Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

48-godzinny maraton tworzenia gier dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami

13.11.2018
Autor: inf. pras., fot. pixabay.com
kość do gry leży na planszówce między drewnianymi pionkami

W dn. 30 listopada - 2 grudnia Stowarzyszenie Poznańska Gildia Graczy już po raz trzeci organizuje 48-godzinny maraton tworzenia gier (ang. game jam), dostosowanych do potrzeb tej grupy odbiorców. Wydarzenie jest tworzone z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i ma na celu podnieść poziom świadomości twórców gier oraz przypomnieć im, że wśród osób z niepełnosprawnościami są również potencjalni gracze.

Zagadnienie przystosowywania gier wideo do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest bardzo często pomijane przez twórców gier. Taka sytuacja wynika najczęściej z braku ich świadomości o istnieniu potrzeby dostosowania. Szacuje się, że 15 proc. społeczeństwa posiada pewną niepełnosprawność. Wśród nich są gracze, którzy nie będą mogli cieszyć się daną grą, o ile nie zostanie ona wyposażona w odpowiednie opcje.

Gry dla wszystkich

Podczas wydarzenia jego uczestnicy dowiedzą się o problemach w dostępie do treści cyfrowych, na jakie napotykają osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Twórcy zdobędą również podstawową wiedzę o zasadach projektowania bardziej dostępnych gier. Jedną z takich reguł jest wprowadzenie opcji pozwalającej na zmianę kolorystyki gry, tak aby była ona przyjazna dla osób z zaburzonym rozpoznawaniem barw.

Twórcy gier będą mogli zapoznać się również z nowymi technologiami pojawiającymi się na rynku gamingowym, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do zwiększania dostępności. Przykładem takiej nowości może być eye tracker czyli urządzenie analizujące ruch gałek ocznych i umożliwiające sterowanie grą przy wykorzystaniu samego wzroku.

Po części wykładowej, uczestnicy maratonu w niewielkich zespołach przystąpią do prac nad grami, wykorzystując zdobytą wiedzę o dostępności. Po niecałych dwóch dniach nastąpi finał w postaci prezentacji wszystkich powstałych na wydarzeniu projektów. Wyłonione zostaną te, które w najbardziej kreatywny sposób rozwiązują problemy związane z przystosowaniem dla graczy z niepełnosprawnościami.

Przyjdź na wykłady

Zapisy na udział w maratonie odbyły się 28 października i cała pula 90 biletów rozeszła się w przeciągu doby. Wciąż można się jednak zapisać na otwarte prelekcje i panele za pomocą serwisu Evenea. Uczestnictwo w maratonie jak i części wykładowej jest darmowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie organizatorów i Facebooku.

PGG, czyli Poznańska Gildia Graczy, jest stowarzyszeniem pasjonatów gier wideo, zrzeszających oraz animujących lokalną społeczność graczy. Organizatorzy różnorodnych wydarzeń gamingowych, wspierający w rozwijaniu kulturę i edukację związaną z grami wideo.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas