Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Płytka wyobraźnia” – rozwiąż z dzieckiem quiz, by jeden nierozważny krok nie zmienił całego życia

24.07.2018
Autor: Fundacja Integracja, fot. M. Różański
Siedzące na kocu dziecko patrzy w ekran smartfona, na którym wyświetla się pytanie z quizu dot. płytkiej wyobraźni

24 lipca 2018 r., na otwartych basenach Ośrodka Inflancka w Warszawie, Integracja w nietypowy sposób przypominała młodym ludziom i ich opiekunom o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą. To już 23. odsłona „Płytkiej wyobraźni” – najstarszej kampanii społecznej Integracji.

Zainaugurował ją w połowie lat 90. prezes Integracji, Piotr Pawłowski, który sam porusza się na wózku w wyniku nieszczęśliwego skoku do wody. Jego skutki poznał jako 16-latek, gdy skoczył na główkę do rzeki. W wyniku wypadku doznał porażenia czterokończynowego.

- Je­den bez­myśl­ny skok do wo­dy na kil­ka lat wy­łą­czył mnie cał­ko­wi­cie z normal­ne­go ży­cia. Wó­zek dla mnie, mło­de­go chło­pa­ka, ozna­czał wy­rok. By­łem do­brze za­po­wia­da­ją­cym się koszyka­rzem. Cho­dzi­łem do cie­ka­wej szko­ły. Mia­łem mnó­stwo przy­ja­ciół. I w jed­nej chwi­li wszystko to stra­ci­łem – wspomina Piotr Pawłowski.

Piotr Pawłowski odpowiada na pytania dwóch dziennikarek. Z tyłu banery Integracji i kampanii Płytka wyobraźnia

Internetowy quiz dla najmłodszych

Mimo corocznych kampanii Integracji i innych akcji ostrzegających przed zgubnymi skutkami nieodpowiedzialnych zachowań nad wodą, statystyki dotyczące utonięć znowu biją na alarm. Z danych policji wynika, że tylko w tym roku od początku kwietnia śmierć nad wodą poniosło 196 osób. Nie ma dokładnych danych dotyczących urazów w wyniku skoków na główkę, ale szacuje się, że co roku około 700 osób łamie w ten sposób kręgosłup. W tym roku doszło już do kilkudziesięciu takich wypadków w całej Polsce.

- Te dane są zatrważające. A mamy dopiero połowę wakacji. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla najmłodszych internetowy quiz wiedzy na temat prawidłowych zachowań nad wodą – mówi Piotr Pawłowski. – Poprzez takie cyfrowe narzędzie pragniemy dotrzeć do jak największej liczby osób młodych, zdrowych, pełnych optymizmu i uświadomić im, jak poważne i nieodwracalne konsekwencje może mieć chwila nierozwagi – dodaje.

Siedząca na kocu dziewczynka rozwiązuje quiz trzymając tablet

Quiz w dwóch wersjach (dla dzieci i młodzieży) można rozwiązywać na stronie kampanii Plytkawyobraznia.pl. Quiz w prostej i przystępnej formie ma sprawdzać wiedzę młodych ludzi, a jednocześnie przybliżać podstawowe zasady bezpiecznego zachowania nad wodą. Chodzi o to, by dzieci poznały, czym skończyć się mogą ryzykowne pomysły. A może będą też w stanie przemówić do rozsądku wypoczywającym z nimi dorosłym?

Przede wszystkim: zdrowy rozsądek

Podczas akcji na terenie basenów Inflancka pracownicy Integracji, wyposażeni w tablety i inne urządzenia mobilne, zachęcali dzieci i młodzież do rozwiązywania quizu i uświadamiali im, że nad wodą ważniejszy niż brawura i opinie kolegów, jest zdrowy rozsądek.

Mały chłopiec w spodenkach siedzi na kocu i rozwiązuje quiz trzymając tablet

- Przerwany rdzeń kręgowy powoduje, że nie możemy ruszać rękoma, ani nogami, a zmiany są nieodwracalne – tłumaczy dr Paweł Baranowski, dyrektor medyczny Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie. – Pytamy pacjenta, dlaczego skoczył. „Bo ktoś inny skoczył i było fajnie!” – odpowiadają. To są ludzie młodzi, wysportowani, pewni siebie. Niestety, alkohol, brawura i chęć popisania się przed otoczeniem sprawiają, że są potem najciężej poszkodowani. Co gorsza, skaczą nie tylko do płytkiej wody w jeziorze czy rzece, bez zbadania gruntu, ale nawet do popularnych ostatnio ogrodowych basenów, które mają średnio 50 cm głębokości.

Nieszczęśliwym zdarzeniom sprzyjają zarówno kąpiele samotne, jak i w grupie – zwłaszcza pod wpływem alkoholu. Niebezpieczne są także zabawy, polegające na wrzucaniu innych do wody wbrew ich woli. Do tragedii dochodzi też, gdy osoby odpoczywające nad wodą ignorują znaki informujące o niebezpieczeństwie.

Tablet z quizem nt. płytkiej wyobraźni. W tle ludzie na otwartym basenie

Dziękujemy firmie Samsung za wypożyczenie sprzętu do rozwiązywania quizu, a także Ośrodkowi Inflancka Stołecznemu Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” za możliwość realizacji kolejnej odsłony kampanii „Płytka wyobraźnia”.


Tegoroczna edycja kampanii „Płytka wyobraźnia” została sfinansowana z funduszu prewencyjnego PZU

Logo PZU

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas