Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ruszyła infolinia dla osób chorych na akromegalię – nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu

04.07.2018
Autor: inf. pras.
Objawy akromegalii - dwie grafiki: po lewej Czy zauważyłeś/aś u siebie zmianę wyglądu: powiększenie uszu, pogrubienie warg, poszerzenie żuchwy. Po lewej grafika: Czy zmieniałeś/aś ostatnio rozmiar obrączki, pierścionków, bo okazały się za małe?

W ramach akcji edukacyjnej „Akromegalia – zwróć uwagę” ruszyła infolinia dla osób chorych na akromegalię oraz ich bliskich. Dzwoniąc pod numer 797 140 190, chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnej konsultacji z endokrynologiem, który udzieli informacji na temat objawów, diagnostyki oraz możliwości leczenia akromegalii w Polsce. Infolinia będzie czynna w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 16:00 – 19:00.  

Akromegalia to choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Choruje na nią od 40 do 60 osób na milion. Jak zaznaczają eksperci, to co najbardziej wyróżnia chorych na akromegalię, to zmiany, jakie zachodzą w ich wyglądzie: zaostrzenie rysów twarzy, powiększenie uszu, nosa i stóp, przerośnięcie żuchwy i związane z tym powiększenie języka oraz ust. Mimo charakterystycznych objawów choroby, średni czas zdiagnozowania akromegalii w Polsce zajmuje ok. 10 lat.

Jakie są objawy choroby?

- Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, nie szukają przyczyny powiększających się dłoni, mimo że są przez to zmuszeni do zrezygnowania z noszenia biżuterii lub do powiększenia obrączki – mówi prof. Wojciech Zgliczyński, kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. – A przecież obok zmian w wyglądzie, u pacjentów dochodzi m.in. do przerostu wielu narządów. W rezultacie nieleczona, zaniedbana akromegalia skraca życie chorych nawet o 10 lat. Tylko włączenie właściwej terapii eliminuje to zagrożenie. Warto więc być czujnym i w razie potrzeby szybko reagować – dodaje.

O objawach akromegalii mówią prof. dr hab. n. med. Marek Ruchała oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński w poniższym filmiku:

Infolinia

Z myślą o zwiększeniu świadomości społeczeństwa na temat akromegalii powstała akcja  „Akromegalia – zwróć uwagę”. Inicjatorzy projektu, Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Stowarzyszenie Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających chcą uczulić na symptomy, które mogą sugerować występowanie choroby i przyspieszyć tym samym jej rozpoznanie.

- Pod numerem specjalnej infolinii chętni będą mogli skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, który wskaże objawy choroby, doradzi, jakie badania diagnostyczne wykonać oraz podpowie, w których ośrodkach w Polsce uzyskamy specjalistyczną pomoc. To okazja, by rozwiać swoje wątpliwości lub w razie potrzeby, jak najszybciej udać się do lekarza i podjąć leczenie – podkreśla Katarzyna Marcinkowska, prezes Stowarzyszenia Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających.

Z infolinii pod numerem 797 140 190  będzie można skorzystać od czerwca do grudnia 2018 r. w godz. 16:00 - 19:00 w każdą pierwszą środę miesiąca.

Więcej informacji na temat akromegalii można znaleźć na stronie internetowej oraz profilu Stowarzyszenia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas