Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy dziecko musi czekać w kolejce do specjalisty?

30.07.2018
Autor: N.

Dziecko 15 lat ma zaznaczony punkty 5, 6, 8, symbole ma 01-U, 02-P, 11-I. Nie mogę podjąć pracy, czy mogę starać się o jakąś pomoc? Czy dziecko, genetyczna choroba [do wiad. red.], może dostać większe pieniądze? I czy muszę stać w kolejce do specjalisty aż 7 miesięcy, a nawet rok ze skierowaniem? Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

Szanowna Pani,

nie znam dokładnie Pani sytuacji rodzinno-majątkowej i jakie świadczenia Pani otrzymuje dzisiaj, stąd nie jestem niestety w stanie odpowiedzieć na pierwsze pytanie.

Odnośnie przyśpieszenia kolejki do specjalisty, to trwają pracę nad nowelizacją ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, która określa szczególne uprawnienia świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, zgodnie z którą osoba posiadająca znaczny stopień niepełnosprawności może m.in. skorzystać z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania. Zmiana ustawy ma rozszerzyć krąg osób mogących korzystać z w/w ustawy o dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas