Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie za opiekę nad wujkiem niepełnosprawnym

21.09.2018
Autor: B.

Witam! Mieszkam we wspólnym gospodarstwie z mężem, dziećmi, rodzicami i bratem mojej mamy, który jest kawalerem. Dlatego mam pytanie, ponieważ moja mama choruje i już nie daje rady opiekować się wujkiem, to czy ja mogę się starać o opiekuńcze? Bo mi w GOPS powiedzieli, że jestem obcą osobą i ja nie, a mama tak. Proszę o odpowiedź. Jestem jego pełnomocnikiem jedynie od załatwiania spraw. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

rozumiem, że chciałaby Pani otrzymywać świadczenie z tytułu opieki nad swoim wujkiem. Zgodnie z Ustawą o świadczeniach rodzinnych, takie świadczenie przysługuje (świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy) jeżeli opiekuje się członkiem rodziny, wobec którego zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny, a zgodnie z powołanym kodeksem taki obowiązek nie istnieje wobec wujka.

Nie mogę jednak przesądzić, że gdyby sprawa trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego po wyczerpaniu drogi administracyjnej, sąd badając wszystkie okoliczności sprawy nie uznałby, iż w tej konkretnej sytuacji przysługiwałoby wyjątkowo jedno ze świadczeń z tytułu opieki nad wujkiem, choć szanse są niewielkie.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas