Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

17.08.2018
Autor: Redakcja, fot. pixabay.com (1), sxc.hu (2, 3), archiwum Państwa Grochowskich/Zakątek 21 (4), screen YouTube/Paralympic Games (5), mat.dystryb. (6)
fragmenty sześciu zdjęć: kawa w filiżance, symbol osoby z niepełnosprawnością na niebieskim miejscu postojowym, półki książek w bibliotece, rodzina Państwa Grochowskich, Michał Golus, który wywalczył złoto w pływaniu na Mistrzostwach Europy, okładka książki żeby umarło przede mną

Żeby umarło przede mną...; Oswajanie zespołu Downa; Pełnomocnik apeluje o bezpłatne parkowanie na „kopertach”. Reakcja? No cóż...; Dobra Kawiarnia w Poznaniu zamknięta. Trwają poszukiwana innego lokalu; Złoty dzień w Dublinie. Jabłońska i Golus Mistrzami Europy w pływaniu. Zobacz podsumowanie drugiego tygodnia sierpnia na portalu Niepelnosprawni.pl!

Szczególnie polecamy

Żeby umarło przede mną...

- Najgorsze jest to, że matki niepełnosprawnych dzieci są w naszym kraju pozostawione same sobie – tak mówi jedna z bohaterek książki pt. „Żeby umarło przede mną”. Jacek Hołub oddał w niej głos matkom dzieci ze znacznymi i poważnymi niepełnosprawnościami. Książkę można wygrać w konkursie na portalu Niepelnosprawni.pl. 

Oswajanie zespołu Downa

Maks ma 13 lat, chodzi do szkoły, lubi płatki kukurydziane, a czasem dla żartu udaje zombie. Jest towarzyskim nastolatkiem i najlepiej czuje się przebywając z kolegami. Ma kochających rodziców i pięcioro rodzeństwa. I niejako przy okazji zespół Downa. Ale nie to w tej historii jest najważniejsze.

Najważniejsze wydarzenia

Pełnomocnik apeluje o bezpłatne parkowanie na „kopertach”. Reakcja? No cóż...

Umożliwienie darmowego parkowania na „kopertach” w strefach płatnego parkowania – z takim apelem wystąpiło Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych do Związku Powiatów Polskich oraz Związku Miast Polskich. Ich reakcja jest daleka od oczekiwanej przez osoby z niepełnosprawnością. 

Biblioteka w Kaliszu z pierwszym w Polsce pokojem terapeutycznym dla dzieci

- Pierwszy w Polce pokój terapeutyczny dla dzieci ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera i ADHD zostanie uruchomiony w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 3 przy ul. Krótkiej w centrum Kalisza – poinformował dyrektor biblioteki Adam Borowiak. To spełnienie potrzeb rodziców – by czuli się komfortowo w placówce, będąc wraz z dziećmi, których zachowania czasami nie potrafią przewidzieć.

Praca

Dobra Kawiarnia w Poznaniu zamknięta. Trwają poszukiwana innego lokalu

Na gastronomicznej mapie Poznania po trzech latach znika Dobra Kawiarnia, prowadzona przez spółdzielnię socjalną Dobra, która w czerwcu br. była zmuszona zamknąć również działającą od roku restaurację Dobra i Wino. W obu lokalach pracowały osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie spółdzielnia planuje otwarcie sklepu i kawiarni, by zapewnić pracę swoim podopiecznym.

Kultura

Miłość, która zwycięża strach

Jak znieść po schodach dziecko z niepełnosprawnością, mając tylko jedną rękę? Co zrobić, gdy mąż odpuścił sobie małżeństwo po diagnozie córki? Jak opiekować się dwoma synami z poważną niepełnosprawnością jednocześnie? Jak zorganizować zbiórkę pieniędzy na turnus rehabilitacyjny? W jaki sposób pomóc córce przejść operację mózgu? Tego musiały nauczyć się bohaterki książki pt. „Żeby umarło przede mną”, autorstwa dziennikarza współpracującego z Integracją, Jacka Hołuba. Przeczytaj recenzję tej książki.

Sport

MŚ w bocci: udany występ Mateusza Urbańskiego

Dwóch reprezentantów Polski rywalizowało w konkurencjach indywidualnych BC2 podczas Mistrzostw Świata w bocci w Liverpoolu. W czołowej „16-stce” uplasował się Mateusz Urbański, nie udało się to jednak Damianowi Iskrzyckiemu.

Złoty dzień w Dublinie. Jabłońska i Golus Mistrzami Europy w pływaniu

Dwa złote medale wywalczyli reprezentanci Polski: Oliwia Jabłońska i Michał Golus podczas Mistrzostw Europy w pływaniu, rozgrywanych w irlandzkim Dublinie. Biało-czerwoni po trzech dniach rywalizacji mają na koncie pięć krążków: dwa złota, jedno srebro i dwa brązy.

Relacje

Gdzie chciałbyś wyjechać w podróż życia? Zobacz inspirujący filmik

Pamiętacie „wyprawę życia” do Indonezji poruszających się na wózkach Julity Kuczkowskiej i Rafała Michalczyka? Zachęcając do wyjazdu i spełniania marzeń, przypominamy filmik z ich ekstremalnej podróży. Wybralibyście się tam? A może macie w planach obrać całkiem inny kierunek?

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • do wszystkich
    niepełnosprawna
    18.08.2018, 08:08
    taki temat "kto zajmie się chorym człowiekiem" dotyczy wszystkich. Matki są zaniepokojone swoim, lecz, pytam kto i kiedy zainteresuje się ciężkimi zachorowaniami które wystapiły po 30r.z(według ustawy jest ten podział). Bywa że Ci ludzie nie mają renty, bywa że że nie mają ojców matek kto się nimi zajmie, a także są tak młodzi że mają za małe jeszcze dzieci by te przejęły opiekę nad schorowanym rodzicem, obowiązki w domu. KTO I KIEDY SIĘ TYM ZAJMIE???? W Polsce obecnie jest tylko jeden temat wsparcie dzieci i ich rodziców a co z pozostałymi w o wiele cięższej sytuacji
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas