Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

EDF: Europejski Akt o Dostępności to rozczarowujący kompromis

09.11.2018
Autor: Mateusz Różański
Źródło: edf-feph.org
Yannis Vardakastanis w czarnych okularach stoi na tle flagi Unii Europejskiej

- Kraje członkowskie zawiodły swoich obywateli z niepełnosprawnością. Wydaję się, że Unia Europejska jest bardziej unią biznesu niż ludzi – skomentował Europejski Akt o Dostępności Yannis Vardatkastanis, przewodniczący Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych (EDF). W oficjalnym stanowisku kierowana przez niego organizacja stwierdziła, że sama nazwa dokumentu „Akt o Dostępności” jest niewłaściwa, gdyż nie dotyka on rzeczywistych problemów osób z niepełnosprawnością.

„Akt dotyczy jedynie dostępności i pomija rzeczywistość, w której na co dzień żyją osoby z niepełnosprawnością” – czytamy w oficjalnym stanowisku EDF.

Zdaniem przedstawicieli Europejskiego Forum Akt w obecnym kształcie zawodzi osoby z niepełnosprawnością

Smartfony tak, pociągi nie

8 listopada Parlament Europejski i Komisja Europejska osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie Europejskiego Aktu o Dostępności. To dyrektywa, której celem jest stworzenie wspólnych dla całej Unii standardów dóbr i usług, tak by były one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawności. Akt reguluje m.in. kwestię dostępności usług telefonicznych/ łączności elektronicznej, w tym usługi ratownictwa, usług bankowych, handlu elektronicznych, sprzętu elektronicznego np. smartfonów czy terminali samoobsługowych. 

„W Akcie brakuje najważniejszych kwestii. Nie zawiera on zapisów dotyczących transportu, usług świadczonych przez mikroprzedsiebiorstwa, sprzętu AGD. Nie ma w nim nic na temat obowiązku zapewnienia dostępności budynków i infrastruktury. Akt nie odnosi się do rzeczywistości w której osoby z niepełnosprawnością żyją przez większość swojego życia” – czytamy w stanowisku EDF.

Szef EDF: kraje muszą działać ponad Aktem

Zdaniem Yannisa Vardakastannisa, kraje członkowskie muszą więc wychodzić poza ramy określone przez Europejski Akt o Dostępności, jeśli chcą naprawdę ułatwić życie osobom z niepełnosprawnością.

- Państwa UE muszą zagwarantować to, by osoby z niepełnosprawnością miały dostęp do miejsc, produktów i usług jak wszyscy pozostali obywatele – tłumaczy przewodniczący Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.

Europejski Akt o Dostępności ma zostać przedłożony do zatwierdzenia unijnym ambasadorom. Później będzie nad nim głosował Parlament Europejski. EDF zapowiedziało, że będzie zajmować się Aktem na każdym następnym etapie jego prac w PE.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Kpina z osób niepełnosprawnych
  Miki
  13.11.2018, 11:35
  Europejski Akt o Dostępności pokazuje, gdzie UE ma osoby z niepełnosprawnością. Tu liczy się biznes a nie rozwiązanie rzeczywistych problemów. Mówienie o równym traktowaniu wszystkich obywateli to zwykła hipokryzja. Z kolei dla sektora biznesowego najważniejszy jest pieniądz, który traktuje klienta niepełnosprawnego z pogardą.
  odpowiedz na komentarz
 • Pomijana rzeczywistość.
  ON.
  12.11.2018, 13:34
  Czy to jest w porządku że osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym musi od trzech lat bezskutecznie walczyć o wypracowaną rentę,która wielokrotnie kierowana jest na różne badania,nawet w odległości kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Kiedy przede wszystkim potrzebujesz pomocy drugiej osoby w codziennym życiu – dla siebie lub członka rodziny?

Biuletyn

Wspierają nas