Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasady obliczania wymiaru dodatkowego urlopu

28.11.2018
Autor: W.

Pracodawca obliczając urlop za niecały rok zsumował wymiary urlopu wypoczynkowego i rehabilitacyjnego (26 + 10 = 36) i od całej sumy wyliczył proporcjonalnie należny urlop. Natomiast poprzedni zakład pracy obliczał wymiar urlopu oddzielnie dla wypoczynkowego i dodatkowego co najczęściej jest korzystniejsze dla pracownika. Czy jest przepis regulujący szczegółowo tę kwestię?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Choć żaden przepis nie odpowiada na Pani pytanie, można jednak na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przeczytać: „Tak więc w przypadku osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wymiar urlopu wypoczynkowego będzie wynosił odpowiednio:

  1.  30 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  2.  36 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Urlop w wymiarze proporcjonalnym może być stosowany jedynie w przypadkach ściśle określonych w art. 1551 (ustanie stosunku pracy) oraz w art. 1552 Kodeksu pracy (np. po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego)”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas