Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mistrzostwa Europy w Tańcu na Wózkach w Polsce!

17.10.2018
Autor: inf. pras., na zdjęciu reprezentanci Polski 2014: Paweł Karpiński i Joanna Reda, fot. Piotr Stanisławski
Reprezentanci Polski: Paweł Karpiński i Joanna Reda/ fot. Piotr Stanisławski

Już 9 listopada w podwarszawskich Łomiankach na parkiecie Integracyjnego Centrum Dydaktyczno-Sportowego zawiruje ponad 50 par. Tancerze z 16 krajów Europy wykonają tańce standardowe, latynoamerykańskie, gorące rytmy i wyszukaną choreografię podczas Mistrzostw Europy. Honorowy patronat nad imprezą objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Program wydarzenia

Mistrzostwa Europy w tańcu to prestiżowe i najważniejsze europejskie wydarzenie, w którym biorą udział tancerze na wózkach. Tegoroczny turniej odbędzie się w sercu polskiego miasta tańca na wózkach – Łomiankach za sprawą Stowarzyszenia Rehabilitacji i Tańca Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych Swing-Duet.

W dniu 9 listopada w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym (ICDS) w Łomiankach (ul. Staszica 2) w godz. 15-20 zostaną rozegrane wszystkie konkurencje freestyle. Oficjalna ceremonia otwarcia mistrzostw odbędzie się w sobotę 10 listopada o godz. 15, tuż po niej rozpoczną się zawody. Turniej w niedzielę rozpocznie się o godz. 15, a ceremonia zamknięcia o godz. 19.

W wydarzeniu weźmie udział 110 zawodników, w tym 70 tancerzy na wózkach z 16 krajów europejskich.

Oceny sędziów

Zawody rozgrywane będą:

 • w konkurencjach:
  • combi – osoba z niepełnosprawnością tańczy ze sprawnym partnerem,
  • duo – taniec dwóch osób na wózkach,
  • soliści – kobiety i mężczyźni tańczący na wózkach.
 • w dwóch klasach tanecznych:
  • klasa 1 – osoba na wózku o mniejszej sprawności ruchowej,
  • klasa 2 – osoba na wózku o większej sprawności ruchowej.
 • w dwóch stylach: standardowym (walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot, quickstep) i latynoamerykańskim (samba, cha-cha, rumba, pasodoble, jive). Zawody freestylu polegają na dowolnej technice tanecznej par lub solistów do indywidualnie wybranej muzyki.

Taniec to widowisko, dostarczające bogatych wrażeń estetycznych, dzięki zestawom barw, strojom zawodników, rywalizacji sportowej, a przede wszystkim: elegancji ruchu tancerzy. Sędziowie oceniając tancerzy na wózkach biorą pod uwagę takie same kryteria, jak przy ocenie par pełnosprawnych, tzn. rytm, charakter tańca, technikę, a także choreografię, prezencję, charyzmę i ogólne wrażenie.

Zawody organizowane są pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Miasto i Gmina Łomianki są gospodarzem imprezy, natomiast Ministerstwo Sportu i Turystyki współfinansuje zawody. Patronat medialny objęła antena TVP SPORT.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Gdzie ostatnio w telewizji lub w internecie widziałaś/-eś osobę z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas