Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca za granicą a zasiłek pielęgnacyjny

22.12.2018
Autor: B.

Witam, od kilku lat pracuję za granicą, w tym czasie zachorowała moja żona, która w wyniku tego w dużym stopniu jest nie zdolna do pracy i pobiera z gminy zasiłek pielęgnacyjny, który jej teraz wstrzymali. Czy słusznie? Czy to ma na to wpływ, że pracuję za granicą?

Szanowny Panie,

zasiłek pielęgnacyjny (wypłacany przez ośrodek pomocy społecznej) przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Przyznanie zasiłku, odmowa lub wstrzymanie wypłaty następuje na podstawie decyzji administracyjnej. Proszę zapoznać się dokładnie z pismem, które otrzymała Pańska Żona (uzasadnienie decyzji). W decyzji będą wskazane przyczyny. Ewentualnie należy skontaktować się z organem wypłacającym zasiłek i zapytać o przyczyny wstrzymania.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas