Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dobra Kawiarnia w Poznaniu zamknięta. Trwają poszukiwana innego lokalu

16.08.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
Źródło: plus.gloswielkopolski.pl, facebook.com/DobraKawiarnia
serce z mleka na powierzchni kawy w filiżance

Na gastronomicznej mapie Poznania po trzech latach znika Dobra Kawiarnia, prowadzona przez spółdzielnię socjalną Dobra, która w czerwcu br. była zmuszona zamknąć również działającą od roku restaurację Dobra i Wino. W obu lokalach pracowały osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie spółdzielnia planuje otwarcie sklepu i kawiarni, by zapewnić pracę swoim podopiecznym.

„Dobrzy Goście, niezmiernie przykro jest nam ogłosić, że już do Was nie wrócimy. Trudno znaleźć słowa, które opiszą jak jest nam ciężko na sercu. Byliście z nami trzy lata, trzy dobre lata. Tworzyliśmy to dobre miejsce wspólnie, dzieliliśmy się energią, wiedzą i karmiliśmy marzeniami. Wspólnie przełamywaliśmy złe stereotypy, dawaliśmy dobry przykład niedowiarkom i nienawistnikom” – czytamy na profilu Dobrej Kawiarni na Facebooku.

Nie tylko miejsce pracy

Założycielka spółdzielni Dobra, Agnieszka Frankowska, przyznaje, że moment wręczenia wypowiedzeń pracownikom Kawiarni był dla niej bardzo bolesny. Zwłaszcza, że Kawiarnia była dla nich czymś więcej niż tylko miejscem pracy.

„Zaczynaliśmy z wielkim niepokojem, obawiając się jak pracownicy z niepełnosprawnością intelektualną będą przyjęci przez mieszkanki i mieszkańców z Miasta Poznań. Nie zawiedliśmy się na Was. Pokazaliście, jak bardzo jesteście otwarci i wolni od uprzedzeń w swych postawach! Dziękujemy! Dziękujemy, że razem z nami tworzyliście miejsce z dobrą atmosferą, przyjazne dla każdego!” – napisała Agnieszka Frankowska na fanpagu Dobrej Kawiarni.

W rozmowie z Głosem Wielkopolski, założycielka przyznaje, że zamknięcie obydwu lokali spowodowane było przyczynami ekonomicznymi i nie wystarczającym, jej zdaniem, wsparciem ze strony miasta.

Zmiana na lepsze?

- Wzbogaciło to nas jednak o nowe doświadczenia, a przede wszystkim naszych pracowników. Zdobyli szereg umiejętności. Pięciu osobom z naszej ekipy udało się znaleźć inną pracę, zgłaszają się też do nas pracodawcy, którzy są zainteresowani ich zatrudnieniem – dodaje Agnieszka Frankowska w rozmowie z dziennikarzem Głosu Wielkopolski.

Dobra Kawiarnia stała się inspiracją dla wielu podobnych inicjatyw w całej Polsce:

„Nadal wierzymy w słuszność naszej idei zatrudnienia wspomaganego. Nadal chcemy tworzyć miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, by dać im szansę na życie w pełni! Dobra Spółdzielnia Socjalna nadal działa i nie poddaje się, mimo przeciwnościom systemowym, mimo skostniałości urzędów! Mówimy NIE pozornym działaniom, burzymy mury obojętności i krótkowzroczności!” – czytamy na profilu Dobrej Kawiarni na Facebooku.

Obecnie spółdzielnia planuje zacząć od nowa i otworzyć Dobrą Kawiarnię i Dobry Sklep w innym miejscu w centrum Poznania.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas