Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Darmowe konto w każdym Banku i SKOK-u

08.08.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. Rafał Michalczyk
Źródło: money.pl
pieniądze wystają z portfela

Od 8 sierpnia wszystkie banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK) muszą mieć w swojej ofercie Podstawowy Rachunek Płatniczy, który ma za darmo dawać użytkownikom dostęp do podstawowych operacji finansowych. To efekt Dyrektywy ws. Rachunków Płatniczych, tzw. dyrektywy PAD, którą w 2014 roku przyjął Parlament Europejski. W Polsce przepisy dotyczące darmowych usłg bankowych Sejm przyjął w 2016 roku.

Co prawda „konta za zero” już są dość popularną usługą na rynku finansowym. Jednak nowe przepisy zakładają, że każdy podmiot świadczący usługi bankowe musi mieć w swojej ofercie całkowicie darmowy rachunek, bez możliwości nakładania dodatkowych i ukrytych opłat. Do podstawowego rachunku płatniczego nie będzie można zaoferować także żadnego innego produktu finansowego, np. pożyczki czy karty kredytowej. Według autorów tego pomysłu ma to ograniczyć zjawisko tzw. wykluczenia finansowego.

- Jeśli jako cały sektor możemy się przyczynić do poprawy sytuacji, to zgodnie z przepisami, przygotowaliśmy ofertę i banki wprowadzą podstawowe rachunki płatnicze – mówił w rozmowie z portalem money.pl Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Karta również za darmo

W związku z nowymi przepisami wątpliwość budziła kwestia opłat za utrzymanie karty. Nie została ona uregulowana ani w samej dyrektywie unijnej, ani w przyjętej przez Sejm ustawie, ani w wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego. W nowych przepisach zawarto informację o darmowym wydaniu karty, ale w punkcie o zakazanych opłatach Parlament Europejski jednoznacznie tej sprawy nie rozstrzygnął.

Jednak, jak ustalił portal Money.pl, największy polski bank – PKO BP nie zamierza naliczać posiadaczom podstawowych rachunków płatniczych dodatkowych opłat za kartę. Według portalu Money.pl, mniejsze banki będą musiały dostosować się do standardu lidera rynku. Podobnego zdania jest Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Jak podaje w specjalnym komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego – Podstawowy Rachunek Płatniczy przeznaczony jest dla konsumentów, którzy nie posiadają innego rachunku płatniczego w złotówkach, prowadzonego na terytorium Polski, który umożliwia wykonywanie transakcji przewidzianych dla rachunku podstawowego. Oznacza to, że darmowe konta będą dostępne tylko dla osób, które nie mają innego konta w żadnym banku czy SKOK-u.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy powinny istnieć limity zarobków dla rencistów?

Biuletyn

Wspierają nas