Polacy przywieźli trzy medale z mistrzostw Europy w kajakarstwie

11.06.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne START w Zielonej Górze
przedstawiciele Biało-czerwonych w parakajakarstwie

Trzy medale to dorobek naszych kajakarzy na mistrzostwach Europy osób z niepełnosprawnością w kajakarstwie klasycznym. Drugą lokatę w Belgradzie wywalczył Tomasz Moździerski, zaś na najniższym stopniu podium stanęły Kamila Kubas oraz Katarzyna Sobczak.

Do Serbii, gdzie rozgrywały się mistrzostwa Europy, udała się liczna biało-czerwona reprezentacja. Najwyższe miejsce zdobył Tomasz Moździerski, który został wicemistrzem świata w kajakarstwie klasie niepełnosprawności kl. VL3. Niespełna 22-letni zawodnik z Opola walkę o medale stoczył z Brytyjczykami, których ostatecznie „rozdzielił” na podium. Mistrzem Europy został David Phillipson, zaś brązowym medalistą Jack Eyres. Do 9-osobowego finału nie awansował drugi nasz zawodnik Zbigniew Olizarowicz. Polak w półfinale był szósty na dziewięciu zawodników, do medalowej rywalizacji dostawała się czołowa trójka.

Polki dorzuciły brązy

Trenująca od niedawna kajakarstwo, niespełna 24-letnia Katarzyna Sobczak wywalczyła brąz w kat. KL3 na dystansie 200-metrów pań. Polka przegrała ze Szwedką Helene Ripą oraz Rumunką Mihaelą Luleą. W finale A wzięło udział sześć zawodniczek.

W wyścigu KL1 kobiet na dystansie 200-metrów również zaprezentowało się sześć kajakarek. Triumfowała aktualna mistrzyni paraolimpijska Brytyjka Jeanette Chippington, przed Aleksandrą Dupik z Rosji. Tym samym obroniła ona tytuł sprzed roku. Brąz wywalczyła Kamila Kubas, która początkowo przypłynęła jako czwarta, jednak zdyskwalifikowana została Ukrainka Maryna Mazhula i tym samym to Polce przypadł medal.

Tokarz bez medalu

Tuż za podium uplasował się złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro Jakub Tokarz. Polak rywalizujący w KL1 przegrał brąz z Francuzem Remy Boulle. Mistrzem Europy ponownie został Esteban Farias z Włoch. Drugi był Robert Suba z Węgier. W finale wzięło udział siedmiu zawodników.

Na dziewiątej lokacie w klasie KL2 na dystansie 200-metrów uplasował się Robert Studziżba. Polak zamknął stawkę finału A, w którym najlepszy okazał się Markus Swoboda. Austriak obronił tytuł sprzed roku pokonując Nicholasa Beightona z Wielkiej Brytanii oraz Mykolę Syniuka z Ukrainy.  Stawkę finalistów zamknął też Mateusz Surwiłło. Polak przypłynął w KL3 również na dziewiątej pozycji. Tak jak przed rokiem najlepszy w Europie był Serhii Jemelianow z Ukrainy, który wyprzedził Rosjan Leonida Kryłowa i Artema Woronkowa.