Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatek pielęgnacyjny nie będzie wyłączony z kryterium dochodowego

20.09.2018
Autor: Beata Dążbłaż, fot. randy kun/Freeimages.com
Przyciski kalkulatora

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zadecydowała na posiedzeniu 19 września 2018 r. o niepodejmowaniu prac nad petycją żądającą inicjatywy ustawodawczej, która wyłączy dodatek pielęgnacyjny z dochodu uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.

Autor petycji wnosił także o znaczne podwyższenie dodatku pielęgnacyjnego, aby mógł on pokryć koszty opieki również w domu pomocy społecznej.

Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje uprawnionym do świadczeń emerytalno-rentowych spełniającym jeden z warunków:

 • ukończone 75 lat
 • lub – niezależnie od wieku – całkowita niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji (orzeczenie takie wydaje lekarz orzecznik ZUS).

Od 1 marca br. dodatek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł.

Od października wyższe kryteria dochodowe

Podczas posiedzenia Wanda Wójtowicz z senackiego Biura Analiz Dokumentacji Korespondencji podkreśliła, że od 1 października 2018 r. zostaną podniesione kryteria dochodowe. Będzie to 701 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 528 zł na osobę w rodzinie.

Negatywną opinię co do podejmowania działań, których żąda autor petycji, przedstawiła Barbara Wyrwicka, dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Nie uważamy za zasadne niewliczanie świadczeń społecznych czy z budżetu państwa do dochodu, gdyż bylibyśmy w sytuacji znacznej pomocy państwa po jednej stronie, a po drugiej stronie byłoby legitymowanie się praktycznie zerowym albo minimalnym dochodem – mówiła. – Musielibyśmy także różnych świadczeń z innych ustaw nie wliczać do dochodu. Te, które są niewliczane mają charakter socjalny albo są jednorazowe i wynikają ze specyfiki potrzeb różnych grup. Od 1 października mamy podwyższone kryterium dochodowe, więc zwiększy się liczba uprawnionych do świadczeń z pomocy społecznej.

Zasiłek stały nie będzie obniżany?

Równocześnie Barbara Wyrwicka podkreśliła, że w tej chwili w resorcie trwają prace analityczne dotyczące wyłączenia zasiłku pielęgnacyjnego, ale tylko z jednej formy pomocy, czyli z zasiłku stałego.

- To dotyczy osób, które nie wypracowały sobie żadnego dochodu z systemu ubezpieczeń społecznych, a osiągnęły wiek 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni), jak również osób niepełnosprawnych, które nie miały prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i prawa do renty socjalnej – powiedziała.

Jak wynika ze słów Barbary Wyrwickiej, przy zbliżającej się nowelizacji ustawy o pomocy społecznej taka zmiana jest wysoce prawdopodobna.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Do autorki artykułu..
  Wienio
  12.10.2018, 12:12
  Szanowna Pani autorko Dodatek pielęgnacyjny wynosi obecnie tj.od 1 marca 2018 - 215,84 zł, a nie 209,59 zł, który obowiązywał od 1.03.2017 Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Szczyt głupoty
  Tok
  30.09.2018, 13:40
  Skąd te stawki proszę niech ta osoba która to wyliczyła niech się utrzyma przez 2 m-ce za podane kwoty
  odpowiedz na komentarz
 • on
  on
  21.09.2018, 13:35
  dodatek nie ale za to zasiłek już tak
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas