Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Białystok: przyjdź na spektakl z udziałem osób niesłyszących

19.06.2018
Autor: inf. pras.
plakat spektaklu pn. Śledzie, przedstawiający postąg psa ze śledziem w pysku, w tle stare zdjęcia białegostoku

Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” zaprasza na spektakl pn. „Legendy o śledziach” z udziałem osób niesłyszących, zainspirowany miastem Białystok, jego historią, ludźmi, architekturą. Spektakl odbędzie się w dn. 26 i 27 czerwca o godz. 19 na scenie kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku. Wstęp jest bezpłatny.

„Legendy o śledziach” to projekt edukacyjno-kulturalny realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku i Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Inspirujące miasto

W efekcie kilkumiesięcznych warsztatów prowadzonych pod okiem instruktorów – Izabeli Marii Wilczewskiej i Krzysztofa Zemło, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące oraz ich słyszący przyjaciele, powstał niezwykły pokaz finałowy. Tym razem postanowiliśmy sięgnąć do korzeni i tradycji naszej „małej ojczyzny” i poprzez kulturę przybliżyć oraz przypomnieć osobom z niepełnosprawnością słuchu i pozostałej części społeczeństwa osnute mgiełką tajemnicy losy Białegostoku i okolic. Punktem wyjścia do pracy warsztatowej były stare fotografie miasta i jego okolic oraz lokalne legendy i podania, a także materiały pisarzy i felietonistów opisujących życie tego regionu. Wyznaczały one granice w jakich poruszali się niesłyszący uczestnicy zajęć, stały się inspiracją do tworzonych scen spektaklu.

Tytuł projektu „Legendy o śledziach” nawiązuje do gwary białostockiej „śledzikowania”. Język białostockiego obszaru jest swoistym fenomenem na językowej mapie Polski.

Spektakl został przygotowany według autorskiego scenariusza, którego współtwórcami są osoby niesłyszące. Dla nich jest to sposób na edukację kulturalno-historyczną i integrację ze środowiskiem słyszących. Osoby z niepełnosprawnością słuchu chcą sięgać do faktów historycznych, poznawać je poprzez sztukę i ukazywać w taki sposób w jaki sami widzą i czują.

Język emocji

Spektakl zostanie opowiedziany „poza słowami” – językiem gestu, wyobraźni, emocji. Będzie to widowisko niezwykłe, nasycone światłem, muzyką, kolorem, teatrem cieni, językiem gestu, o silnym oddziaływaniu zmysłowym i emocjonalnym. Będzie to metaforyczna opowieść o wydarzeniach i ludziach stąd, ukazana w sposób wyjątkowy, w zupełnej ciszy, z wykorzystaniem języka migowego jako niezwykłej formy teatralnej.

Spektakl przygotowywany w ten sposób, operując językiem gestu niewymagającym tłumaczenia będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nie znających języka migowego. Bedzie to teatr wizualny, plastyczny, dążący do przełamywania barier językowych, w którym aktorami będą uczestnicy zadania - osoby z niepełnosprawnością słuchu.

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali muzycy – Marcin Mickiewicz i Łukasz Prokopowicz, którzy podczas występu będą grali na żywo.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązują jedynie bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki w dniu spektaklu.

Partnerem projektu jest  Muzeum Historyczne Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Muzeum Wojska w Białymstoku,. Opieka medialna projektu: TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok,  portal miejski BialystokOnline.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas