawie jest bezpośredni kontakt z właściwym dla Pani ośrodkiem pomocy społecznej (telefonicznie lub osobiście). Należy w czasie rozmowy zapytać o stan sprawy po złożeniu wniosku (czy np. nie ma braków formalnych) i o przewidywany termin realizacji wypłaty świadczenia.

Wskazuję jednocześnie, że świadczenie przysługujące za niepełny miesiąc kalendarzowy wypłaca się w wysokości 1/30 dodatku miesięcznego za każdy dzień. Kwotę dodatku przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas