Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co dalej z tzw. emeryturami EWK? Obradowała sejmowa komisja

05.10.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
Sterta groszy, w tle licząca je osoba

Po raz kolejny sejmowa Komisja ds. Petycji zajmowała się sprawą tzw. emerytur EWK, które pod koniec ubiegłego stulecia były przyznawane opiekunom osób niesamodzielnych po przepracowaniu 20 (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni). Obecnie ich świadczenia są dużo niższe niż przyznawane opiekunom osób niesamodzielnych świadczenie pielęgnacyjne (1477 zł).

 W maju 2018 roku, ze strony minister rodziny, pracy i polityki społecznej padła obietnica zrównania emerytur EWK ze świadczeniem pielęgnacyjnym.

- Mówimy tu o dodatku do emerytury, który stanowiłby wyrównanie ze świadczeniem pielęgnacyjnym, które otrzymują rodzice opiekujący się dziećmi niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem – mówiła wówczas minister Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej dot. propozycji modelu wsparcia dla rodzin osób z niepełnosprawnością.

Jak do tej pory jednak nie przedstawiono żadnych propozycji legislacyjnych w tej sprawie. O plany rządu dotyczące tzw. emerytur EWK pytano podczas posiedzenia Komisji ds. Petycji 4 października 2018 r.

33,4 tys. zainteresowanych

Według danych przedstawionych przez reprezentującą Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marzenę Tazbir-Kowalczyk, w czerwcu 2018 roku w całym kraju emeryturę EWK pobierało 33,4 tys. osób.

W ciągu 10 lat ich liczba zmniejszyła się prawie dwukrotnie – w roku 2008 było 72,2 tys. osób. Wśród nich, wedle danych z marca 2018 roku, gdy była przeprowadzana waloryzacja emerytur, najwięcej – bo 17,2 tys. osób – pobierało świadczenie niższe niż 1100 zł brutto.

Podczas wcześniejszych posiedzeń zarówno Komisji ds. Petycji, jak i Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, dotyczących emerytur EWK, strona rządowa argumentowała, iż sprawą podniesienia tego świadczenia zajmie się po dokonaniu reformy orzecznictwa.

Co z reformą orzecznictwa?

O tę sprawę zapytała posłanka Nowoczesnej, Kornelia Wróblewska.

- Z informacji, które do nas docierały wynikało, że prace zespołu ds. orzekania miały zakończyć się do końca czerwca tego roku – mówiła posłanka Wróblewska. – Pojawiały się też informacje, że lipiec i sierpień to był czas na dla pana premiera na konsultacje społeczne. Pismo z ministerstwa, które mamy w odpowiedzi na nasz dezyderat, było datowane na 8 sierpnia 2018 roku. A mamy październik.

- Wiem, że odpowiedni dokument wpłynął do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, czeka on teraz na wewnętrzną kontrolę. Minister ma – zgodnie z zarządzeniem – 30 dni na przekazanie go do premiera – odpowiedziała jej Marzena Tazbir-Kowalczyk. – Niestety, musimy zaczekać. Wiem też, że projekt zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym, bo jest to temat niezwykle istotny.

W odpowiedzi na jej słowa posłanka Wróblewska zwróciła uwagę, że dalej nie wiadomo, jak reforma orzecznictwa wpłynie na sytuację osób na emeryturach EWK.

Ostatecznie Komisja ds. Petycji wystąpiła, zgodnie z prośbą posłanki Wróblewskiej, o uzupełnienie wypowiedzi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Co dalej z EWK zobaczymy .
  mamaewk
  02.11.2018, 09:56
  Odpowiedz jest prosta,po 3 latach braku dobrej woli ze strony ministerstwa rodziny które nie chciało się tym problemem zająć sprawą zajmie się senat.Na ile skutecznie zobaczymy,czy ministerstwo rodziny będzie wyszukiwać tysiące przeszkód aby dosypki nie było też zobaczymy.Rząd PIS postawił na bogatą, zdrową rodzinę, na wsparcie seniorów. W tym programie nie było matek które od 40 lat opiekują się dorosłym niesamodzielonych dzieckiem.To wykluczenie nie było dla pani minister problemem które należy rozwiązać bez zbędnej zwłoki. Krytyka tej ustawy była przed wyborami w 2015 r,po wyborach została walka matek o godność, sprawiedliwość i równe traktowanie. Ta walka trwa do dziś, choć ta grupa maleje,a różnica w świadczeniach rośnie .Nie widzi tego ministerstwo,rząd czy były i obecny premier.Rząd nie widział żadnych problemów ON i ich opiekunów. Dla rządu liczy się tylko 500 plus, 300 plus rodzina plus itd ,a grupa wykluczona która liczyła na wsparcie i zrozumienie ze strony rządu który mówi ze słucha głosu wyborców I realizuje obietnice w tej sprawie nie widzi, nie słyszy. Nasza nadzieja w Senackie który wreszcie zobaczył ze przedstawiciele ministerstwa rodziny wprawia ustawy o świadczeniu EWK nic nie zrobili choć komisja dala im wystarczająco dużo czasu. Czy jest możliwość na wyrównanie emerytur matkom EWK ,mam nadzieje.Dziękuję wszystkim za walkę o sprawiedliwość, dziękuję Fundacji Helsinskiej za wsparcie petycji pani Zaremba.
  odpowiedz na komentarz
 • emerytury ewk
  emerytka na ewk..
  25.10.2018, 21:56
  Co z emeryturami EWK dla matek urodzonych przed rokiem 1949,, które pracowały wychowywały dzieci chore , niepełnosprawne i do dnia dzisiejszego czyli m-c X. 2018r.nadal klepią biedę i żyją za 872.00zl. Czy wreszcie doczekają się konkretnej odpowiedzi czy nadal panowie posłowie będą debatować i przesyłać iprzekazywac wszelakie pisemka co zrobić z tymi matkami. Najlepiej byłoby dla rządzących gdyby spoczywały sobie już na cmentarzu.Dla Was by więcej zostało. Jak jeszcze z parę lat podyskutujecie to problem matek zemeryturami EWK będziecie mieć z głowy. Z 73.000, tys. Zostało nas już prawdopodobnie powyżej 33.300, osób. Życzę dalszych 12 lat miłego obradowania.
  odpowiedz na komentarz
 • Podziękowanie i sprostowanie wywiadu.
  Katarzyna Zaemba
  15.10.2018, 21:00
  Dziękuję z całego serca Fundacji Helsińskiej za zainteresowanie się naszą sprawą w dn.04-10-2018 r. na posiedzeniu Komisji Praw Człowieka Petycji, Praworządności Petycji (P9-02/17 ) której jestem autorem i pisemne poparcie powyższej petycji nigdy na posiedzeniach nie było P. Wróblewskiej, która wypowiada się w wywiadzie sama osobiście bywam na wszystkich posiedzeniach tam gdzie jestem niezbędna. To dla nas opiekunów na EWK wielki zaszczyt, że nasz problem nie jest Państwa Fundacji obojętny, że solidaryzujecie się z nami. O naszą sprawę walczymy od wielu lat bez widocznego efektu. Kończy się tylko na obietnicach. Mamy głęboką nadzieję, że przy Państwa wsparciu nasze postulaty zostaną zrealizowane. Jeszcze raz w imieniu własnym i,, wszystkich opiekunów na wcześniejszych emeryturach (EWK),,,,,dziękuję za tak bardzo ważne merytoryczne wsparcie, za zrozumienie naszego problemu i za obecność na posiedzeniu. Dotyczy posiedzenia Komisji PCP,P w Senacie w dniu 04 października 2018 r. obecności przedstawiciela z Fundacji Helsińskiej i pisemnego poparcia Petycji ( P9-02/17 której jestem autorem w staraniach poprawy sytuacji materialnej na rzecz wielu opiekunów najbardziej pokrzywdzonych przez los połączony z niepełnosprawnością swoich dzieci. Z poważaniem Katarzyna Zaremba.
  odpowiedz na komentarz
 • Co się w Polsce opłaca?
  Joanna
  13.10.2018, 13:49
  Rodzić dzieci, zwłaszcza kalekie. Czyli najlepiej nie być kobietą tylko kr... rozpłodową i bezmyślną, lub... b. cwaną. No bo jakim cudem można mieć 3 dzieci niepełnosprawnych zwłaszcza umysłowo? Mieć 3 dzieci o.n. trzeciego męża i pracować zawodowo pobierając kupę państwowej kasy? Dawniej 4, 5 czy 6 dzieci to mieli "pijacy". Dzieci te powieliły nawyk picia, ale teraz państwo da takiej "matce"emeryturę. Ustawa 500+ miała zapewnić "pracujących na nasze emerytury" - śmiech na sali :( Kto z tego korzysta? Dzieci takich rodziców nauczą się jedynie cwaniactwa, korzystania z pomocy społecznej itp. Niepełnosprawni stali się "świętymi krowami" zaraz po ciężarnych i z wózkami. Co z kobietami, które mają ambicję i wykształcenie? Co z myślącymi rodzicami? Co z EMERYTAMI, którzy po 30 latach mają 1000 zł?!
  odpowiedz na komentarz
 • Emerytura EWK
  Kasia
  08.10.2018, 21:48
  Matki które są na emeryturze EWK ,a skończyły 60lat mogą przejść na emeryturę powszechną,a świadczenie pielęgnacyjne może pobierać mąż lub ktoś z rodziny rezygnując z pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • Emerytury EWK
  Iga
  08.10.2018, 20:08
  Moim zdaniem Ci osoby powinni stawać powtórnie na komisję. Znam osoby które skorzystały z takiej możliwości. Kiedyś nie było to problemem nie tak jak tera.Myślę ze 80 procent tych osób nie opiekuje się żadna chora osoba bo jej po prosto nie ma.Ożenił się (Wyszły za maz) a teraz chcą takiego samego traktowania jak ludzie którzy opiekują się faktycznie niepełnosprawna najbliższą osobą
  odpowiedz na komentarz
 • Sagi pod tytułem -Emerytury EWK- ciąg dalszy !!!!!!
  mamaewk
  08.10.2018, 08:45
  Nikt nie wierzy w to ze nastąpi podjęcie prac nad zmianą ustawy o świadczeniach rodzinnych.Choć w maju pani minister E.Rafalska złożyła taką obietnice . 5 lipca br Komisja Praw Człowieka i Petycji kontynuowała prace nad petycją P9-10/17 w /s podjęcia inicjatywy ustawodawczej dot.zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych w celu przyznania opiekunom pobierającym emerytury i renty prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Komisja przeprowadziła dyskusję nad postulatami petycji z udziałem przedstawiciela MRPIPS który poinformował że resort nie przychyla się do postulatów petycji. Po głosowaniu prace nad petycją zostały wstrzymane. Tak to wyglądało po zapewnieniu pani minister o wyrównaniu świadczeń w maju ,w lipcu resort wstrzymuje prace. Wygląda na to ze MRPIPS nie ma woli aby doprowadzić do zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych .Od 2014 roku rodzice są informowani o prowadzeniu prac analitycznych ,powołaniu w 2016 r Zespołu d/s ON i członków ich rodzin który pracował nad rozwiązaniami poprawy ich sytuacji w tym matek EWK. Cały czas te same obietnice które kiedy zaczynają się prace nad podjęciem inicjatywy ustawodawczej na wniosek tego ministerstwa są wycofywane. Widzimy że opozycja chce prowadzić działania zmierzające do zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych ale brak dobrej woli ze strony samego ministerstwa. Proszę aby pani minister E.Rafalska poinformowała opinię publiczną czemu dnia 5 lipca 2018 r resort MRPIPS nie przychylił się do postulatów petycji o kontynuowaniu prac nad zmianą ustawy która by nam matkom dała prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Oczkujemy prawdy a nie obietnic które okazują się być zwykłym oszukiwaniem matek proszących rząd o godność ,równe traktowanie i szacunek który jest okazywany matkom 4 ,5 czy więcej dzieci poprzez błyskawiczne procedowanie ustawy o świadczeniu uzupełniającym . Nas matki 60 plus emerytki ,rencistki za serce ,trud i poświęcenie życia w opiece nad dorosłym dzisiaj dzieckiem niesamodzielnym wyklucza się ze społeczeństwa, karze załączenie opieki z pracą .Jesteśmy skazane na życie w biedzie podczas gdy nasze znajome matki mogą cieszyć się dostatkiem, i zaspokajać potrzeby swoich dzieci, my nadal oszczędzamy na sobie ,lekach ,ogrzewaniu itd.Oczekujemy prawdy ze strony rządu !!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Kasa jest pusta!
  Keraj
  06.10.2018, 20:47
  Morawiecki dla Grasia -ile mu dac? 50, 100 tysięcy? PiS do muchomora z Torunia -nie ma problemu miliony już przelane! Kasa dla górników,którzy jak tak dalej pójdzie to mają być emerytami od urodzenia. Zwiazkowcy jedynie słusznego zwiazku zawodowego + księża - zniżka na stacji paliw. Nam się te pieniądze należały! słowa kierowniczki domu kultury,która za nasze podatnika pieniądze woziła mamę do leakrza służbowym autkiem. Czy te matki EWK powariowaly? Skąd dla nich wziąść? No uprze się i daj i daj? A skąd wezmę jak niemam! Jeszcze wierzycie w dobre intencje PiSu -cztery lata przy korycie minęły, dacie się nabrać na kolejne? Nie napiszę wam na kogo głosować -ale musicie iść na wybory! Głosujcie na tych którzy rokuja wam pomoc,a przy nastepnych wyborach rozliczcie z zlozonych obietnic.Tak wygląda demokracja.
  odpowiedz na komentarz
 • Czekaj babciu latka
  Monia
  05.10.2018, 18:32
  Rząd czeka aż babcie na EWK same pomrą i nie będzie musiał dawać już żadnej dosypki. W tym kraju jest mega-dyskryminacja! Gdzie ta dobra zmiana?
  odpowiedz na komentarz
 • Dosypka dla matek EWK -Tak , ale po weryfikacji
  ONa
  05.10.2018, 15:33
  Oczywiście mamom EWK należy się dosypka , ale należy zweryfikować , czy te mamy rzeczywiście opiekują się tymi dziećmi , bo czasem jest tak ,że ci niepełnosprawni już nie mieszkają z matkami ,założyli rodziny , skończyli studia i pracują np w innym mieście . Kiedyś przepisy nie były tak rygorystyczne i niepełnosprawni , którzy wtedy dostali pierwszą grupę dziś na te same schorzenia dostają drugą grupę i nawet opieki nie dostają , Mało tego emeryturę EWK dostawały nawet mamy niepełnosprawnych drugiej grupy, ale tych co otrzymali zasiłek pielęgnacyjny np . kalectwo datowało się od urodzenia , lub powstało przed 16 . r. życia.Mamom EWK należy pomóc .
  odpowiedz na komentarz
 • Czas swoje zrobi.
  Marcin
  05.10.2018, 15:11
  Rząd poczeka jeszcze z 10 lat i temat sam się rozwiąże.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy powinny istnieć limity zarobków dla rencistów?

Biuletyn

Wspierają nas