Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co dalej z tzw. emeryturami EWK? Obradowała sejmowa komisja

05.10.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
Sterta groszy, w tle licząca je osoba

Po raz kolejny sejmowa Komisja ds. Petycji zajmowała się sprawą tzw. emerytur EWK, które pod koniec ubiegłego stulecia były przyznawane opiekunom osób niesamodzielnych po przepracowaniu 20 (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni). Obecnie ich świadczenia są dużo niższe niż przyznawane opiekunom osób niesamodzielnych świadczenie pielęgnacyjne (1477 zł).

 W maju 2018 roku, ze strony minister rodziny, pracy i polityki społecznej padła obietnica zrównania emerytur EWK ze świadczeniem pielęgnacyjnym.

- Mówimy tu o dodatku do emerytury, który stanowiłby wyrównanie ze świadczeniem pielęgnacyjnym, które otrzymują rodzice opiekujący się dziećmi niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem – mówiła wówczas minister Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej dot. propozycji modelu wsparcia dla rodzin osób z niepełnosprawnością.

Jak do tej pory jednak nie przedstawiono żadnych propozycji legislacyjnych w tej sprawie. O plany rządu dotyczące tzw. emerytur EWK pytano podczas posiedzenia Komisji ds. Petycji 4 października 2018 r.

33,4 tys. zainteresowanych

Według danych przedstawionych przez reprezentującą Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marzenę Tazbir-Kowalczyk, w czerwcu 2018 roku w całym kraju emeryturę EWK pobierało 33,4 tys. osób.

W ciągu 10 lat ich liczba zmniejszyła się prawie dwukrotnie – w roku 2008 było 72,2 tys. osób. Wśród nich, wedle danych z marca 2018 roku, gdy była przeprowadzana waloryzacja emerytur, najwięcej – bo 17,2 tys. osób – pobierało świadczenie niższe niż 1100 zł brutto.

Podczas wcześniejszych posiedzeń zarówno Komisji ds. Petycji, jak i Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, dotyczących emerytur EWK, strona rządowa argumentowała, iż sprawą podniesienia tego świadczenia zajmie się po dokonaniu reformy orzecznictwa.

Co z reformą orzecznictwa?

O tę sprawę zapytała posłanka Nowoczesnej, Kornelia Wróblewska.

- Z informacji, które do nas docierały wynikało, że prace zespołu ds. orzekania miały zakończyć się do końca czerwca tego roku – mówiła posłanka Wróblewska. – Pojawiały się też informacje, że lipiec i sierpień to był czas na dla pana premiera na konsultacje społeczne. Pismo z ministerstwa, które mamy w odpowiedzi na nasz dezyderat, było datowane na 8 sierpnia 2018 roku. A mamy październik.

- Wiem, że odpowiedni dokument wpłynął do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, czeka on teraz na wewnętrzną kontrolę. Minister ma – zgodnie z zarządzeniem – 30 dni na przekazanie go do premiera – odpowiedziała jej Marzena Tazbir-Kowalczyk. – Niestety, musimy zaczekać. Wiem też, że projekt zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym, bo jest to temat niezwykle istotny.

W odpowiedzi na jej słowa posłanka Wróblewska zwróciła uwagę, że dalej nie wiadomo, jak reforma orzecznictwa wpłynie na sytuację osób na emeryturach EWK.

Ostatecznie Komisja ds. Petycji wystąpiła, zgodnie z prośbą posłanki Wróblewskiej, o uzupełnienie wypowiedzi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Komentarz

  • Sagi pod tytułem -Emerytury EWK- ciąg dalszy !!!!!!
    mamaewk
    08.10.2018, 08:45
    Nikt nie wierzy w to ze nastąpi podjęcie prac nad zmianą ustawy o świadczeniach rodzinnych.Choć w maju pani minister E.Rafalska złożyła taką obietnice . 5 lipca br Komisja Praw Człowieka i Petycji kontynuowała prace nad petycją P9-10/17 w /s podjęcia inicjatywy ustawodawczej dot.zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych w celu przyznania opiekunom pobierającym emerytury i renty prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Komisja przeprowadziła dyskusję nad postulatami petycji z udziałem przedstawiciela MRPIPS który poinformował że resort nie przychyla się do postulatów petycji. Po głosowaniu prace nad petycją zostały wstrzymane. Tak to wyglądało po zapewnieniu pani minister o wyrównaniu świadczeń w maju ,w lipcu resort wstrzymuje prace. Wygląda na to ze MRPIPS nie ma woli aby doprowadzić do zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych .Od 2014 roku rodzice są informowani o prowadzeniu prac analitycznych ,powołaniu w 2016 r Zespołu d/s ON i członków ich rodzin który pracował nad rozwiązaniami poprawy ich sytuacji w tym matek EWK. Cały czas te same obietnice które kiedy zaczynają się prace nad podjęciem inicjatywy ustawodawczej na wniosek tego ministerstwa są wycofywane. Widzimy że opozycja chce prowadzić działania zmierzające do zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych ale brak dobrej woli ze strony samego ministerstwa. Proszę aby pani minister E.Rafalska poinformowała opinię publiczną czemu dnia 5 lipca 2018 r resort MRPIPS nie przychylił się do postulatów petycji o kontynuowaniu prac nad zmianą ustawy która by nam matkom dała prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Oczkujemy prawdy a nie obietnic które okazują się być zwykłym oszukiwaniem matek proszących rząd o godność ,równe traktowanie i szacunek który jest okazywany matkom 4 ,5 czy więcej dzieci poprzez błyskawiczne procedowanie ustawy o świadczeniu uzupełniającym . Nas matki 60 plus emerytki ,rencistki za serce ,trud i poświęcenie życia w opiece nad dorosłym dzisiaj dzieckiem niesamodzielnym wyklucza się ze społeczeństwa, karze załączenie opieki z pracą .Jesteśmy skazane na życie w biedzie podczas gdy nasze znajome matki mogą cieszyć się dostatkiem, i zaspokajać potrzeby swoich dzieci, my nadal oszczędzamy na sobie ,lekach ,ogrzewaniu itd.Oczekujemy prawdy ze strony rządu !!!!!!!!!!

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas