Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

24 grudnia dzień wolny od pracy z obowiązkiem odpracowania

28.11.2018
Autor: M.

Jestem osobą posiadającą umiarkowany stopień niepełnosprawności. Wigilia w bieżącym roku w urzędach jest dniem wolnym od pracy. Należy ją odpracować w sobotę 15 grudnia. Ponieważ mój tydzień pracy nie może przekroczyć 35 godzin pracy nie muszę przychodzić w sobotę do pracy. Czy w tej sytuacji 24 jest dla mnie dniem wolnym od pracy, a jeżeli nie przyjdę 15 i 24 grudnia do pracy czy zachowuję prawo do wynagrodzenia?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. 2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Ustawodawca wprowadzając powyższe przepisy, nakazuje pracodawcy, aby pilnował by czas pracy pracownika z orzeczeniem (umiarkowany lub znaczny stopień) w każdym tygodniu nie przekroczył 35 godzin, a ciągu dnia 7 godzin. Inaczej jest w przypadku pracownika pełnosprawnego lub nie korzystającego z uprawnień wynikających z orzeczenia, do którego stosujemy zasadę zawartą w przepisie art. 129 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym czas pracy nie może przekroczyć „przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.

Nie znam dokładnie treści zarządzenia o ustanowieniu dniem wolnym 24 grudnia 2018 r. w Pani zakładzie pracy, trudno więc odpowiedzialnie ocenić stan prawny, niemniej jednak jeżeli zostanie tak zorganizowana praca, że nie jest Pani w stanie (nie z Pani winy, a jedynie z powodu przestrzegania przepisów w przedmiocie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami) pójść do pracy w dniu 24 grudnia, bo przecież urząd będzie zamknięty, to nie powinna Pani moim zdaniem ponieść z tego powodu niekorzystnych skutków poprzez obniżenie wynagrodzenia.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas