Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych stale zajęte. Co robić?

20.10.2018
Autor: I.

Po moich interwencjach w rejonie wejść do budynku miejskiej przychodni zdrowia w naszym mieście powstały nowe miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Już po kilku dniach miejsca te przestały służyć pacjentom zgłaszającym się do lekarzy, gdyż są ciągle zajęte przez samochody z pobliskiego osiedla, oczywiście z kartą parkingową za szybą. Poradźcie, co można zrobić, by te miejsca parkingowe służyły tylko pacjentom przybywającym do przychodni. Z wyrazami szacunku

Szanowny Panie,

znaczenie w tej sytuacji może mieć np. kwestia, czy miejsca parkingowe są zlokalizowane na terenie prywatnym. Wtedy właściciel terenu może określić zasady korzystania z miejsc parkingowych (np. tylko dla klientów przychodni).

Niestety, prawo nie reguluje kwestii zajmowania miejsc parkingowych. W wielu przypadkach pozostaje jedynie tzw. kampania informacyjna, czyli wkładanie za wycieraczkę informacji, czemu służy zrealizowane przy przychodni miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas