Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Białystok: ciekawy spektakl pt. „Dziadek – Głusi o Niepodległej”

09.11.2018
Autor: inf. pras.
zdjęcia Piłsudskiego w albumie

Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” zaprasza na spektakl pn. „Dziadek – Głusi o Niepodległej” z udziałem osób niesłyszących. Sztuka jest inspirowana wydarzeniami z historii Polski, dotyczącymi okresu dwudziestolecia międzywojennego obejmującego lata 1918-1939, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Pierwszego Marszałka Polski i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych – Józefa Piłsudskiego. Przedstawienie odbędzie się w dniu 19 listopada o godz. 18:00 w Białostockiem Teatrze Lalek. Wstęp wolny.

W efekcie warsztatów prowadzonych pod okiem instruktorów – Izabeli Marii Wilczewskiej i Krzysztofa Zemło, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące oraz ich słyszący przyjaciele, powstał niezwykły pokaz finałowy pn. „Dziadek – Głusi o Niepodległej”.

Zwykły-niezwykły „Dziadek”

Tytuł projektu nawiązuje do jednego z pseudonimów pod jakim był znany Józef Piłsudski – „Dziadek”.  Postać marszałka zostanie ukazana w zupełnie inny sposób, nie tylko jako wodza, polityka, Naczelnika Państwa czy ministra, lecz przede wszystkim jako osobę prywatną – syna, brata, męża i czułego kochającego ojca. Wielkiego, a jednocześnie zwykłego człowieka, który tworzył historię ówczesnej Polski.

Spektakl został przygotowany według autorskiego scenariusza, którego współtwórcami są osoby niesłyszące. Dla nich jest to sposób na edukację kulturalno-historyczną i integrację ze środowiskiem osób słyszących. Osoby z niepełnosprawnością słuchu chcą sięgać do faktów historycznych, poznawać je poprzez sztukę i ukazywać w taki sposób w jaki sami widzą i czują.

Opowieść bez słów

Spektakl zostanie opowiedziany „poza słowami” – językiem gestu, nie wymagającym tłumaczenia, wyobraźni, emocji, dzięki czemu będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nie znających języka migowego. Będzie to metaforyczna opowieść o ludziach i wydarzeniach tamtych lat, ukazana w sposób wyjątkowy, w zupełnej ciszy, z wykorzystaniem języka migowego jako niezwykłej formy teatralnej.

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali muzycy – Marcin Mickiewicz i Łukasz Prokopowicz, którzy podczas występu będą grali na żywo. Zasoby projektu dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska.


„Dziadek” to projekt edukacyjno - kulturalny realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Przedsięwzięciu patronuje Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Partnerem projektu jest  Muzeum Wojska w Białymstoku. Opieka medialna projektu: TVP Oddział Białystok, Polskie Radio Białystok,  portal miejski BialystokOnline.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas