Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwolnienie na badanie przy lekkim stopniu niepełnosprawności

29.11.2018
Autor: B.

Czy jak posiadam lekki stopień niepełnosprawności, to przysługuje mi możliwość wyjścia z pracy na rezonans (badanie)? A jak nie, to jak mam to odpracować?

Szanowna Pani,

zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej, jedynie osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

  • w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku,
  • w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Zatem jeśli Pani posiada lekki stopień niepełnosprawności, nie może Pani korzystać z ww. zwolnienia.

W myśl przepisów, pracodawca może zwolnić pracownika pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia. Należy jednak pamiętać, że zobowiązując pracownika do odpracowania zwolnienia, nie może to spowodować przekroczenia obowiązujących pracownika norm czasu pracy.

Jeżeli przy odpracowywaniu czasu zwolnienia miałoby dojść do przekroczenia normy dobowej lub średniotygodniowej, wówczas czas zwolnienia należy traktować jako czas nieobecności usprawiedliwionej, ale niepłatnej.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas