Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Moc rehabilitacji w innowacji

01.08.2018
Autor: art. sponsorowany
Kolaż zdjęć osób używających różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego. Na środku uśmiechnięte dziecko w specjalnym kostiumie rehabilitacyjnym

Na liście zalecanych przez lekarzy zabiegów znajduje się wiele ćwiczeń z wykorzystaniem unikatowego na krajową skalę sprzętu. Nowoczesne rozwiązania to nie tylko szybsza poprawa sprawności, ale także łatwiejsze i bardziej przyjemne ćwiczenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Bieżnia antygrawitacyjna ALTER-G

To innowacyjne urządzenie zapewniające trening oraz terapię w warunkach odciążenia przede wszystkim w schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych.

Mężczyzna chodzi zamknięty do pasa w bieżni antygrawitacyjnej

Bieżnia antygrawitacyjna ALTER-G przeznaczona jest dla osób, które wracają do zdrowia po kontuzji czy zabiegu chirurgicznym. Urządzenie pomaga w profilaktyce upadków, reedukacji chodu czy poprawie wydolności. Czy wiecie, że zmieniając poziom odciążenia na ALTER-G można ćwiczyć w warunkach masy ciała zmniejszonej nawet o 80 proc?

SPACECURL 3D

To trójwymiarowa, rewolucyjna koncepcja diagnostyczno-terapeutyczna, której zadaniem jest jednocześnie oceniać i leczyć deficyty związane z układem sensomotorycznym oraz stymulować stabilność centralną.

Mężczyzna stoi w środku obracających się w różnych kierunkach obręczy

Sprzęt sprawdza się doskonale przy bólach kręgosłupa oraz w terapii schorzeń ortopedycznych i neurologicznych. Pomaga w treningu koordynacji ruchowej, zwiększaniu zakresów ruchowych i regulacji mobilności.

Pablo Maks

Kompaktowy, przenośny zestaw urządzeń oferujących pakiet możliwości pomocnych w rehabilitacji w dysfunkcjach motorycznych kończyny górnej. Narzędzie, które z jednej strony służy do pomiarów diagnostycznych, a z drugiej do terapii funkcjonalnej z zastosowaniem sprzężenia zwrotnego. Zestaw gier (ćwiczeń) pozwala w pełni dostosować sesję ćwiczeniową do aktualnych możliwości pacjenta.

Chłopiec z ręką przypiętą do niewielkiego kulistego urządzenia, z którego kabel prowadzi do laptopa

Pablo umożliwia wykonanie najbardziej różnorodnych ruchów ściskowych ręki, takich jak chwyt cylindryczny, prostowanie, stretching, chwyty szczypcowe, mierząc ich siłę w tym samym czasie. Urządzenie mierzy również zakres ruchomości w stawach kończyny górnej (ramienny, łokciowy, nadgarstkowy) poprzez zintegrowane czujniki pozycji.

Oprogramowanie zintegrowane z kartoteką pacjenta pozwala na na przedstawienie wszystkich wyników pomiarów i ćwiczeń w sposób numeryczny i graficzny, przekazując bardzo przejrzystą informację na temat postępów terapii. W skład zestawu wchodzi przystawka Multiball do trójpłaszczyznowego ruchu w stawie nadgarstkowym i przystawka Multiboard do łączonej terapii wszystkich części kończyny górnej.

HandTutor

To kolejny unikatowy sprzęt rehabilitacyjny, którym może pochwalić się Ośrodek Polanika. Doskonały dla dorosłych i dzieci.

HandTutorTM jest programem rehabilitacyjnym ręki składającym się z aktywnych ćwiczeń. System oparty jest o bezpieczną i wygodną rękawicę zawierającą czujniki położenia i szybkości oraz oprogramowanie. Umożliwia fizykoterapię oraz rehabilitację w oparciu o ćwiczenia indywidualnie służące poprawie zaburzeń czynności ręki, jak zakres, a także dokładność i szybkość ruchu. Program umożliwia także bardzo dokładną ocenę zaburzeń funkcji ręki.

Ręka w przypiętej do wszystkich palców rodzaju uprzęży, w tle laptop z wyświetloną na ekranie dłonią

Wśród wskazań do rehabilitacji przy pomocy HandTutor są m.in. choroba Parkinsona, porażenie mózgowe, wylew i udar, stwardnienie rozsiane, wszelkie kontuzje i zabiegi nerwu łokciowego i promieniowego, nadgarstka i palców.

ReoAmbulator

To urządzenie to nic innego, jak robot do terapii chodu, znajdujący uznanie wśród szerokiej grupy pacjentów, u których umiejętność chodu została utracona lub zaburzona w konsekwencji udarów, urazów kręgosłupa, porażenia mózgowego, chorób zwyrodnieniowych lub innych chorób neurologicznych i ortopedycznych. Terapia odbywa się w bezpiecznych warunkach, zapewniając optymalne odciążenie i pomoc w reedukacji chodu.

Kobieta na bieżni w metalowym egzoszkielecie wspomagającym chód

Największe zalety ReoAmbulatora to:

  • zautomatyzowany proces reedukacji chodu, równowagi i koordynacji dla dzieci i dorosłych,
  • maksymalne bezpieczeństwo i komfort dzięki systemowi czujników, pasów i uprzęży,
  • stopniowanie trudności i cztery tryby terapii,
  • raportowanie postępów terapii,
  • naturalny wzorzec chodu.

TheraSuit i TheraTogs

Innowacyjny sprzęt jest nieocenioną pomocą w procesie powrotu do sprawności i rozwoju.

Therasuit to program intensywnej terapii dla dzieci z porażeniem mózgowym. Jest on zindywidualizowaną rehabilitacją mającą na celu rozwój sily i funkcji (niezależności w codziennych czynnościach – czworakowanie, chodzenie, samoobsługa). W terapii wykorzystywany jest specjalny kostium rehabilitacyjny. Jedną z podstaw tej metody jest teoria rozwoju i treningu siły oraz powysiłkowych zmian fizjologicznych i morfo-funkcjonalnych. Organizm niepełnosprawnego dziecka jest w czasie ćwiczeń traktowany jak pełnosprawna osoba. Specjalnie przygotowany strukturalnie program pozwala na przyśpieszenie rozwoju motorycznego małego pacjenta.

Uśmiechnięty mały chłopiec w specjalnym kostiumie rehabilitacyjnym siedzi na dużej piłce

TheraTogs to z kolei system składający się z kamizelki i ze spodenek zakładanych bezpośrednio na ciało – tzw. druga skóra – do którego mocuje się pasy o różnym kształcie i stopniu rozciągliwości. Kombinezon powoduje delikatną kompresję i dostarcza wielu bodźców czucia głębokiego oraz wspomaga wprowadzanie prawidłowych wzorców ruchowych.

Oba urządzenia są obecnie niezbędne w rehabilitacji pacjentów z MPD, ataksją, hypotonią, zaburzeniami ruchu i chodu, zaburzeniami mięśniowymi, wadami postawy, skutków chorób neurologicznych czy nerwowo-mięśniowych.

Sala Doświadczania Świata

To specjalnie przygotowany pokój, w którym dzieci otwierają swoje zmysły. Sala Doświadczania Świata tworzy przyjazne, magiczne warunki, w których oddziałujemy na najmłodszych pacjentów poprzez dotyk, dźwięki, muzykę, zapachy, światło, uzyskując efekt pobudzenia lub wyciszenia w wybranych obszarach percepcji. Główne cele tej metody to: rozwój umiejętności komunikacji niewerbalnej, pośredniczenie w doświadczaniu środowiska, przyśpieszenie procesów rozwoju i poprawienie zdolności do nauki.

Terapia prowadzona w Sali Doświadczania Świata sprawia, że dzieci są zrelaksowane, wzrasta ich poczucie bezpieczeństwa, zanika strach, a co za tym idzie łatwiej przychodzi im wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Sala w Ośrodku Polanika wyposażona jest m.in. w łóżko wodne, interaktywną podłogę, zabawki i przedmioty o różnej wielkości i teksturze, różnokolorowe światła w różnym kształcie i natężeniu, piłki gimnastyczne czy urządzenie do aromaterapii.

Pięć zdjęć osób ćwiczących na różnego rodzaju sprzęcie rehabilitacyjnym. Na środku logo z napisem: Polanika. Zdrowsza strona życia. Obok napis: moc rehabilitacji w innowacji


Chcecie przekonać się, jak to wszystko działa w praktyce? Zapraszamy do Ośrodka Polanika na:

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas