Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

QWERTY, czyli jubileuszowy przewodnik po portalu

20.09.2018
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. redakcja, pixabay.com, sxc.hu
grafika przedstawiająca napis 15-lecie portalu oraz logo niepelnosprawni.pl

Portal Niepelnosprawni.pl obchodzi w tym roku 15 lat. To dobry moment nie tylko, by przedstawić nowe logo (patrz wyżej), ale też zaprezentować jubileuszowe abecadło, czyli przewodnik po portalu. Czy jednak komputerowa klawiatura wybaczyłaby nam, gdybyśmy nie zrobili tego w jej układzie... QWERTY?

Quiz – czyli Test Integracji, a dokładniej 15 pytań na 15-lecie portalu. Do tego w dwóch wersjach, dla dzieci i dorosłych. To nasza niespodzianka na jubileusz portalu. Rozwiąż samodzielnie, a potem namów innych, by dowiedzieli się czegoś więcej o niepełnosprawności.

WCAG – inaczej: wytyczne dotyczące dostępności treści w internecie. Od gruntownej przebudowy portalu w 2014 r. staramy się zapewnić swobodne korzystanie z niego osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. To być może jedyny tak duży i codziennie aktualizowany portal w Polsce, redagowany w dostępny sposób.

E-newsletter – zwany też biuletynem. W każdy czwartek niemal 17 tys. subskrybentów otrzymuje na skrzynkę mailową zestaw najważniejszych informacji mijającego tygodnia dotyczących osób z niepełnosprawnością. Warto dołączyć do grona biuletynowiczów, by nie przegapić żadnej ważnej wiadomości.

Redakcja – od początku prowadzona przez Piotra Pawłowskiego, prezentowana bliżej w niedawnym artykule w magazynie „Integracja”. Dziennikarze i redaktorzy starają się wyszukiwać wszystko, co może być ważne dla Czytelników. Dostarczona na czas rzetelna informacja to przecież najlepsza broń w zmaganiach ze średnio, zazwyczaj, przyjaznym światem.

maszyna do pisania
Prawie każdy z naszej redakcji ma sentyment do starych maszyn do pisania, fot. pixabay.com

Twitter – niedawno przekroczyliśmy w tym serwisie społecznościowym liczbę 2 tys. obserwujących. Są wśród nich politycy wszystkich opcji, samorządowcy, dziennikarze różnych mediów, organizacje pozarządowe i oczywiście szerokie grono osób z niepełnosprawnością. Dołącz i Ty!

Yale – na tego typu zamki zamykają się drzwi do redakcji. Redakcja jest jednak zawsze otwarta na kontakt z Czytelnikami, także tymi, którzy przychodzą, dzwonią, piszą e-maile, a także tradycyjne listy. To w dużej mierze dzięki tego rodzaju kontaktom powstają kolejne newsy, artykuły, poradniki.

Użytkownicy – choć wolimy mówić: Czytelnicy. Najważniejsze jednak, że co miesiąc jest Was już ponad 300 tys.! Wiemy, że są wśród was przede wszystkim osoby z niepełnosprawnością, ale także m.in. rodzice, opiekunowie, specjaliści oraz pracownicy urzędów, także wysokiego szczebla. Niektórzy z tych ostatnich przyznają czasem, że szybciej dowiedzą się czegoś u nas niż kanałami oficjalnymi...

Integracja – dostarczanie informacji i porad osobom z niepełnosprawnością to tylko jedno z wielu działań organizacji, która w przyszłym roku skończy 25 lat. Nasi specjaliści są też skuteczni m.in. w znajdowaniu pracy tym, którzy jej szukają, dostosowywaniu budynków i przestrzeni, zmienianiu świadomości odważnymi kampaniami społecznymi. Te ostatnie warto sobie przypomnieć.

Ogłoszenia – można tam znaleźć pracę albo ogłosić, że się jej szuka. Można odszukać swoją drugą połowę albo chociaż... ciekawe szkolenie. Można też sprzedać lub kupić sprzęt rehabilitacyjny. Co najważniejsze – ogłoszenia są bezpłatne, jak zresztą wszystko dla Czytelników na portalu.

trzy megafony na czerownym tle
fot. sxc.hu

Partnerzy – partnerem Integracji i jubileuszu 15-lecia portalu Niepelnosprawni.pl jest firma Orange. Jednak od wielu lat portal dofinansowywany jest głównie przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a w ostatnim czasie także przez Miasto st. Warszawa. W imieniu Czytelników – dziękujemy!

Artykuły – przez ostatnie 15 lat powstało ich ponad 30 tys.; od krótkich newsów po sążniste opracowania. Wszystko to podzielone na kilkanaście działów, jednak sercem portalu wciąż jest Poradnik. To tam można znaleźć wiele odpowiedzi na pytania o życie z niepełnosprawnością, w tym zwłaszcza konkretne informacje o uprawnieniach, ulgach, świadczeniach.

Sondy – znaleźć je można po prawej stronie portalu. W ich ramach Czytelnicy mogą anonimowo odpowiedzieć na zadane przez nas pytania. Część sond staje się punktem wyjścia do artykułów, jednak duża część z nich to po prostu... dobra zabawa.

Doradczo-informacyjny – taki portal jest od początku. To oczywiście nie znaczy, że nie zamieszczamy reportaży lub wywiadów, jednak podstawowym celem jest dostarczanie kompleksowej informacji i konkretnych porad. Nie od dziś wiadomo, że polskie prawo nie należy do najbardziej przyjaznych. Dlatego staramy się umiejętnie porządkować ten chaos.

na ekranie telefonu widać kilka aplikacji, zbliżenie jest na ikony: Twitter, Facebook i Instagram

Facebook – mówi się, że nie być na Facebooku, to nie być w ogóle. To nie do końca prawda, jednak artykuły z portalu udostępniamy poprzez profil Integracji. Warto go polubić i obserwować – także dla toczących się pod udostępnionymi materiałami ciekawych dyskusji bratnich dusz. Prowadzimy również konto na Instagramie. Zamieszczamy tam zdjęcia mniej oficjalne, bardziej „od kuchni”.

Głosowanie – raz do roku Czytelnicy mają możliwość wskazać zwycięzcę Nagrody Publiczności kolejnej edycji konkursu „Człowiek bez barier”. Wybór nie jest łatwy, bo i kandydaci to zawsze niezwykłe osobowości. Do ich grona w tym roku dołączyć można jeszcze tylko do 23 września. Głosowanie odbędzie się zaś na przełomie października i listopada.

Historia – nie przypadkiem portal powstał akurat w roku 2003, ponieważ ten ogłoszony był Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. To wtedy Polska być może po raz pierwszy tak głośno usłyszała od swoich rodaków z niepełnosprawnością: „Jesteśmy wśród was!”. Niestety, czasem można odnieść wrażenie, że niektórzy do dziś nie chcą tego wołania usłyszeć.

Jury – zbiera się po każdym konkursie, a te pojawiają się na portalu po kilka razy w miesiącu. Nagrodami są najczęściej ciekawe książki, zdarzają się jednak płyty, znaczki pocztowe, szalik, a nawet tablet. Już wkrótce do wygrania będzie smartwatch. Warto więc śledzić portal na bieżąco!

kilka grafik dymków, przypominających dymki wypowiedzi z komiksów
fot. pixabay.com

Komentarze – czasem przestrzeń pod artykułami przypomina bardziej ring, w którym Czytelnicy wymieniają się nie tylko argumentami... Częściej są to jednak wyważone i mądre opinie, które czasem stanowią źródło inspiracji do kolejnych artykułów. Nie od dziś wiadomo przecież, że „vox populi, vox Dei”.

Logo – przez 15 lat zmieniało się już kilkakrotnie. Najnowsze zaprojektowali (pro bono!) graficy z Leo Burnett – czołowej agencji reklamowej. W nowym logu portalu chcemy podkreślić fragment „pełno”, który wraz z wyrywającymi się z kwadratu radosnymi „jeźdźcami” symbolizuje pełnię życia – możliwości, szanse, nadzieję!

Zapytaj doradcę – prosty formularz, poprzez który każdy może zadać dowolne pytanie dotyczące niepełnosprawności. Prawdziwy zalew pytań pokazuje niestety, jak trudno jest ludziom odnaleźć się w gąszczu wciąż zmieniających się przepisów. Nasi prawnicy i specjaliści robią, co w ich mocy, by czynić życie z niepełnosprawnością choć trochę łatwiejszym.

XXI wiek – to stały postęp, także internetu. Portal wyglądał zupełnie inaczej 15 lat temu, staramy się jednak iść z duchem czasu. Dlatego dziś Niepelnosprawni.pl można bez przeszkód przeglądać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i mobilnych (fachowo nazywa się to responsywnością), natomiast artykuły uzupełniane są przez materiały audio-video (patrz: video).

Centrum Integracja – najstarsze, warszawskie powstało równo z portalem, w 2003 r. W tej chwili Centra Integracja są także w Gdyni i Zielonej Górze. Specjaliści służą radą – osobiście, drogą telefoniczną lub mailową. W trudniejszych sprawach wspierają ich prawnicy. W Centrach można też znaleźć pracę, nawet jeśli się tego początkowo nie planowało.

Widok w kamerze strażaka z kampanii Nie chcę być strażakiem
Uwieczniony w kamerze kadr z kampanii „Nie chcę być strażakiem”

Video – od lat internet staje się coraz bardziej multimedialny, dlatego i na portalu zamieszczamy coraz więcej materiałów audio-video. W artykułach oraz w dziale Filmy znaleźć można m.in. poradniki, reportaże, zapowiedzi wydarzeń, zwiastuny filmów, sondy uliczne, relacje i wiele innych. Wszystkie oczywiście z napisami (patrz: WCAG).

Biblioteka – jak zaprojektować budynek dostępny dla każdego? Na czym polega dostępność stron internetowych? Jak żyć na wózku? Jak zachować się w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znaleźć można w portalowej Bibliotece. A jeszcze w tym roku ukaże się specjalne wydanie „Listy Mocy” na 100-lecie odzyskania niepodległości. Warto zaczytać się w publikacjach Integracji.

Newsy – codzienna dawka bieżących informacji, które mają wpływ na życie osób z niepełnosprawnością. Wiadomości bywają lepsze lub gorsze. Dlatego na wszelki wypadek przypominamy znaną maksymę: nie zabija się posłańca!

Magazyn „Integracja” – to jego internetowym rozwinięciem jest portal. Dlatego artykuły z „Integracji” obecne są także na portalu, a od niedawna zamieszczamy także całe numery magazynu w formacie PDF dostępnym dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Choć portal jest w praktyce dziennikiem, a magazyn to dwumiesięcznik – media te działają razem. Przede wszystkim jednak – razem z Czytelnikami, którym dziękujemy za to, że tyle lat są z nami! Polecamy się na przyszłość!

Okładka magazynu Integracja nr 4/2018
Najnowsza okładka 150. numeru magazynu „Integracja”

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas