Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koalicja - praca w Europie i nowe ustawy

17.05.2010
Autor: tekst i zdjęcia: Piotr Stanisławski
Źródło: inf. własna

W ubiegły piątek w Warszawie w Fundacji Batorego spotkali się członkowie Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, by porozmawiać o strategicznych zmianach w polityce społecznej, a także zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością. Specjalnym gościem był Luk Zelderloo, Sekretarz Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Świadczeniodawców Usług dla osób niepełnosprawnych (EASPD), oraz Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Teresa Hernik i jej zastępca Krzysztof Kosiński.

Luk Zelderloo przedstawił najbardziej aktualne wyzwania i problemy przed jakimi stoi Unia Europejska, a które wymagają szybkiego rozwiązania. Jednym z nich jest zmiana funkcjonujących jeszcze w Unii statycznych regulacji w systemach wspierania osób z niepełnosprawnością, na elastyczne, które dostosowują usługi do indywidualnych potrzeb osób z różnymi schorzeniami, znajdujących się w różnej sytuacji psychologicznej, materialnej i rozwojowej.

- Budowane w przeszłości podejścia, które skupiają się na ograniczeniach i dysfunkcji osób niepełnosprawnych, zamiast na ich możliwościach, potencji i szansach, wciąż widoczne są w wielu systemach wsparcia – mówił Luk Zelderloo. – To spowodowało uzależnienie się wielu osób od zasiłków, a także tworzenie sztywnych programów ich aktywizacji w instytucjach publicznych. Innym aktualnym wyzwaniem jest zmiana w zatrudnieniu tych osób. Nadal 3 mln. niepełnosprawnych pracuje w zakładach pracy chronionej, choć znaczna ich część mogłaby pracować na otwartym rynku.

Na zdjęciu: Luk Zelderloo
Na zdjęciu: Luk Zelderloo

Okazuje się, że w ciągu ostatniej dekady nie zanotowano istotnego wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. W krajach Unii Europejskiej pracuje 70% mieszkańców zdolnych do pracy, wśród osób niepełnosprawnych tylko 20%. Te dane są niższe od tych jakie często się podaje (że wśród niepełnosprawnych europejczyków niemal połowa pracuje). Powodem jest to, że w części krajów osobom ze znaczną niepełnosprawnością nie pozwala się pracować i dlatego nie są ujmowane w statystykach.

Ponadto złe praktyki i restrykcyjne przepisy nie pozwalają bądź utrudniają wielu zdolnym do pracy podjąć zatrudnienie. Np. niektóre niemieckie landy posiadają przepisy zabraniające pracodawcom z otwartego rynku pracy zwalniać z pracy osoby z niepełnosprawnością. W konsekwencji, wiele firm nie decyduje się w ogóle zatrudniać takie osoby, ponieważ nigdy nie będą mogły zerwać z nimi umowy. Tzw. pułapka rentowa - o której w Polsce rozmawia się od lat - jest także ważnym powodem nie podejmowania pracy w części krajów europejskich. Miliony osób wolą pozostać przy rencie niż utracić ją w chwili podjęcia zatrudnienia.

Są jednak dobre praktyki zatrudniania osób ze znaczną niepełnosprawnością. Irlandia ma najlepszy system wspieranego zatrudnienia takich osób, Austria najlepsze rozwiązania ułatwiające ich pracę w dużych firmach, Francja natomiast najlepszy system przekonywania pracodawców obawiających się takie osoby zatrudniać, a Holandia najlepsze rozwiązania pozwalające zakładać własną działalność.

- Firma McDonalds jest największym pracodawcą osób z zespołem Downa. Zatrudnia je nie z powodów charytatywnych, lecz dlatego, że one wykonują znakomicie powierzoną pracę, a jednocześnie poprawiają wizerunek firmy, ponieważ inni klienci doceniają takie działania. To przekłada się na zysk -  mówił Luk Zelderloo. - Firma produkująca oprogramowanie komputerowe w Danii zatrudnia grupę osób chorych na autyzm, która wychwytuje błędy w oprogramowaniach. Te osoby znajdują je znacznie lepiej niż zdrowi programiści. W Austrii natomiast pewien samorząd zatrudnił kilka osób z niepełnosprawnością intelektualną, czytają one różne przygotowywane dokumenty i wskazują trudne, niezrozumiałe miejsca. W ten sposób są lepiej opisywane i formułowane.

 W drugiej części spotkania, Teresa Hernik i Krzysztof Kosiński przedstawili jak wyglądają prace nad projektem Ustawy o Wyrównywaniu Szans Osób z Niepełnosprawnością, nad projektem Ustawy o Języku Migowym, a także jakie jest stanowisko BON w sprawie potrzeby zmiany ustawy o orzekaniu niepełnosprawności  i ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

- Obecna sytuacja finansowa PFRON sprawia, że musimy znaleźć rozwiązania, które pozwolą realizować ustawowe zadania Funduszu -  powiedziała Teresa Hernik. - Nie jest to proste ponieważ oznacza przesunięcie środków, a także ustalenie pewnych nowych priorytetów. Biuro Pełnomocnika jest w te zmiany mocno zaangażowane, tworząc nowe rozwiązania i propozycje.

Projekt ustawy o Wyrównywaniu Szans Osób z Niepełnosprawnością jest obecnie w trakcie konsultacji - BON z różnych ministerstw otrzymał ok. 50 stron uwag i pytań odnoszących się do wielu zapisów. Z projektu ustawy „wypadły” dwa zapisy. Pierwszy dotyczył potrzeby stworzenia instytucji pełnomocnika wyborczego, który został już wpisany do odpowiednich ustaw Prawa Wyborczego, a drugi odnosił się do dostosowania PKP do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Niedługo polskie przepisy będzie obowiązywała dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie wspierania osób niepełnosprawnych podróżujących koleją - mówi Krzysztof Kosiński. - Na pewno nie będzie łatwa jej implementacja do polskich przepisów, choćby dlatego, że ogromną barierą w Polsce jest występowanie bardzo różnej wysokości peronów na stacjach - od pół metra do metra dziesięciu centymetrów. 
 
Biuro Pełnomocnika ma już założenia projektu Ustawy o Języku Migowym, które w najbliższym czasie przedstawi Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej. W projekcie zapisano możliwość swobodnego wyboru rodzaju języka migowego przez osoby głuche i niedosłyszące, a także nałożenia na stacje telewizyjny obowiązku emitowania co najmniej 30% programów w wersji z napisami, a na wydawców polskich filmów na płytach DVD napisów na wszystkich polskich produkcjach. 

Na spotkaniu członkowie koalicji oraz zaproszeni goście dyskutowali o potrzebie natychmiastowej zmiany orzecznictwa o stopniu niepełnosprawności. W Polsce obowiązuje 5 różnych systemów orzecznictwa, które z jednej strony czynią system skomplikowanym, a z drugiej strony bardzo trudnym do kontroli, przez co dochodzi do patologii - otrzymywania orzeczeń przez osoby nieuprawnione. Niestety, od wielu lat głośno mówi się o potrzebie zmiany systemu orzekania, lecz dotąd żaden rząd nie podjął kroków naprawy tego systemu. Znajdujemy się wciąż na początku drogi.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • UWAGI DO PROJEKTU W SPR. ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
    14.10.2010, 13:06
    W Polsce powinno być jedno orzecznistwo. Trzeba zlikiwidować resortowe, ZUS-owskie. Zostawić Powiatowe i Wojewódzkie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności, ale - UWAGA - takie, które będą funkcjonować jako niezależne jednostki tj. nie podporządkowane starostwom. Obecnie z racji tegoż podporządkowania, a nawet - o zgrozo!!! - umożliwienie im (w przepisach) zawieranie umów przez dyrektorów PCPR-u z pracownikami powiatowych zespołów. To wszystko jest bandą układów, kolesi w samorządach mających swoje rodziny w urzędach.Taki przewodniczący zespołu, lekarz orzecznik powinien być od tego wszystkiego niezależny! Nie może jednak być, bo ma nad sobą dyrektora PCPR-u, starostę i "bandę" całej ich rodzinki, sąsiadów, kolesi prowadzących zakłady pracy chronionej, czy też domagajacych się orzeczenia o niepełnospr. Zespoły są świetnie zorganizowane, lepiej niż resortowe, zusowskie, ale stan prawny (ich zależności) utrudnia normalne funkcjonowanie tj. zgodnie z zasadą praworządności, uczciwości itd. Uwolnijcie Zespoły od zależności. Niech to będą jednostki niezależne od samorządu. Wtedy zobaczycie jak świetnie wszystko będzie hulało! Barwoj
    odpowiedz na komentarz
  • Luk urealnił wsk. zatr. ON z 50 na 20%
    ms
    18.05.2010, 11:06
    Te dane przesłać by p. Pełnomocnikowi i Posłowi Piechocie, gdyż od ponad 2 lat ukazują nam 50% zatr. ON w europie zach. , wybrzydzając na polski model rehab. społ-zawod. ON. A jaka jest naprawdę sytuacja finansowa pfron ? Skoro w wywiadzie obok prezes chwali się bdb kondycją i 99 % ściągalnością składek!
    odpowiedz na komentarz
  • deaf- kłamiec 8 %
    waldem
    17.05.2010, 15:27
    wyboru rodzaju języka migowego przez osoby głuche i niedosłyszące, a także nałożenia na stacje telewizyjny obowiązku emitowania co najmniej 30% programów w wersji z napisami, a na wydawców polskich filmów na płytach DVD napisów na wszystkich polskich produkcjach. tvp jest nie ma pieniędze dla głuchych napisz telegazeta 8 %.niz jest telewizor ,lepsze komputer internet czytać dużo .
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas