Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ubezpieczenie zdrowotne dla opiekuna osoby niepełnosprawnej

06.07.2018
Autor: M.

Opiekuję się obłożnie chorą i starszą mamą, która ma już przyznaną znaczną grupę niepełnosprawności. Już wiem, że nie przysługuje mi (jako opiekunowi) zasiłek, ponieważ dochód na osobę jest zbyt duży (przekracza 760 zł).Niemniej, musiałam zrezygnować z pracy. Czy istnieje instytucja, która mogłaby zapłacić za mnie składkę, chociażby za ubezpieczenie zdrowotne? Nie mam męża ani dzieci. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne to obecnie kwota w wysokości 423,01 zł (informacja ZUS). Ja tymczasem nie mam żadnych dochodów. MOPS poinformował mnie, że również nie spełniam kryteriów (aby MOPS opłacił składkę dochód na osobę nie może przekroczyć ok. 520 zł). Utrzymujemy się z emerytury mamy, ale wydatki spowodowane chorobą mamy (pieluszki, lekarstwa, etc.) i koszty utrzymania są na tyle wysokie, że nie stać mnie na indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Jakie wsparcie przewidziane jest dla osób, będących w podobnej sytuacji?

Szanowna Pani,

boryka się Pani z problemem, którego doświadcza wiele osób opiekujących się samotnie rodzicami. Nie znajduję jednak instytucji, którą mogę Pani podać jako finansującą składkę zdrowotną w sytuacji w jakiej Pani się znajduje.

Chcę zaproponować Pani jednak próbę rozwiązania Pani spraw w trochę inny sposób. Proszę zorientować się w Pani Ośrodku Pomocy Społecznej jakie są możliwości dofinansowania/finansowania opieki nad obłożnie chorą osobą starszą. Być może wsparcie MOPS w ramach usług opiekuńczych pozwoli podjąć Pani pracę i zapewnić jednocześnie opiekę mamie. Ponadto w Gdyni zastosowano bardzo dobre rozwiązanie, tzw. „przycisk życia”. Jest to swego rodzaju system teleopieki domowej skierowany do osób starszych, samotnych, schorowanych, o małym stopniu samodzielności. Umożliwia całodobowe wzywanie pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Zachęcam Panią do zapoznania się z tymi kwestiami centrum-opieki.pl.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas