Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę pracować na otwartym rynku pracy, mimo że w orzeczeniu jest inaczej napisane?

26.06.2018
Autor: M.

Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym wraz z zaleceniem: „praca w zakładzie pracy chronionej”. Czy mogę pracować na otwartym rynku pracy? Czy na otwartym rynku pracy przysługują niepełnosprawnym wszystkie dodatkowe uprawnienia, tj. siedmiogodzinny czas pracy, 30 min. przerwy, dodatkowy urlop o 10 dni, dodatkowy urlop na 21 dni (np. na potrzeby turnusu rehabilitacyjnego), dofinansowanie do leków?

Szanowna Pani,

często pojawia się pytanie, czy osoba posiadająca w orzeczeniu zapis „praca w warunkach chronionych”, może być zatrudniona na otwartym rynku pracy. Niezależnie jednak od tego zapisu osoba niepełnosprawna może podjąć zatrudnienie na otwartym rynku pracy. To lekarz medycyny pracy decyduje czy zatrudnienie pracownika na określonym stanowisku pracy jest możliwe – jeśli tak, to nie ma żadnych formalno-prawnych do tego przeciwwskazań.

Pracownik z niepełnosprawnością niezależnie czy jest zatrudniony w zakładzie pracy chronionej czy na otwartym rynku pracy posiada rozmaite uprawnienia, to m.in.: skrócona norma czasu pracy, dostawowa przerwa, prawo do zwolnienia w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym itp.

Informacje dotyczące uprawnień pracowników z niepełnosprawnością można znaleźć na portalu Niepelnosprawni.pl.

Z poważaniem

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas