Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier spotkał się z częścią przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością. Po raz pierwszy od protestu

15.06.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. autor
Za stołem prezydialnym siedzą m.in. premier Mateusz Morawiecki i ministrowie Elżbieta Rafalska oraz Jerzy Kwieciński

Lepsza dostępność 120-130 artykułów medycznych, wsparcie w zamianie mieszkań na bardziej przyjazne oraz racjonalizacja wydatków PFRON – to część zapowiedzi, które przedstawiono w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie podczas zorganizowanego 15 czerwca spotkania. Wzięli w nim udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Elżbieta Rafalska i Jerzy Kwieciński oraz Pełnomocnik Rządu Krzysztof Michałkiewicz, a także osoby z niepełnosprawnością i przedstawiciele niektórych organizacji. Nie zaproszono jednak zdecydowanej większości członków Krajowej Rady Konsultacyjnej, działającej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, a także reprezentantów Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami czy protestujących niedawno w sejmie.

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki przedstawił plany rządu dotyczące m.in. stworzenia dodatkowego źródła finansowania potrzeb osób z niepełnosprawnością.

- Zaproponowaliśmy stworzenie daniny solidarnościowej – budowę specjalnego funduszu, który będzie zbudowany z pieniędzy najbardziej zamożnych i pokrywać będzie potrzeby osób najbardziej potrzebujących – zapowiedział premier.

Obiecał, że pierwsze skutki działań nowego funduszu będą odczuwalne już w 2020 r.

O 25 proc. więcej

Mateusz Morawiecki w swojej wypowiedzi podkreślił także dotychczasowe działania rządu na rzecz osób z niepełnosprawnością.

- Przeznaczyliśmy na różnego rodzaju formy wsparcia o 25 procent więcej – z 12,5 mld na 15,6 mld złotych – podkreślił premier.

Zaznaczył, że m.in. od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości renta socjalna wzrosła o 40 proc.

Premier odniósł się też do dodatku rehabilitacyjnego, czyli zwiększenia dofinansowania na wyroby medyczne, które strona rządowa przedstawiła jako realizację jednego z postulatów protestujących w sejmie.

- To konkretna pomoc – podkreślił premier Morawiecki. – Jest to 120-130 artykułów medycznych, od pieluchomajtek, przez cewniki, ortezy, gorsety, protezy etc.

Wyrównanie dla tzw. matek EWK

Obecna na spotkaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przypomniała obietnice rządu dotyczące stworzenia mapy drogowej dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. W skład przedstawionego przez minister Rafalską tzw. pakietu społecznej odpowiedzialności wchodzi przede wszystkim reforma orzecznictwa, ale też szereg innych działań, np. dodatek do tzw. emerytur EWK.

- W tej chwili matki, które przepracowały kiedyś 20 lat, by móc pobierać emeryturę z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, otrzymują emerytury mniejsze niż świadczenia pielęgnacyjne. Należałoby to zrównoważyć – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Siedzący wokół stołów słuchają mówiącej do mikrofonu minister Elżbiety Rafalskiej

Przypomniała też o planowanym podniesieniu zasiłku dla opiekunów osób dorosłych – z 520 do 620 zł i zwiększeniu zasiłku pielęgnacyjnego, a także o realizacji innych oczekiwanych przez osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów działań.

- Są rozwiązania, o których mówimy od jakiegoś czasu, a które teraz się materializują – opieka wytchnieniowa, zwiększony dostęp do usług w domu, okresowy pobyt podopiecznych w dostosowanych placówkach – wymieniała Elżbieta Rafalska.

Zapewniła, że jej resort zajmie się także pomocą opiekunom w powrocie na rynek pracy.

- Będziemy wspierać zatrudnianie opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy przez lata byli wykluczeni z rynku pracy ze względu na sprawowaną opiekę – podkreśliła minister Rafalska. – Im pomożemy zdobyć kwalifikacje czy przekwalifikować się i powrócić na rynek pracy.

Podczas spotkania podkreślono także wagę aktywności zawodowej samych osób z niepełnosprawnością. Rząd ma plan m.in. organizowania staży w instytucjach publicznych.

Zamiana mieszkań na bardziej dostępne

Podczas spotkania w Centrum „Dialog” poruszono też temat programu Dostępność Plus. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, zapowiedział działania dotyczące pomocy tzw. więźniom czwartego piętra, czyli osobom z niepełnosprawnością, które ze względu na bariery architektoniczne są zamknięte w czterech ścianach. Ma temu służyć finansowanie remontów i renowacji starych budynków.

- Będziemy chcieli pomóc samorządom i spółdzielniom poprzez zorganizowanie źródła tanich kredytów z potencjalnym umorzeniem – po to, żeby łatwiej można było znaleźć środki na zmodernizowanie tego typu obiektów – mówił minister Kwieciński. – Chcemy dać także osobom niepełnosprawnym możliwość zamiany mieszkania na bardziej dostosowane, ze wsparciem ze środków PFRON.

Zaznaczył także, że obok transportu publicznego także prywatni przewoźnicy będą musieli pomyśleć o pasażerach z niepełnosprawnością. Przed nami zmiana przepisów w tym zakresie.

Zarówno minister Kwieciński, jak i premier Morawiecki podkreślili ogromny udział organizacji pozarządowych przy tworzeniu programu Dostępność Plus.

Racjonalizacja budżetu PFRON

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że planuje przyjrzeć się temu, jak zarządzane są środki PFRON.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że system PFRON obrastał różnymi regulacjami od dwudziestu kilku lat – zaznaczył premier Morawiecki. – Do tego dochodzą znane wszystkim historie dotyczące nadużyć związanych ze środkami z PFRON. My się temu przyjrzymy. Można byłoby dokonać pewnych przesunięć wewnątrz budżetu Funduszu, który jest potężny – to ponad 4 miliardy złotych – po to, by lepiej i mądrzej te środki wydawać.

Premier Morawiecki zapowiedział, że razem z minister Elżbietą Rafalską przedstawią szereg pomysłów na racjonalizację wydawania pieniędzy z PFRON.

Nie wszyscy zostali zaproszeni

Podczas dyskusji zabrakło głosu przedstawicieli środowiska, od kilkudziesięciu lat działającego na rzecz osób z niepełnosprawnością. Nie zaproszono m.in. Polskiego Związku Niewidomych, Polskiego Związku Głuchych czy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na liście gości nie było także organizatorów corocznego Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami czy protestujących niedawno w sejmie.

Komentarz

  • Czekamy na ustawę i termin jej wejścia w życie.
    mamaewk
    16.06.2018, 11:34
    Pani Minister matki EWK oczekują na podanie informacji kiedy rząd rozpocznie pracę nad ustawą wyrownujaca emerytury EWK oraz kiedy nastąpi wyrownanie emerytur do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Obietnic było dużo, teraz czas na działanie i podanie terminu od kiedy nastąpi wyrownanie emerytury. Mamy nadzieję że żadna inna matka dziecka niepełnosprawnego z głodową emerytura nie będzie z powodu biedy i wykluczenia społecznego zmuszona do kroku ostatecznego ,jak to miało miejsce na początku miesiąca. Działanie rządu w sprawie matek EWK powinno być priorytetem aby taka tragedia nie powtórzyła się nigdy więcej.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas