Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mam polio. Czy mogę wnioskować o ustalenie stopnia niepełnosprawności?

26.06.2018
Autor: C.

Gdy byłam mała zachorowałam na polio. Obecnie jestem na emeryturze. Nigdy nie wnioskowałam o ustalenie i przyznanie mi grupy inwalidzkiej. Jednak obecnie coraz bardziej nie mogę chodzić. Czy na taką chorobę mogę ubiegć się o grupę inwalidzką, czyli stopień niepełnosprawności i czy mam szanse ją otrzymać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

w obowiązującym systemie nie ma ustalonego katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności, a ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności. Bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu (potocznie utożsamianego z chorobą) nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Natomiast intensywność tego czynnika nie wpływa bezpośrednio na ustaloną niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, jeżeli w następstwie jego występowania nie dochodzi do istotnych ograniczeń w sferze społecznej lub zawodowej.

Dlatego proponujemy złożenie wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do Miejskiego/Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania.

Warto także zauważyć że uprawnienia przysługujące osobie z niepełnosprawnością zależą przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności.

Z poważaniem

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas