Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowa klubokawiarnia Cafe Równik we Wrocławiu! Pracownikami są m.in. osoby ze spektrum autyzmu

21.06.2018
Autor: PAP, fot. Sylwia Waczko/facebook.com/caferownik
Dwóch pracowników nakłada ciasta na talerzyki, na ladzie stoją słoneczniki

Dwanaście osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością intelektualną pracuje we wrocławskiej klubokawiarni Cafe Równik. To miejsce pracy, nauki i terapii powstało w wyniku współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego i Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.

- Klubokawiarnia Cafe Równik została oficjalnie otwarta w czwartek [21 czerwca – przyp. red.] – poinformował Michał Raińczuk z biura prasowego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podkreślił także, że to kolejny efekt współpracy uczelni i stowarzyszenia.

Naukowcy wrocławskiej uczelni i stowarzyszenie współpracują w terapii osób z zaburzeniami mowy i myślenia. Tym razem chodzi o aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością. To kolejny etap rozwoju metody terapeutycznej Dyna-Lingua M.S., stworzonej przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego – językoznawczynię dr hab. Małgorzatę Młynarską, prof. UWr, i psychologa dr. hab. Tomasza Smerekę.

Dawać możliwości

Terapia polega na stosowaniu psychostymulacyjnej metody kształtowania i rozwoju mowy i myślenia. Od lat jest stosowana w prowadzonej przez naukowców pracowni logopedycznej i psychologicznej działającej we Wrocławskim Centrum Psychostymulacji.

Twórcy Cafe Równik podkreślają, że pomysł narodził się w 2013 r. podczas turnusu rehabilitacyjnego w Dusznikach Zdroju. Zorganizowano wówczas kiermasz książek, które sprzedawali podopieczni Młynarskiej i Smereki. Kontakt z innymi ludźmi okazał się formą terapii.

- Wystarczy dać im możliwość trenowania komunikacji, a efekty przyjdą bardzo szybko – powiedziała prof. Młynarska.

Aktywizacja zawodowa

Lokal na klubokawiarnię przy ul. Jedności Narodowej 47 przekazało miasto. W lokalu pracuje 12 osób z zaburzeniami autystycznymi i upośledzeniem umysłowym. Zostały przeszkolone do zawodu kelnera, m.in. dzięki otrzymanemu w 2017 r. grantowi ze funduszy unijnych w ramach programu „Akcja Inkubacja”.

Twórcy kawiarni wskazują, że głównym celem przedsięwzięcia jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich integracja ze społecznością osób pełnosprawnych oraz mobilizacja innych osób z niepełnosprawnością intelektualną do tworzenia podobnych miejsc we Wrocławiu.

Prof. Młynarska podkreśliła, że Cafe Równik może się stać miejscem spotkań przedstawicieli różnych środowisk.

- Z jednej strony chcemy dać społeczeństwu szansę na poznanie problemów osób niepełnosprawnych intelektualnie, z drugiej zaś pokazać, jak miłe i ubogacające może być przebywanie w ich towarzystwie. Chcemy też, aby to miejsce emanowało radością, humorem, a przede wszystkim kultywowało język polski w całym jego bogactwie – powiedziała prof. Młynarska.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas