Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Piękne niebieskie „koperty”, ale... Dołącz do akcji #dostepnoscminus

12.07.2018
Autor: Angela Greniuk, fot. archiwum Czytelników
Dwie choinki w donicach stoją na pochylni dla osób na wózkach, prowadzącej do przeszklonego budynku

Śmiać się czy płakać? Łapać się za głowę czy pozwolić rękom po prostu opaść? Zobaczcie trzy największe absurdy, które wybraliśmy z nadesłanych wiadomości Czytelników portalu Niepelnosprawni.pl i Facebooka Integracji. Jeśli masz w okolicy niewłaściwe lub źle stosowane rozwiązanie architektoniczne – wyślij nam zdjęcie i weź udział w naszej akcji #dostepnoscminus!

Zaledwie tydzień temu ruszyliśmy z akcją #dostepnoscminus, której celem jest walka z negatywnymi zjawiskami architektonicznymi. Z otrzymanych wiadomości od Czytelników portalu Niepelnosprawni.pl i na Facebooku Integracji, wybraliśmy trzy największe „absurdy dostępności” minionego tygodnia.

Strefa (dys)komfortu

zastawiona przez meble koperta dla osób niepełnosprawnych
fot. Tomasz Michalak, turekbezbarier.pl

Na dwóch miejscach parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością przy centrum handlowym „Karuzela” w Turku znajduje się ogrodzona ekspozycja sklepu sieci „Jysk”. Zdjęcie zostało wykonane przez Tomasza Michalaka. Możesz je także zobaczyć na Facebooku portalu Turek Bez Barier.

Windą do ni... kąd

„W Urzędzie Miasta Szczecin nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Do toalet prowadzą schody. Jest wina dla niepełnosprawnych, ale właściwie prowadzi donikąd – pisze nam Magdalena Tyszkiewicz. – Toalety podzielone są na męskie i damskie ze wspólnymi umywalkami.”

To nie był to jednak jedyny kłopot.

„Nie wjechałabym wózkiem do toalety damskiej, więc musiałam zmienić cewnik synowi w miejscu z umywalkami, budząc tym niemałe zainteresowanie osób, które chciały umyć ręce. Nie mówiąc już, że to po prostu wstyd, by główny budynek użyteczności publicznej w ten sposób wykluczał niepełnosprawnych i ich opiekunów. Bo jak inaczej można nazwać brak możliwości dyskretnego załatwienia potrzeb fizjologicznych?”

Zamknięta „koperta”

miejsce zaprkingowe otoczone barierkami

Zdjęcie pani Moniki Olej, które otrzymaliśmy na naszym Facebooku, przedstawiające zamknięte barierkami miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością w Sosnowcu.

Czekamy na Wasze zdjęcia!

Najlepszym sposobem walki z negatywnymi zjawiskami jest nagłaśnianie ich. Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować akcję #dostepnoscminus. Jej celem jest pokazanie miejsc i przestrzeni nie tylko niedostępnych, ale też absurdalnych.

Jeśli w Twojej napotkasz barierę lub absurd architektoniczny, zareaguj! Zrób zdjęcie lub filmik i prześlij z krótkim opisem na adres e-mail: redakcja@niepelnosprawni.pl lub po prostu zamieść na swoim profilu na Facebooku, Twitterze lub Instagramie z hasztagiem #dostepnoscminus – będziemy wtedy mogli znaleźć to, co zamieścisz.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Jak to u nas
  Borzoi
  13.07.2018, 21:12
  Jak nie powstanie zrzeszenie albo partia ON nic nigdy nie uda się wywalczyć. Dziki kraj a ludzie coraz głupsi. Żadna władza nie będzie się z nami liczyć bo sami się pozagryzamy. Była akcja o koperty. Wydzielono, oznakowano ale nikt nie kontroluje kto tam parkuje. Jeżeli nie weźmiemy sprawy w własne ręce nic się nie zmieni. Powinniśmy robić zdjęcia i przesyłać .... tylko gdzie?
  odpowiedz na komentarz
 • nepotyzm
  bk
  12.07.2018, 19:06
  brak slow-ze sprawni niepelnosprawnym gotuja taki los....
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas