Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy ze stopniem umiarkowanym i z wpisem lekarskim medycyny pracy „do 10 kg” można dźwigać towary?

24.10.2018
Autor: S.

Witam, pracuję na magazynie [do wiad. red.], są to kartony różnych gabarytów i różnej wagi. Po przedstawieniu orzeczenia o niepełnosprawności umiarkowanej z wpisem „do 10 kg”, pracodawca każe mi w pracy ciągłej rozładowywać kartony do 10 kg i twierdzi, że jest to zgodne z prawem. Rozładunek z tira jest to przeważnie około 600 do 1000 kartonów i wagi do 10 kilogramów różnych gabarytów. Poinformowalem pracodawcę, że mogę dźwigać do 10 kg. Obecnie w pracy ciągłej rozładunku i paletowania jest to bardzo duży wysiłek. Czy mogę tak pracować i dziennie przerzucać około 7 ton z samochodów na palety z jednego rozładunku, a tych rozładunków jest okolo 3 do 4? Obecnie tylko zmniejszyły mi się godziny pracy do 7 godzin dziennie. Proszę o podanie jakiegoś przepisu, czy przy pracy do 10 kg mogę tyle dźwigać i rozładowywać towary. Obecnie w pracy ciągłej. Rozładunek z tira to około 2 godzin z innym pracownikiem. Mam ozeczonych kilka chorób, w tym problemy z kręgosłupem górnym. Proszę o pomoc.

Szanowny Panie,

w związku z zaistniałą sytuacją powinien Pan udać się do lekarza medycyny pracy w celu ustalenia, czy przy Pańskiej niepełnosprawności praca w systemie, jaki Pan opisał, odpowiada Pana psychofizycznym możliwościom.

W mojej ocenie praca, którą Pan wykonuje (jej charakter, indywidualność sytuacji) może nosić cechy swego rodzaju obejścia przez pracodawcę zakazu dźwigania ciężarów powyżej 10 kg. Ważne jest więc ustalenie przez lekarza medycyny pracy wpływu takiej pracy na Pana zdrowie.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas