Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pełnomocnik apeluje o bezpłatne parkowanie na „kopertach”. Reakcja? No cóż...

16.08.2018
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
Niebieski symbol osoby na wózku namalowany na jezdni

Umożliwienie darmowego parkowania na „kopertach” w strefach płatnego parkowania – z takim apelem wystąpiło Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych do Związku Powiatów Polskich oraz Związku Miast Polskich. Ich reakcja jest daleka od oczekiwanej przez osoby z niepełnosprawnością.

List taki Biuro Pełnomocnika wystosowało z końcem maja br. Pełnomocnik zaapelował, by oba związki zainteresowały się problemem wynikającym z konieczności wnoszenia opłat przez osoby z niepełnosprawnością za parkowanie na „kopertach”. Zwrócił się też z prośbą o podjęcie działań prowadzących do rozwiązania tej kwestii.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, to poszczególne samorządy lub zarządzający terenem, na którym jest parking, ustalają zasady odpłatności za parkowanie na tzw. kopercie. Również portal Niepelnosprawni.pl w 2016 r. apelował, aby postój na „kopertach” był bezpłatny. Faktycznie niejednolite zasady w miastach mogą wprowadzić niejednego kierowcę w błąd, co także często zgłaszają nasi Czytelnicy.

Różnicowanie niezgodne z konstytucją

Jak zareagowały oba związki?

- Informacja o wystąpieniu Pełnomocnika została opublikowana oraz przesłana w dniu 4 czerwca br. do wszystkich powiatów – wyjaśnia nam Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Związku Powiatów Polskich. – Ponieważ ustalanie zerowych stawek opłat dla niektórych użytkowników drogi w strefach płatnego parkowania należy do kompetencji rady gminy, która zdecydowała się na wprowadzenie strefy płatnego parkowania, Związek Powiatów Polskich nie podejmował dodatkowego stanowiska w tej sprawie.

Z kolei w ocenie Marka Wójcika ze Związku Miast Polskich wprowadzenie zasady bezpłatnego parkowania na „kopercie” jest na granicy zgodności z konstytucją.

- Nie możemy różnicować ludzi ze względu na wiek, płeć czy kolor skóry, jak i niepełnosprawność – podkreśla. – Druga sprawa to kwestia pewnej filozofii – chcemy pomagać osobom niepełnosprawnym, tak, by żyli jak wszyscy inni – dotyczy to więc i praw, i obowiązków. Dużo robimy w Związku dla niepełnosprawnych i trzeba skupić się na tym, by mogli funkcjonować tak jak każdy w zakresie tych praw i obowiązków.

Komentarz

  • Tak się traktuje niepełnosprawnych.
    Janek.
    16.08.2018, 13:21
    Należy pomagać osobom niepełnosprawnym,tak, by żyli jak wszyscy inni.Szkoda że to w dalszym ciągu są tylko hasła i obietnice skierowane w stronę niepełnosprawnych.Można tylko odnieść wrażenie że osoby te są zbędne w tym kraju,świadczy o tym sposób traktowania ich przez rządzących ,urzędników i często ludzi zdrowych.Przez lata nie zrobiono nic aby mogli godniej żyć ,czy też aby poprawić ich sytuację materialną.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas