Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znasz absurdalne bariery? Włącz się w akcję #dostepnosc... minus

05.07.2018
Autor: Redakcja, fot. archiwum Integracji
Cztery zdjęcia przedstawiające absurdy architektoniczne, m.in. podjazd z drewna, zastawione rowerami i drzewkami podjazdy

Po chodniku, wzdłuż ulicy biegnie dobrze wykonana ścieżka prowadząca dla osób niewidomych. Znakomicie, o ile korzystający z niej ma nie więcej niż ok. 190 cm wzrostu. Na tej bowiem wysokości, tuż nad ścieżką, znajduje się znak informujący o rampie dla osób na wózkach. Rampie, która... została zdemontowana. Kraina absurdu? Pomysł rodem ze skeczów Monty Pythona? Nie. To rozwiązanie istniejące w jednym z polskich miast. Masz w swojej okolicy podobne absurdy architektoniczne? Zrób zdjęcie i weź udział w naszej akcji #dostepnoscminus!

Mężczyzna stoi na ścieżce prowadzącej dla osób niewidomych, tuż nad głową ma znak informujący o rampie dla osób na wózkach
Ścieżka prowadząca przeznaczona dla osób niewidomych, acz o wzroście poniżej 190 cm

  • Podjazd przypominający skocznię narciarską albo kończący się na schodach.
  • Podnośnik przyschodowy od lat rdzewiejący pod plandeką, bo nikt nie umie go obsłużyć.
  • Urywająca się nagle ścieżka prowadząca osobę niewidomą.
  • Pochylnia wyłożona kostką brukową.
  • Dostępna toaleta zamknięta na klucz – do pobrania w recepcji.

Takich absurdów wciąż jest w Polsce mnóstwo. Wynika to najczęściej z braku wiedzy na temat dostępności. Dlatego Integracja postanowiła pomóc w nagłośnieniu takich „dostępnościowych koszmarków”. Jeśli i Ty chcesz podzielić się z innymi, jak to wygląda Twojej okolicy – weź udział w naszej akcji #dostepnoscminus!

Murowane schodki, na których położone są deski, mające być podjazdem
Ten drewniany podjazd z pewnością spełnia wszystkie wymogi prawa budowlanego...

Z minusa zrobić plus

Przestrzeń, budynki, środki transportu – to wszystko z założenia ma służyć każdemu człowiekowi, bez względu na jego sprawność czy stan, w jakim się znajduje. Jak jest w praktyce – wszyscy wiemy. Wiele problemów z dostępnością wynika jednak nie ze złej woli, ale z braku wiedzy na temat projektowania uniwersalnego, braku wyobraźni lub po prostu ze zwyczajnego niedbalstwa.

Paleta z betonowymi krawężnikami stoi na kopercie
„Koperta” bywa traktowana przez ekipy remontowe jak magazyn

Rozpoczęła się realizacja Programu Dostępność Plus. To pierwsza kompleksowa próba zmiany naszego kraju w bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnością. Bez wątpienia pozytywnie wpłynie na życie wielu obywateli. Efekty programu poznamy w bliższej lub dalszej przyszłości, jednak obecnie wciąż trzeba się zmagać z istniejącymi barierami architektonicznymi. Na razie w wielu miejscach w Polsce jest to więc bardziej... dostępność minus.

Jak z minusa zrobić plus?

Rowery przypięte do poręczy podjazdu dla wózków
„Zakaz stawiania rowerów na podjeździe” brzmi jak ponury dowcip

Zareaguj! Prześlij zdjęcie lub film

Najlepszym sposobem walki z negatywnymi zjawiskami jest nagłaśnianie ich. Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować akcję #dostepnoscminus. Jej celem jest pokazanie miejsc i przestrzeni nie tylko niedostępnych, ale też absurdalnych, jak choćby podjazd wykonany z desek czy pochylnia wyłożona kostką brukową albo tzw. koperta ze słupem energetycznym sterczącym na środku.

Sporych rozmiarów choinki stoją w donicach na podjeździe do budynku
Nie wszyscy będą się tu zachwycać zielenią

Jeśli w Twojej najbliższej okolicy, w miejscu, które mijasz każdego dnia albo w którym przypadkiem w wakacje się znajdziesz napotkasz tego rodzaju barierę lub absurd architektoniczny, zareaguj!

Zrób zdjęcie lub filmik i prześlij z krótkim opisem na adres e-mail: redakcja@niepelnosprawni.pl lub po prostu zamieść na swoim profilu na Facebooku, Twitterze lub Instagramie z hasztagiem #dostepnoscminus – będziemy wtedy mogli znaleźć to, co zamieścisz.

Pomóż nam walczyć o dostępność!

Komentarz

  • Dobra inicjatywa
    Borzoi
    05.07.2018, 18:40
    Bardzo dobra inicjatywa. Niepełnosprawni to nie jest zgrane środowisko. Zostaliśmy podzieleni na 3 grupy a do tego dzieci, dorośli i tyle ilu jest niepełnosprawnych tyle jest przypadków. Dlatego dalej jak obserwuje, miejsca parkingowe zajmują osoby bez uprawnień i nikt właściwie nie liczy się z za przeproszeniem kalekami. Jeżeli mamy fotografować takie przypadki to również fotografujmy samochody bez uprawnień na miejscach parkingowych. Podobnie w sklepach przy kasie. Kasa dla niepełnosprawnych a w kolejce panie z dziećmi (12-15 lat) panowie z koszami piwa a niepełnosprawny stoi na końcu. W środkach transporty miejskiego są miejsca dla niepełnosprawnych. Kilka razy spróbowałem. Usłyszałem .... e nie mogę zacytować ale woźnica by się mógł uczyć. Najłagodniejsze to było poinformowanie mnie, że Spartanie takie wybryki natury zrzucali ze skały - i miejsce dalej było zajęte. A kierowca autobusu albo motorniczy odpowiadał, że on jest od prowadzenia pojazdu. Też jestem kaleką orzeczenie znaczny. Zaczęła działać ustawa. w aptece i przychodni nie będę próbował bo pewnie skończy się ciężkim pobiciem. Zwłaszcza w przychodni jak inni pacjenci od 4.00 stoją przed przychodnią w kolejce po numerki. Trzeba przyznać, że pokładałem nadzieje w proteście niepełnosprawnych w sejmie. Dobra Zmiana przy pomocy TVP wykiwała protestujących. Od 5 lat proszę lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do sanatorium i co słyszę ,, może następnym razem bo to dużo do pisania". Od 10 lat staram się o miejsce parkingowe w WSM Wola na Warszawskim Bemowie. Odpowiedz. Miejsca parkingowe można tworzyć w zatoczkach parkingowych których brak pod pana blokiem więc ... po rozmowie. Jak przekonać Prezesa i administracje osiedla, że to nieprawda co odpisują. Taki mamy dziki kraj. A do tego niepełnosprawni jedni na drugich patrzą bykiem i podejrzewają, że ci inni kupili orzeczenie. Dlatego taka inicjatywa jest zasadna. Rekomendował bym na bazie Integracji stworzyć Polską Partię Niepełnosprawnych. Może tędy droga.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas