Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier spotkał się z częścią przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością. Po raz pierwszy od protestu

15.06.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. autor
Za stołem prezydialnym siedzą m.in. premier Mateusz Morawiecki i ministrowie Elżbieta Rafalska oraz Jerzy Kwieciński

Lepsza dostępność 120-130 artykułów medycznych, wsparcie w zamianie mieszkań na bardziej przyjazne oraz racjonalizacja wydatków PFRON – to część zapowiedzi, które przedstawiono w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie podczas zorganizowanego 15 czerwca spotkania. Wzięli w nim udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Elżbieta Rafalska i Jerzy Kwieciński oraz Pełnomocnik Rządu Krzysztof Michałkiewicz, a także osoby z niepełnosprawnością i przedstawiciele niektórych organizacji. Nie zaproszono jednak zdecydowanej większości członków Krajowej Rady Konsultacyjnej, działającej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, a także reprezentantów Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami czy protestujących niedawno w sejmie.

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki przedstawił plany rządu dotyczące m.in. stworzenia dodatkowego źródła finansowania potrzeb osób z niepełnosprawnością.

- Zaproponowaliśmy stworzenie daniny solidarnościowej – budowę specjalnego funduszu, który będzie zbudowany z pieniędzy najbardziej zamożnych i pokrywać będzie potrzeby osób najbardziej potrzebujących – zapowiedział premier.

Obiecał, że pierwsze skutki działań nowego funduszu będą odczuwalne już w 2020 r.

O 25 proc. więcej

Mateusz Morawiecki w swojej wypowiedzi podkreślił także dotychczasowe działania rządu na rzecz osób z niepełnosprawnością.

- Przeznaczyliśmy na różnego rodzaju formy wsparcia o 25 procent więcej – z 12,5 mld na 15,6 mld złotych – podkreślił premier.

Zaznaczył, że m.in. od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości renta socjalna wzrosła o 40 proc.

Premier odniósł się też do dodatku rehabilitacyjnego, czyli zwiększenia dofinansowania na wyroby medyczne, które strona rządowa przedstawiła jako realizację jednego z postulatów protestujących w sejmie.

- To konkretna pomoc – podkreślił premier Morawiecki. – Jest to 120-130 artykułów medycznych, od pieluchomajtek, przez cewniki, ortezy, gorsety, protezy etc.

Wyrównanie dla tzw. matek EWK

Obecna na spotkaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przypomniała obietnice rządu dotyczące stworzenia mapy drogowej dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. W skład przedstawionego przez minister Rafalską tzw. pakietu społecznej odpowiedzialności wchodzi przede wszystkim reforma orzecznictwa, ale też szereg innych działań, np. dodatek do tzw. emerytur EWK.

- W tej chwili matki, które przepracowały kiedyś 20 lat, by móc pobierać emeryturę z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, otrzymują emerytury mniejsze niż świadczenia pielęgnacyjne. Należałoby to zrównoważyć – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Siedzący wokół stołów słuchają mówiącej do mikrofonu minister Elżbiety Rafalskiej

Przypomniała też o planowanym podniesieniu zasiłku dla opiekunów osób dorosłych – z 520 do 620 zł i zwiększeniu zasiłku pielęgnacyjnego, a także o realizacji innych oczekiwanych przez osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów działań.

- Są rozwiązania, o których mówimy od jakiegoś czasu, a które teraz się materializują – opieka wytchnieniowa, zwiększony dostęp do usług w domu, okresowy pobyt podopiecznych w dostosowanych placówkach – wymieniała Elżbieta Rafalska.

Zapewniła, że jej resort zajmie się także pomocą opiekunom w powrocie na rynek pracy.

- Będziemy wspierać zatrudnianie opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy przez lata byli wykluczeni z rynku pracy ze względu na sprawowaną opiekę – podkreśliła minister Rafalska. – Im pomożemy zdobyć kwalifikacje czy przekwalifikować się i powrócić na rynek pracy.

Podczas spotkania podkreślono także wagę aktywności zawodowej samych osób z niepełnosprawnością. Rząd ma plan m.in. organizowania staży w instytucjach publicznych.

Zamiana mieszkań na bardziej dostępne

Podczas spotkania w Centrum „Dialog” poruszono też temat programu Dostępność Plus. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, zapowiedział działania dotyczące pomocy tzw. więźniom czwartego piętra, czyli osobom z niepełnosprawnością, które ze względu na bariery architektoniczne są zamknięte w czterech ścianach. Ma temu służyć finansowanie remontów i renowacji starych budynków.

- Będziemy chcieli pomóc samorządom i spółdzielniom poprzez zorganizowanie źródła tanich kredytów z potencjalnym umorzeniem – po to, żeby łatwiej można było znaleźć środki na zmodernizowanie tego typu obiektów – mówił minister Kwieciński. – Chcemy dać także osobom niepełnosprawnym możliwość zamiany mieszkania na bardziej dostosowane, ze wsparciem ze środków PFRON.

Zaznaczył także, że obok transportu publicznego także prywatni przewoźnicy będą musieli pomyśleć o pasażerach z niepełnosprawnością. Przed nami zmiana przepisów w tym zakresie.

Zarówno minister Kwieciński, jak i premier Morawiecki podkreślili ogromny udział organizacji pozarządowych przy tworzeniu programu Dostępność Plus.

Racjonalizacja budżetu PFRON

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że planuje przyjrzeć się temu, jak zarządzane są środki PFRON.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że system PFRON obrastał różnymi regulacjami od dwudziestu kilku lat – zaznaczył premier Morawiecki. – Do tego dochodzą znane wszystkim historie dotyczące nadużyć związanych ze środkami z PFRON. My się temu przyjrzymy. Można byłoby dokonać pewnych przesunięć wewnątrz budżetu Funduszu, który jest potężny – to ponad 4 miliardy złotych – po to, by lepiej i mądrzej te środki wydawać.

Premier Morawiecki zapowiedział, że razem z minister Elżbietą Rafalską przedstawią szereg pomysłów na racjonalizację wydawania pieniędzy z PFRON.

Nie wszyscy zostali zaproszeni

Podczas dyskusji zabrakło głosu przedstawicieli środowiska, od kilkudziesięciu lat działającego na rzecz osób z niepełnosprawnością. Nie zaproszono m.in. Polskiego Związku Niewidomych, Polskiego Związku Głuchych czy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na liście gości nie było także organizatorów corocznego Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami czy protestujących niedawno w sejmie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • A co z matkami
  Matka
  24.09.2018, 17:09
  A co z matkami które nie mogły pracować20 lat ze względu na opiekę i nie posiadają emerytur EWK, dzisiaj są na rencie w kwocie niższej niż EWK i nie mogą zawiesić ani zrezygnować ze swojej renty -rownież nigdy nie wypracują 20 lat a dzieckiem będą zajmowały się do końca swego życia za całe 670zł netto.Czy będą całkowicie obdarte z godności za swoje całkowite poświęcenie???Tak ONE istnieją i nie mają już siły walczyć.
  odpowiedz na komentarz
 • Zdrowy.
  zk
  26.08.2018, 10:44
  Każdy myśli ,że będzie zawsze piękny , młody i zdrowy. Porozmawiamy za kilka lat.
  odpowiedz na komentarz
 • hanba
  bk
  22.07.2018, 18:20
  premier dzieli Polske,jak organizacje O/N mogly byc nie zaproszone!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • ZDROWY NA RENCIE.
  ZEFIR
  05.07.2018, 22:43
  WYSTARCZY MIEĆ LEKARZA W RODZINIE TO SĄ ODPOWIEDNIE DOKUMENTY CHOROBY . WŁASNIE TACY NIEROBY I KOMBINATORY MAIĄ OPIEKUNA I OKRADAJĄ TYCH NAJBARDZIEJ CHORYCH I UPOSLEDZIONYCH.CZAS NAJWYSZY ODPOWIEDNIO ZAJĄĆ SIE KOMBINATORAMI.KAZDE MIASTO POWINNO PRZYJMOWAĆ ZGŁOSZENIA O WYŁUDZANIU SWIADCZENIA .ORAZ PRZEPROWADZAC WŁASNE BADANIA .NATOMIAST OSOBY KTÓRE PRZEPRACOWALY 40 I PONAD A UTRACILI ZDROWIE I OTRZYMUJĄ 1200ZŁ WTYM LEKI ORAZ RECHABILITACJE WYJAZDY DO LEKAZY SPECYJALISTÓW ORAZ MASA BADAŃ . NIESTETY ALE TEN CHRY MUSI ZAWSZELKĄ CENE JAKOŚ DOPRACOWAC ABY TO WSZYSTKO OGARNĄC. NIEMOGE SIĘ DOCZEKAĆ KIEDY POWSTANIE ODPOWIENIA INSTYTUCJA GDZIE BĘDZIE MOZNA TAKICH ZŁODZIEI CO OKRADAJĄ CHORYCH I UPOŚLEDZONYCH ODPOWIEDNIO PRZEBADAĆ.NIESTETY SIEDZĄ SOBIE W DOMKACH POBIERAJĄ KASE ZA TYCH CO STRACILI ZDROWIE NAWET NIEKTURZY NIEDOCZEKALI . PAŃSTWO STWORZYŁO WCZASY POD GRUSZĄ DLA KOMBINATORÓW I ZŁODZIEI.
  odpowiedz na komentarz
 • DLACZEGO RZĄD PiS LAMIA KONSTUCJE R.P. DEKRETY UNLNE KOSZTEM POKRZYWDZONEGO NARODU/
  inwalida 1grupy glodny
  22.06.2018, 10:21
  CO ZROBIŁ RZĄD PrzeZ 2.7 r POSLANK Ai POSŁA ŚMIERDZALO JAK NIEPELNOSPRAWNI STRAJKOWAL SEJMNE CZES POSŁOW NADAJ A SAMI STRAJKOWALIO . MINEŁO TROCHE CZASU I P_REMIER IGNOROWAL CZESCI SPOLECZESTWA GDZIE BADAŻE /GAZY PŁATNRE 100% OPATRUNEK NA STOPE CUKLRZYCOWĄ SAME HASLA ŻADNYCH PO)MOCY AA NA LKOHOL I STOJĄ P{OSLOWIE PiS MARZĄ JAK DOPDOROBIC SMIETNIKACH
  odpowiedz na komentarz
 • zmiany
  ela
  21.06.2018, 06:36
  A co z osobami niepełnosrawnymi które mają umiarkowany stopień. niepełnosprawnośvi przed 16 rokiem życia i 24lata pracy są na emeryturze.Wysokość ich emerytury wynosi tyle co renta socjalna tych osób które nie są aktywne.Czy jest to sprawiedliwe nie opłaca się pracować bo otrzyma się. głodową emeryturę i pozbawia się. te osoby prawa do renty rodzinnej dodatku sierocego,które to świadczenie jest wyższe.Te osoby niepełnosprawne karze się za aktywność że pomimo swojej niepełnosprawności pracowały i mają emerytury w takiej wysokości co osoby którym się. nie chciało pracować.
  odpowiedz na komentarz
 • skandal
  bk
  20.06.2018, 11:47
  jak mozna nie poprosic glownych przestawicieli O/N
  odpowiedz na komentarz
 • Konkluzja
  Mistrz
  19.06.2018, 12:17
  Premierowi i minister Rafalskiej należy chyba przerywać wypowiedź gdy się chwalą ile zrobili i pytać wielokrotnie: "KIEDY I W JAKIEJ WYSOKOŚCI BĘDZIE BEZPOŚREDNIA POMOC FINANSOWA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH".
  odpowiedz na komentarz
 • RENATA NIEDZIELA
  Renata Niedziela
  18.06.2018, 18:28
  To jest najgorsza Partia PIS jako rzadzila naszym krajem od 30 lat :( PIS tak klamie ze to jest grzech smiertelny do konca zycia beda sie w piekle smarzyc :( .Oni gadaja ze kazdy Niepelnosprawny ma ponad 3000 netto na osobe koszmar i to Mowi Premier Polski Morawiecki oraz caly rzad :( . A telewizja Publiczna Tvp 1 Tvp 2 Tvp Info powinna nam Niepelnosprawnym pomagac to jeszcze nas szkaluja ze my chcemy zywej gotowki pieneidzy na picie alkocholu wyjazdy na wczasy z zagranice itp :( Niewiem ale ja uwazam ze to najgorsza partia jaka kiedykolwiek widzialem przezylem :( Gdyby nie moja Matka 70 lat i jej Renta bym umarl bo jak mozna zyc za 700 zl Netto i 153 zl zasilku ;( .Szukam pracy od 20 lat nikt mnie do pracy nie chce wziasc bo sie nie nadaje itp ..A rzad PIS maja co miesiac 20 tys zl netto diety 15 tys zl netto samoloty darmowe komunikacje miejska ,samochody jedzenie najlepsze warzywa owoce z calego swiata ,darmowe Apartamenty mieszkania ,mnostwo kart kredytowych ,mnostwo pieneidzy w bankach zagranica :( A rzad PIS nie chce nam dac 125 euro czyli 500 zl netto niewiem czy sie smiac czy plakac ,a bogatym ktorzy zarabiaja 20 40 60 tys zl netto Miesiecznie dostaja 500 zl po to ,by glosowac na PIS :( Ja Nie chce nie moge juz patrzec ani na Po ani tym bardziej na PIS nie bede glosowac ani na jednych ani tym bardziej na drugich na pewno chce ludzi mlodych swiezych a nie starych ktorzy oplacaja Rydzyka kosciol 100 milionow zlotych rocznie oraz telewizja publiczna oplacaja dla swoich celow zeby zniszczyc i szkalowac innych ludzi zeby brzydko mowili o Niepelnosprawnych dosc tego Niepelnosprawni obudcie sie wszyscy ze snu wybierzmy ludzi ktorzy chca zrobic dobrego dla Niepelnosprwnych .
  odpowiedz na komentarz
 • Cynizm i obłuda
  Miki
  18.06.2018, 13:11
  Na konsultacje zaproszono tylko przedstawicieli organizacji sprzyjających jaśnie panującej nam władzy. Przedstawiciele ci przytakną wszystkim propozycjom rządowym a następnie pan premier wyjdzie przed kamerę i pochwali się ile to robi na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. No w końcu przecież konsultował proponowane rozwiązania z przedstawicielami środowiska. Największych organizacji nie uznano za stosowne zaprosić, bo ich przedstawiciele mogliby zadawać niewygodne pytania a po co rządowi kłopot. Ze środowiskami roszczeniowymi się nie rozmawia. Wydźwięk propagandowy ma być taki, że obecny rząd zrobił i robi dla niepełnosprawnych najwięcej spośród wszystkich rządów po 89 r. A ludzie nie mający na co dzień do czynienia z problemami osób niepełnosprawnych w to uwierzą.
  odpowiedz na komentarz
 • Fałsz i obłuda
  Magda
  17.06.2018, 01:08
  Mój syn ma autyzm. Głęboki. Sprzężony z NI. Po co mu " 120-130 artykułów medycznych, od pieluchomajtek, przez cewniki, ortezy, gorsety, protezy etc." On potrzebuje asystenta społecznego, terapii SI, zajęć z PECS i Makaton. Na NFZ tego nie ma. Więc fajnie, że będzie miał bez kolejki to, czego nie ma. Cieszę się, że 300 przyznano na wyprawki rodzicom, bez ich sprawdzania - bo im zaufano. Nam tego 350 odmówiono, bo pewnie przepijemy.....
  odpowiedz na komentarz
 • Premier jest cyniczny i bardzo fałszywy
  Mistrz
  16.06.2018, 18:04
  Obejrzałem fragment jego spotkania z wyborcami gdzieś w Polsce i oskarżył "tych z roszczeniami socjalnymi" o to, że są wrogami Polski i chcą rozbić ten system, spowolnić gospodarkę. Co ten człowiek plecie ? Przecież to złe i niedopracowane reformy PISu powodują braki w budżecie. Zamiast dawać bogatym 500+ i 300+, niech im to odbierze. To on jest WROGIEM POLSKI I POLAKÓW !
  odpowiedz na komentarz
 • Dofinansowanie
  As
  16.06.2018, 14:15
  " To konkretna pomoc – podkreślił premier Morawiecki. – Jest to 120-130 artykułów medycznych, od pieluchomajtek, przez cewniki, ortezy, gorsety, protezy etc." Może ktoś mi wytłumaczy na czym polega konkretna pomoc? Jestem opiekunem osoby niepełnosprawnej i korzystam z dofinansowania z NFZ do pieluchomajtek ale nie wiem co ma się niby jeszcze zmienić, nigdzie nie znalazłem żadnego nowego przepisu tylko standard 90szt./miesiąc a limit bez zmian.
  odpowiedz na komentarz
 • k
  Ksiaze
  16.06.2018, 13:15
  Chciałbym aby pracodawcy bardziej się otworzyli na osoby niepełnosprawne ja 8 lat nie mogę nigdzie znaleźć pracy. Choruję od urodzenia a w 2010 r poważny wypadek miałem. Pracodawcy ciągle mnie zbywają jak usłyszą o stanie mojej ręki. Powinna fundacja organizować spotkania z psychologiem wraz z pracodawcą bo dla takiego tylko się liczy jak wyrwać dodatkową kasę z pfronu a nie potrzeby osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • RZAD I POLITYCY PiS OBIECYWALI ZLOTE CZASY ZERO RALIZACJI 2 .7 tylko same hasla szydera cześci spoleczestwa ?
  inwalida 1 grupy glodnmy
  16.06.2018, 13:10
  RZĄD PiS WTOCZYL NA BOCZNICE CZEŚ SPOLECZESTWA WTYM RZUCILI OCHŁAPY GROSZOWE PODWYSZKI JAK RZĄD i RADA MINISTRÓW LUPILA CIEŻKO CHORYCH DAJĄC OCHLAPRY ZLOTE GROSZOWĄ WALORYZACJE CO ROBIŁ PREMIER ZBŁAZNIŁ CZEŚ NARODU POLETĄ GŁOWY ZLODZEJI CO OKRADALI NAJBIEDNIESZYCH SOBIE WIELKIE DIETY LICZNE NAGRODY ZA BIURA POSELSKIE i SENATORSKIE WNICH PUSTKI ASYSTECI SEDZĄ POSŁA NIE USWADCZYSZ OBNIŻYC POBORY NASTEPNE 20-35 % CALOSCI TAK SAMO ZMNIESZYC ADMINISTRACJE WIELKE HALO ZLIKIDACJE NFZ NADAL TWORZY BZDURNE ZALECENI A KIEDY PiS BEDZIE ZYŁA WIEKSZA CZES NARODU JAK ROBIŁ KACZYŃSKI CHODZIL NA ZAKUPY DO TESCO, BIEDONKI ,LiDLA DAWAL POMOC TERAZ BRAK PACZEK NAŚWIETA ANI GOTOWKI 500plus mialo zmnieszyc do 500- 400 nadal niestac na wczasy brak srodkow jest na ąlkohol samochody DLACZEGO NIESKASOWALI ZASILEK PIELEGNACYJNY SUMA 153 zl i krąrza dwa 153i 215 zl -38 ERO POLSKA ZAJMUJE NOSTATNIE MIEJSCE POMOCY WIELKA WIEDZE MA PAN PAWŁOSKI cowalczył lepsze zycie niepelnospawnych PRACOWNICY INTEGRACJI PRACOWALI PO GODZINACH SKRUPULATNIE ODNOTOWALI UWAGI CO WPROWADZIŁ TUSK i KLEPACZ NIC ZEBY NIEPEŁNOSTAWNYM ŻYLO SIĘ LEPIEJ NIE OGLODALI 5 zł CO KUPIC DO JEDZENIA CIEPLEGO ZOSTALO WIELKIE WCZASY i SANATORIA ZA GROSZOWĄ EMERYTURE LUB RECIULE ?
  odpowiedz na komentarz
 • Czekamy na ustawę i termin jej wejścia w życie.
  mamaewk
  16.06.2018, 11:34
  Pani Minister matki EWK oczekują na podanie informacji kiedy rząd rozpocznie pracę nad ustawą wyrownujaca emerytury EWK oraz kiedy nastąpi wyrownanie emerytur do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Obietnic było dużo, teraz czas na działanie i podanie terminu od kiedy nastąpi wyrownanie emerytury. Mamy nadzieję że żadna inna matka dziecka niepełnosprawnego z głodową emerytura nie będzie z powodu biedy i wykluczenia społecznego zmuszona do kroku ostatecznego ,jak to miało miejsce na początku miesiąca. Działanie rządu w sprawie matek EWK powinno być priorytetem aby taka tragedia nie powtórzyła się nigdy więcej.
  odpowiedz na komentarz
 • Bzdury
  IGA
  16.06.2018, 00:40
  Oszuści. Niepelnodprawny ma 740zl renty i 153zl pielegnacyjnego. Pieluchomajtki jakie refunduja nie nadaja sie do uzytku.A gdzie rehabilitacja dla osob lezacych .Nie ma dla nich .Powinna byc w domu.No niech pan premier czy pani Rafalska piwie coci ludzie lezacy skorzystali?Powiedzą ze niepelnosprawny ma w przeliczeniu 2500tys na miesiąc. Klamcy ludzie bez empatii i serca.
  odpowiedz na komentarz
 • No tak
  godne życie
  15.06.2018, 19:44
  Dokładnie tak , jak się spodziewałam-głodowe staże w instytucjach publicznych.A wiecie jak się żyje bez renty na stażu za 900 zł? To nawet nie jest pensja minimalna. Spróbujcie najpierw takiego życia przez miesiąc, a potem nazywajcie takie staże "wsparciem".
  odpowiedz na komentarz
 • podzieli niepelnosprawnych na lepszych i gorszych
  andrzej kwarciak
  15.06.2018, 19:41
  a o ludziach niepelnospsrawnych ktorzy maja zasilek z opieki spolecznej zapomnieliscie
  odpowiedz na komentarz
 • Renta socjalna
  Kazik
  15.06.2018, 18:28
  zabrać połowie osób renty socjalne na stale uzdrowić i będzie ok i wysłać do pracy ,będą wszyscy zadowoleni a jakie oszczędności będą
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas