Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Można przeliczyć świadczenie lub kapitał początkowy

12.07.2018
Autor: Materiał przygotowany we współpracy z ZUS, fot. Rafał Michalczyk
Źródło: Integracja 3/2018
Siedem słupków złotych monet o nominale 2 zł

Masz ustalone prawo do emerytury, renty lub ustaliliśmy Ci kapitał początkowy? Jeśli nie udokumentowałeś wysokości swoich zarobków w niektórych okresach zatrudnienia, możesz złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia lub kapitału początkowego. Zamiast wynagrodzenia zerowego przyjmiemy wynagrodzenie minimalne, które obowiązywało w tych okresach.

Jeśli wysokość Twojej emerytury, renty lub kapitału początkowego ustaliliśmy do końca 2008 r., a Ty przedstawiłeś nam dokument potwierdzający, że pracowałeś (np. świadectwo pracy), ale nie udokumentowałeś wysokości zarobków, musieliśmy przyjąć, że nie miałeś żadnych dochodów – że Twoje wynagrodzenie w danym okresie wyniosło zero złotych.

Trudności z udokumentowaniem zarobków najczęściej dotyczą odległego okresu. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 1990 r. okres przechowywania akt księgowych, w tym list płac lub kart wynagrodzeń, bądź innych dokumentów niezbędnych do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia, wynosił 12 lat. Zakłady pracy mogły zatem likwidować dokumentację płacową po takim czasie. Częstą przyczyną braku dokumentacji osobowej i płacowej jest również likwidacja zakładów pracy lub nieprawidłowości w jej archiwizacji

Korzystne regulacje prawne

Od 2009 r. obowiązują przepisy , które zezwalają, by przy ustalaniu wysokości kapitału początkowego, emerytury i renty przyjąć wynagrodzenia minimalne, jakie obowiązywało w danym okresie, zamiast wynagrodzeń zerowych. Jeśli nie udało Ci się odnaleźć dokumentów o Twoich zarobkach, a Twoje świadczenie lub kapitał początkowy obliczyliśmy przed 2009 r., złóż wniosek o przeliczenie kapitału początkowego, emerytury lub renty. Możesz skorzystać z naszych formularzy:

 • wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego (ERPO),
 • wniosku w sprawie kapitału początkowego (EKP).

Formularze znajdziesz w naszych placówkach i na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce „Wzory formularzy”.

Wniosek możesz złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w każdej naszej placówce. Możesz go także przesłać pocztą lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Gdy rozpatrzymy Twój wniosek, wydamy decyzję. Mamy na to 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania.

Ważne

Jeśli obliczaliśmy Ci emeryturę, rentę lub kapitał początkowy po 2008 r., a Ty nie dostarczyłeś nam za niektóre okresy pracy dokumentów potwierdzających wynagrodzenie, nie musisz składać wniosku o przeliczenie świadczenia z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego. Gdy ustalaliśmy podstawę wymiaru emerytury, renty lub kapitału początkowego, uwzględniliśmy z urzędu wynagrodzenie minimalne zamiast zerowego.

Tylko dla pracowników

Z przeliczenia emerytury, renty lub kapitału początkowego z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego mogą skorzystać tylko pracownicy, którzy byli zatrudnieni na podstawie stosunku pracy w okresie, z którego nie mogą udowodnić wynagrodzeń. Nie musi to być jednak zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Ustalamy wynagrodzenie minimalne proporcjonalnie do okresu pozostawania w stosunku pracy oraz wymiaru czasu pracy.

Przykładowo, jeśli przez pół roku pracowałeś na pół etatu, to obliczając kapitał początkowy, emeryturę lub rentę, uwzględnimy Ci połowę obowiązującego wtedy minimalnego wynagrodzenia.

Z przeliczenia kapitału początkowego, emerytury lub renty z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia nie skorzystasz, np. jeśli w okresie, za który nie masz dokumentów, prowadziłeś działalność na własny rachunek.

Możesz liczyć na pomoc

Jeśli masz wątpliwości dotyczące przeliczenia Twojego świadczenia lub kapitału początkowego, przyjdź do naszej placówki. Możesz też skontaktować się z naszym Centrum Obsługi Telefonicznej:

 • telefonicznie pod numerem 22 560 16 00 (koszt połączenia według Twojej umowy z operatorem),
 • za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE),
 • e-mailem: cot@zus.pl
 • przez Skype: zus_centrum_obslugi_tel.

Nasi konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00–18.00.


Materiał przygotowany we współpracy z

logo ZUS

 


Okładka magazynu Integracja. Na zdjęciu manekin siedzi na wózku ze złamanym kręgosłupem na odcinku szyjnym. Napis: Płytka wyobraźniaArtykuł pochodzi z nr 3/2018 magazynu Integracja.

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach (w dostępnych PDF-ach)!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dwa oblicza ZUS czy samowolka?
  Joanna
  13.07.2018, 16:03
  Pisze pięknie. Ustawy swoje a ZUS swoje. ZUS oddział w Tomaszowie Mazowieckim po ustawach korzystnych dla pracowników, matek jakoś tak dziwnie przelicza kapitał początkowy, że TRACIMY FINANSOWO, co ważniejsze niezgodnie z Ustawą! "Co zrobisz? Nic nie zrobisz". Trzeba składać odwołanie do S.O. po przez ZUS w Tomaszowie Maz. Tenże ZUS pisze swoje bzdety i składa do sądu. Sąd przysyła do Cibie tą odp. i daje ci 14 dni na odp. Ty odpowiadasz. Sprawa wyznaczona na ZA 2 MIESIĄCE! Za 2 miesiące stawiasz się i... Sąd dopiero czyta co napisały strony, pyta czy podtrzymują... itd. klepnie i znowu sprawa za... 2 miesiące. MOŻE EMERYT NIE DOŻYJE! Kogo to obchodzi? NIKOGO! Ważne aby "wyborcy odpowiednio głosowali". Ponad to skoro tyle kasy idzie na dzieci i ich rodziców to z czego wynikają te ZBIÓRKI DLA POTRZEBUJĄCYCH DZIECI? CHYBA JUŻ NIE POWINNO BYĆ POTRZEBUJĄCYCH? RODZICE NIE PRACUJĄ I MAJĄ PO 5 TYSI....
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas