Złoty dzień w Dublinie. Jabłońska i Golus Mistrzami Europy w pływaniu

16.08.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. screen YouTube/Paralympic Games
Od lewej: Szwajcar Joshua Grob ze srebrnym medalem, Michał Golus ze złotem i Hiszpan Sergio Salvador Martos Minguet z brązem

Dwa złote medale wywalczyli reprezentanci Polski: Oliwia Jabłońska i Michał Golus podczas Mistrzostw Europy w pływaniu, rozgrywanych w irlandzkim Dublinie. Biało-czerwoni po trzech dniach rywalizacji mają na koncie pięć krążków: dwa złota, jedno srebro i dwa brązy.

Największy sukces w dotychczasowej karierze osiągnął w Dublinie Michał Golus. 22-latek sięgnął po złoto Mistrzostw Europy na dystansie 50m st. dowolnym S8 z czasem 28,06s. Za nim uplasowali się ze stratą: 0,37s Szwajcar Joshua Grob oraz o 0,61s Hiszpan Sergio Salvador Martos Minguet. W tej konkurencji odpowiednio siódme i ósme miejsce zajęły Monika Belczewska i Nikola Kacik.

Oliwia Jabłońska

To nie był jednak koniec medalowych emocji tego dnia z udziałem Polaków. Bezkonkurencyjna okazała się na 400m st. dowolnym S10 Oliwia Jabłońska. 21-latka uzyskała czas 4:34.37. Ze srebra cieszyła się Węgierka Bianka Pap, która straciła 5,28s. Podium uzupełniła francuska pływaczka Elodie Lorandi – rekordzistka Europy uzyskała czas 4:40.02 min. (+5,65s). Po Jabłońskiej startował jeszcze Igor Hrehorowicz, który zajął ósme miejsce w finale 100m st. motylkowym S9.

Polska ma już pięć medali z tegorocznych Mistrzostw Europy w pływaniu. Wcześniej srebro wywalczył Jacek Czech na 50m st. grzbietowym S2, zaś brązy zdobyli Kamil Rzetelski na 100m st. motylkowym S13 oraz Wojciech Makowski na 50m st. dowolnym S11.