Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podwyżka opłaty za wieczyste użytkowanie w 2018

13.09.2018
Autor: Po stronie niepełnosprawnych

57 lat, osoba niepełnosprawna ruchowo, 1 grupa inwalidzka przyznana dożywotnio przed ukończeniem 16. roku życia, osoba ta prowadzi 1-osobowe gospodarstwo domowe, utrzymuje się z renty, osobie tej podwyższono w tym roku opłatę za użytkowanie wieczyste, od listopada 2018 ma być kolejna podwyżka użytkowania wieczystego. Osoba ta chce się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jak uzasadnić odwołanie? Czy tej osobie przysługuje jakaś ulga? Jak podważyć zasadność podwyżki wieczystego użytkowania? Ta podwyżka prawdopodobnie związana jest z ustawą, która wchodzi w życie od 01.01.2019 o przekształceniu wieczystego w prawo własności. Ale skoro ustawa jest obligatoryjna, to powinna ona chronić osoby niepełnosprawne, a nie działać na ich szkodę... Jak można nie pytając danej osoby czy chce tego przekształcenia narzucać jej podwyżkę? Jakim prawem?

Szanowna/-y Pani(e),

opłata za użytkownie wieczyste jest aktualizowana co jakiś czas. Gdy nie zgadzamy się z podwyżką, należy jak najbardziej skorzystać z prawa odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Należy pamiętać, aby zachować termin do wniesienia odwołania.

Pisząc odwołanie należy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z decyzją organu i uzasadnieniem tej decyzji. W uzasadnieniu decyzji znajdują się informacje o wprowadzanej podwyżce i jej przyczynach. Na tej podstawie należy skonstruować odwołanie i je uzasadnić. Zalecam skorzystanie z pomocy prawnika w miejscu zamieszkania osoby (np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych). W odwołaniu należy bowiem wykazać prawnie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości.

Z uwagi na fakt, iż taka podwyżka dotyczy mieszkańców danego obszaru, warto nawiązać kontakt z innymi użytkownikami wieczystymi i podjąć działania wspólnie.

Wzory odwołania można znaleźć także w internecie.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas