Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sąd i świadczenie pielęgnacyjne wypłacone wstecz

24.01.2018
Autor: A.

Wyrokiem sądu z dnia 25.10.2018 sąd zmienił orzeczenie przyznając córce 7 punkt, sprawa trwała od pierwszego odwołania się od decyzji z powiatowego zespołu do spraw niepełnosprawności, od listopada 2017 do listopada 2018 nie otrzymywałam świadczenia. Czy mogę ubiegać się o wyrównanie zaległości, pani w GOPS powiedziała, że nie należy mi się zwrot zaległości.

Szanowna Pani,

zgodnie z 24 ust. 2a. ustawy o świadczeniach rodzinnych - jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Jeżeli jedynym powodem nieotrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego był brak ważnego orzeczenia z odpowiednimi wskazaniami, to warto powołać się na wyżej wskazany przepis, przedstawiając niezwłocznie prawomocny wyrok sądu wraz z orzeczeniami powiatowego i wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas