Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a umowa z wydawnictwem

24.01.2018
Autor: A.

Co w przypadku udzielenia wydawnictwu licencji na korzystanie z praw majątkowych do napisanej przeze mnie książki? Czy wtedy zostanie odebrane mi świadczenie pielęgnacyjne? Książkę pisałam wieczorami, jako hobby, dopiero potem za namową znajomych wysłałam do wydawnictwa, nie ma więc mowy o zaniedbania opieki nad dzieckiem. Czy powinnam zgłosić tę sprawę do OPS-u z chwilą podpisania takiej umowy z wydawnictwem, czy dopiero z chwilą uzyskania z tego tytułu dochodu, czyli dopiero po kilku miesiącach od podpisania umowy, gdy książka zostanie wydana i będzie się sprzedawać?

Szanowna Pani,

zgodnie z  art. 17. 1. Ustawy o świadczeniach rodzinnych - jednym z warunków otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego jest rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 22 w/w ustawy - zatrudnienie lub inna praca zarobkowa - oznacza to wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nie wiem dokładnie, jak będzie skonstruowana Pani umowa, stąd nie mogę ostatecznie wydać opinii, niemniej jednak oczywiście istnieje ryzyko uznania, iż podjęła się Pani jakiejś pracy zarobkowej lub iż pisanie książki spowodowało, iż „przestała Pani opiekować się dzieckiem”.

W celu upewnienia się, jaka jest Pani sytuacja – warto udać się jeszcze przed podjęciem działań z wydawnictwem do wydziału świadczeń rodzinnych w Pani gminie.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas