Jest moc! Polacy wywalczyli następne medale na Mistrzostwach Europy w pływaniu

19.08.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. screen YouTube/Paralympic Games
Wojciech Makowski na podium wraz z Hryhorym Zudzilauem i Wiktorem Smyrnowem

Nasi pływacy wywalczyli w sobotę, 18 sierpnia, kolejne medale podczas Mistrzostw Europy w pływaniu. Złoty medal zdobył Jacek Czech w stylu grzbietowym, a srebrne – Wojciech Makowski w stylu dowolnym i Michał Golus w stylu motylkowym. Tym samym mamy już dwanaście medali (4-5-3)! Impreza zakończy się w niedzielę.

Pięknie spisał się najbardziej doświadczony w kadrze Jacek Czech. Nasz reprezentant we wspaniałym stylu zdobył złoto na 100m st. grzbietowym. Czas który uzyskał wyniósł 2:11.36. Za nim uplasował się ze stratą 7,91s. Aristeidis Makrodimitris z Grecji. Podium uzupełnił Anton Kol z Ukrainy (+16,15s).

„To prawdziwy honor usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego zdobywając złoto dla Polski.” – napisał Jacek Czech po swoim starcie na Twitterze. Sportowiec na obecnych mistrzostwach wywalczył trzy medale – wcześniej sięgnął po srebro w sprincie grzbietem oraz brąz na 200m st. dowolnym S2.

Makowski także z trzema medalami

Po srebro popłynął Wojciech Makowski na 100m st. dowolnym S11. Do zwycięskiego Hryhorego Zudzilau stracił 1,32s, a z brązu cieszył się Wiktor Smyrnow (+3,31s). Stawkę finalistów zamknął Przemysław Drąg (+8,56s).

Dla Makowskiego to również już trzeci krążek: 26-latek kończył na drugim miejscu dystans 100m st. grzbietowym, a na trzecim – 50m st. dowolnym.

Golus walczył o trzecie złoto

Ambitną walkę o trzecie złoto na tegorocznych Mistrzostwach Europy stoczył Michał Golus, który startował indywidualnie w sobotę na 100m st. motylkowym S8. Złoto było blisko, ostatecznie trafiło do Greka Dimosthenisa Michalentzakisa, który wygrał z czasem 1:03.60 min. Nasz 22-letni pływak stracił 0,87s. Podium uzupełnił Andreas Onea z  Austrii (+4,07s).

Jabłońska tuż za podium

Oliwia Jabłońska zajęła czwarte miejsce na 200m st. zmiennym SM10. Piąty na 100m st. dowolnym S13 był Kamil Rzetelski, a w tej samej konkurencji Adrian Jastrzębski zajął miejsce siódme. Szóstą lokatę uzyskał na 200m st. zmiennym SM10 Patryk Kowalski. W tych trzech konkurencjach poziom był niezwykle wysoki, w wyścigu z udziałem Polki ustanowiono rekord Europy, zaś w pozostałych dwóch pobito nowe rekordy świata.

W wieczornych finałach ósme lokaty zajęli: Kamil Otowski na 200m st. dowolnym S3, Igor Hrehorowicz na 400m st. dowolnym S9 i Monika Belczewska na 100 m st. motylkowym S8.

W niedzielę, 19 sierpnia, odbędzie się zakończenie ME. Do tej pory Polacy mają dwanaście medali: cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe.