Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PŚ w snowboardzie: Polka z dwoma brązami!

16.11.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Wojciech Taraba jedzie na snowboardzie

W holenderskim Landgraaf w dniach 14-15 listopada rozegrano Puchar Świata w parasnowboardzie. Dwukrotnie na podium uplasowała się Monika Kotzian. W imprezie startował też Wojciech Taraba, zajmując lokaty w „dziesiątce”.

Dwa brązy Moniki Kotzian

Medale udało się wywalczyć Monice Kotzian w kategorii SB-UL, w której rywalizują zawodniczki z niepełnosprawnością kończyny/ kończyn górnych. W tej konkurencji rywalizowały cztery zawodniczki: Jiangli Lu z Chin oraz jej rodaczka Qiaorong Pang, Amerykanka Peggy Martin i Polka Monika Kotzian.

Pierwszy Puchar Świata zakończył się triumfem Lu z czasem 46,69s, przed Pang o 0,5s. Kotzian do zwyciężczyni straciła 4,07s. Za Polką uplasowała się Martin o 0,84s.
Bardzo zacięta rywalizacja była między Chinkami drugiego dnia. Tym razem Lu uzyskała czas 46,61s, zaledwie o osiem tysięcznych pokonując Pang. Kotzian ponownie była lepsza od Martin, zaś  do triumfatorki straciła straciła 4,38s.

To nie koniec dobrych wyników naszej zawodniczki! Monika uzyskała również trzecie miejsce w gronie pięciu zawodniczek na Pucharze Europy, poprzedzającym PŚ.

Zjazdy Wojciecha Taraby

Pierwszego dnia zmagań w PŚ w Holandii Wojciech Taraba uzyskał ósmy wynik w konkurencji banked slalom w kategorii niepełnosprawności SB-LL2. W pierwszym przejeździe miał czas 45,27s, co dało mu siódmą lokatę. Jednak po drugim przejeździe wyprzedził go Takahito Ichikawa z Japonii. Taraba do zwycięzcy Chińczyka Qi Suna stracił 5,06s. Drugi był Fin Matti Suur-Hamari (+1,29s), a trzeci Alex Massie z Kanady (+1,55s). Natomiast kilka dni wcześniej 7-8 listopada, podczas Pucharu Świata w snowboardzie w Dubaju Taraba dwukrotnie zajął siódme miejsce.

Drugiego dnia zawodnik Startu Bielsko-Biała był dziewiąty. Drugie zwycięstwo odniósł Qi Sun z czasem 39,92s, przed Finem Suur-Hamarim brązowym medalistą igrzysk w Pjongczangu w tej specjalności o 0,22s oraz zwycięzcą dwóch PŚ w Dubaju - Australijczykiem Benem Tudhoppe o 1,02s  Podczas PŚ startowało 16. zawodników. Warto odnotować, że we wtorek rywalizowano w ramach PE. Wówczas Taraba był szósty, a dwaj pozostali Polacy Jacek Tomczak i Adam Kopeć zajmowali odpowiednio 17. i 19. miejsce.

Kategorie niepełnosprawności w parasnowboardzie

  • SB-LL 1: snowboardziści o znacznym ograniczeniu funkcji jednej lub obu kończyn dolnych. W tej grupie znajdują się np. zawodnicy z amputacją powyżej kolana lub z podwójną amputacją kończyn poniżej kolan.
  • SB-LL 2: snowboardziści z lżejszym ograniczeniem funkcji kończyny lub obu kończyn dolnych.
  • SB-UL: snowboardziści z niepełnosprawnością kończyny lub obu kończyn górnych.


 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas