Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pojawiła się zapowiedź 500 plus dla emerytów. Nie jest jasne, co z rencistami

17.09.2018
Autor: oprac. M. Różański, fot. Sapere Aude/A. Witecka
Źródło: Dziennik.pl, Super Express, TV Republika, Pomorska.pl
Znak zapytania na pięciu stuzłotowych banknotach

- To jest sprawa, która w tej chwili jest omawiana na posiedzeniach rządu, jest omawiana na posiedzeniach kierownictwa partii rządzącej – mówił w wywiadzie dla „Super Expressu” o planach wprowadzenia dodatku do emerytur Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednak, że jest zbyt wcześnie, by przedstawić konkretne projekty, ale zapewnił, że środki na to się znajdą, a los emerytów będzie poprawiany. – To jest bardzo trudna sprawa. Emerytów i rencistów jest ogromna liczba, przeszło 9 milionów. Każda niewielka podwyżka to jest ogromna suma. Ale mimo wszystko będziemy w tym kierunku szli – dodał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Temat specjalnego dodatku dla emerytów powraca w wypowiedziach polityków od kilku miesięcy. Jak na razie jednak nie przedstawiono żadnych projektów ustaw, które zawierałyby takie rozwiązanie. Wypowiedzi polityków obozu rządzącego również są wymijające.

Świadczenie to następny krok

- My nigdy nie zapowiadaliśmy 500+ dla emerytów, więc mówienie o tym nie jest prawdą. To określenie umowne, rozbudzające uzasadnione oczekiwania – mówił w rozmowie z Radiem ZET, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. – To nie jest kiełbasa wyborcza, bo nie my o tym mówimy. Nie my mówimy, że deszcz pieniędzy spadnie na emerytów. Jest ich w Polsce 9 mln – jeśli założylibyśmy nawet 500 zł, to rocznie daje to 4,5 mld w budżecie państwa. To ogromne pieniądze – tłumaczył polityk partii.

Jacek Sasin mówił też, że oczywiście będzie się odbywać waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS, a specjalny dodatek to kolejny krok i nie mają jeszcze do końca sprecyzowanego poglądu.

W podobnym duchu wypowiadała się też wicepremier ds. społecznych Beata Szydło.

- Może to być albo świadczenie jednorazowe osobne, albo może być też wzrost wynagrodzeń – poinformowała Beata Szydło w rozmowie z TV Republika.

Jak na razie wysokość i forma wypłacania obiecywanego świadczenia nie są znane. Tak samo jak to, czy obok emerytów otrzymają je renciści.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Koniec
  Bolusiowa
  05.12.2018, 12:35
  Już nigdy nie zaufał PIS koniec z wami. A pani Rafała niech nie głębi polskich dzieci wstydziła by się pani na katedrę niech da i o rozum się modli
  odpowiedz na komentarz
 • "Pojawila sie zapowiedz 500+....."
  Maria
  05.10.2018, 09:22
  Mam 30 lat pracy lacznie. Od 1985 mam rente i z malymi przerwami pracowalam dlatego, ze musialam, (samotnie wychowywalam dziecko), byl to dla mnie ciezki "kawalek chleba" do 1996 mialam II a pozniej znaczny stopien staly. Placilam podwojne skladki. Znam wile osob, ktore nawet na III grupie byla tylko na rencie i nie pracowali. Dzisiaj mamy takie same emerytury. Mysle, ze w takim przypadku maglabym miec wieksza emeryture. Moznaby rowniez nie zabierac na podatek sklacek jakie sa obenie, to ok. wlasnie te 500+. Byloby po klopocie, prawda?. Wiele osob to pisalo i dlaczego nikt z rzadu nawet nie mruknie na ten temat. Na PO nieliczylam ale na PiS bardzo, ze wiedza, iz za 1100 zl i drozyzne lekarstw nie mozemy zyc normalnie. Pamietam jak obiecywali rozne rzady ze za 25-30 lat dogonimy zachod w standardzie zycia, myslalam wowczas, kiedy to bedzie, tyle lat a tu prosze minelo jak "z bata strzelil" i co a no nic w moim standardzie zycia nie odczowam zmiany. Dalej mamy podwyzki wszystkiego i lekow, ktore chociaz moglby byc darmowe to wielu rencistom i emerytom polepszyloby zycie codzienne.
  odpowiedz na komentarz
 • RENCISTA vs EMERYT
  ta
  02.10.2018, 22:32
  Emeryt to ktoś kto wypracował sobie emeryturę.Rencista mógł nie móc wypracować sobie tego co powinien... tych trzeba wspierać najbardziej.
  odpowiedz na komentarz
 • wzrost swiadczen em i rent / 500+
  at
  02.10.2018, 22:30
  Wydaje się, iż w XXI wieku i przy podwyższonym standardzie życia -musi nastąpić powazna rewaloryzacja a nie o 8 czy 14 zł... wszak usługi fryzjer to kwoty 40+, tel, internet, ok 200zł, aktywność, zabiegi pro zdrowotne suplementy i opłaty biezące ,zywność , uczestnictwo w kulturze , transport stawia mieszkanców miast w sytuacji iż powinni min.zarabiać 2000-3000zł. by móc spokojnie i dobrze zyć.
  odpowiedz na komentarz
 • JA
  kruzbek
  25.09.2018, 07:00
  DAJECIE PO 500+ LUDZIOM KTÓRZY NIE PRACUJĄ MŁODYM TYLKO SIEDZĄ W DOMACH A DLA RENCISTÓW I EMERYTÓW NIE MA CO PRACOWALI TO JEST PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
  odpowiedz na komentarz
 • POMOC
  Sama emerytkorencistka
  23.09.2018, 11:17
  Po co pieniądze? dajcie tylko możliwości godnego zycia. Umozliwiajcie dostep do , malopowierchniowych wygodnych mieszkan, w zamian za udostepnienienie niejednokrotnie dużych mieszkan, domow rodzinonom wielodzietnych. Starszych nie stać na na utrzymanie, wynajmowanie małych mieszkan przekracza wszelkie możliwości skromnego emeryta. Bardzo dużo stoi dużo wilnych mieszkan, tylko ze naleza do developerow i wynajecie to masa pieniędzy.Zamiast ludziom do reki, rozważcie wysokie dopłaty developerom,wlasnicielom mieszkan do nowych mieszkam zamiast remontować te rudery, które nadaja się tylko do rozbiórki...a remonty sa nieopłacalne.Wszystkie te mieszkania nowe powinny być dostosowane dla osob starszych...i osob z dysfunkcja.....Proszę rozerzec się dookoła...stare kamienice wymagające remontow, pustosotany w nowych blokach , na osiedlach....zniżki na gaz, prad, zniżki na czynsze żeby nie było darmo....i jedyna podstawowa rzecz....wreszcie zmobilizować do działania powolane do takiej akcji MOPS,GOPS,jedna osoba przy biururku a reszte rozpirzyć w teren , żeby zajely się tym , co do nich należy......żeby robic porządek trzeba zacząć od dna......Jestem inwalidka niezdolna do samodzielnej egzystencji. GMPOS wie o tym, nie nigdy u mnie, mieszkania z warunkmi godnymi nie wynajme bo jestem emerytka i rencistka.....i jak zyc ?????? chciałabym a ni mogę :(
  odpowiedz na komentarz
 • protest leżakowy w komentarzach
  opiekun
  21.09.2018, 17:45
  Czytać się nie da bez irytacji zamieszczonych tutaj komentarzy. W art mowa że nic nie obiecują nic nie deklarują a wy że to kiełbasa wyborcza. Gdzie tu rozum i logika w waszych wypowiedziach? Poszła na manowce. A co do art to tytuł i treść jest manipulująca czytelnikiem. Jeśli nie ma deklaracji o 500+ dla emerytów to jak można zastanawiać się czy renciści też dostaną? Nie ma tematu to o czym donosić czy dyskutować?
  odpowiedz na komentarz
 • Podatki
  Halka
  20.09.2018, 11:21
  Należy zlikwidować podatki od emerytur niższych (do obecnych 1500 zł "na rękę").
  odpowiedz na komentarz
 • DOŚĆ
  WKURZONY
  19.09.2018, 08:31
  NASZ RZĄD POKAZAŁ JAK TRAKTUJE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE---NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ LUDZIE JUŻ DOŚC TYCH KŁAMSTW
  odpowiedz na komentarz
 • OBIECANKI
  SUWEREN
  19.09.2018, 08:29
  KONIEC KŁAMSTW--PIS --MNIE OSZUKAŁ JUŻ NA NICH NIE ZAGŁOSUJE--LUDZIE OBUDZIĆCIE SIĘ JUŻ DOŚĆ TEJ DOBREJ ZAKŁAMANEJ WŁADZY,CIEKAWE ILE SOBIE DADZĄ PREMII W TYM ROKU
  odpowiedz na komentarz
 • Emeryt swoje zapracował
  Marta
  18.09.2018, 18:15
  Emerytom powinni dać to ich pieniądze wypracowane przez lata. A dają zdrowym nirpracujacym bo mają dzieci. Niejeden emeryt pracował i dzieci wychowywał więc się dało. Jest rzeczą kary godną że emeryt ma 900 zł a chodził do pracy i dzieci też miał a zdrowy młody dostaje 1000 na 2 dzieci tylko z tego tytułu a bez pracy. Niepełnosprawni powinni mieć pomoc bo nikt sobie schorzenia nie wybrał ale tu nie tylko pieniądze są rozwiązaniem. Renty będą rosły a producenci będą podnosić ceny za zaopatrzenie ortopedyczne i zawsze będzie za mało pieniędzy. Ktoś powinien się wziąć za politykę ustalania cen wszelkich służących nam sprzętów bo ceny mamy z kosmosu i nikt tym nic nie robi.
  odpowiedz na komentarz
 • Tylko obiecanki.
  ON .znaczny.
  18.09.2018, 13:55
  A gdzie dodatki z tytułu niepełnosprawności dla rencistów i emerytów,gdzie dodatki dla tych osób z tytułu choroby zawodowej czy wypadku,gdzie w końcu wcześniejsze emerytury dla tych pokrzywdzonych przez los obywateli którzy byli zdrowi i pracowali a choroba czy wypadek im to przerwał i teraz często latami muszą dochodzić swych praw do renty,bo w Sądach pracy nic się nie zmieniło,nadal w niezawisłym sądzie,niezawisły sędzia orzeka według własnego uznania z pominięciem przepisów prawa a lekarze biegli czy pełnomocnicy ubezpieczycieli mówiący nieprawdę nie ponoszą żadnych konsekwencji.Czy to jest w porządku że w sądzie pracy pierwszej instancji przez trzy lata sąd nie wydaje wyroku w sprawie należnego zgodnie z przepisami świadczenia?
  odpowiedz na komentarz
 • Najlepiej jakby nic rzad nie wyplacal nikomu
  Niepelnosprawna emerytka
  18.09.2018, 12:13
  Po komentarzach i nie tylko na tym portalu wywnioskowac mozna,ze najlepiej jakby rzad nikomu nic nie wyplacil wowczas nie byloby tak zenujacych, wiecznie narzekajacych komentarzy.W ktora strone by rzadzacy sie nie pisuneli to i tak bedzie zle.Ogarnijcie sie lydzie bo tego sie nie da czytac! Zycze Wam moi drodzy by wrocilo PO do rzadzenia Polska a wowczas bedzie kraj miodem i mlekiem plynacy i bedziecie w koncu zadowoleni.
  odpowiedz na komentarz
 • KIEŁBASA WYBORCZA
  jasko88
  17.09.2018, 20:34
  Jest to jedynie kiełbasa wyborcza. Rząd już pokazał jak traktuje osoby niep. podczas protestu w sejmie.
  odpowiedz na komentarz
 • Kolejna kiełbasa wyborcza
  Róża
  17.09.2018, 19:59
  Uzdrowią rencistów i zabiorą im pieniądze, a potem dadzą emerytom. To jest dobra zmiana!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas