Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szkolenie dla młodych czytelników. Integracja na Warszawskich Targach Książki

17.05.2018
Autor: Mateusz Różański
Łukasz Bednarski na wózku pozuje razem z dziećmu - uczestnikami szkolenia do zdjęcia

Czy można złapać osobę niewidomą za ramię? Jak pomóc osobie na wózku zachować balans i przejechać przez wystający próg? Jak osoby z niepełnosprawnością wzroku korzystają z Facebooka? Odpowiedź na te oraz wiele innych pytań poznali uczniowie, biorący udział w szkoleniu pn. „Savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością”, zorganizowanym przez Integrację podczas Warszawskich Targów Książki.

W tym roku Integracja po raz pierwszy wzięła udział w Warszawskich Targach Książki, gdzie promowane są nasze publikacje. Wydarzenie jest także dobrą okazją do poszerzania świadomości na temat właściwego zachowania wobec osób z niepełnosprawnością. Dlatego Integracja przeprowadziła szkolenie dla młodych uczestników Targów.

uczennica uczy się prawidłowo popychać wózek z Łukaszem Bednarskim, w tle cała sala uczniów

Nie głaszcz psa przewodnika!

- Wyobraźcie sobie, że ktoś podchodzi do was w autobusie i zaczyna was głaskać po głowie. Co byście o nim sobie pomyśleli? – w ten sposób Sebastian Grzywacz, niewidomy szkoleniowiec Integracji  tłumaczył uczniom szkół z Warszawy i Mińska Mazowieckiego, dlaczego nie można zaczepiać psów asystentów i przewodników osób niewidomych.

Sebastian razem z Łukaszem  Bednarskim, poruszającym się na wózku pracownikiem warszawskiego Centrum Integracja, opowiedzieli młodym uczestnikom Targów o tym, jak prawidłowo udzielać pomocy osobom z niepełnosprawnością.

Przy okazji obaj trenerzy podzielili się doświadczeniem codziennego życia osób niewidomych i na wózkach: jak wygląda ich praca, zakupy przez internet, korzystanie z nowoczesnych technologii, itp.

Sebastian Grzywacz klęczy przy swoim pście przewodniku Rolku i coś tłumaczy zgromadzonym wokół niego dzieciom

Niepełnosprawność – normalna sprawa!

- Uczestniczyłam w spotkaniu z osobami niepełnosprawnymi, które okazały się mało niepełnosprawnymi, za to  bardzo normalnymi, aktywnymi ludźmi – powiedziała po szkoleniu Klaudia, gimnazjalistka z Mińska Mazowieckiego. – Dowiedziałam się też, jak i kiedy im pomagać, ale też jak żyją, radzą sobie ze światem, pracują, czytają książki. To bardzo cenna wiedza – dodała dziewczyna.

Stoisko (361b/G) Integracji jest czynne podczas całych Warszawskich Targów Książki, które odbywają się w dniach 17-20 maja na stadionie Narodowym w Warszawie. Można na nim otrzymać m.in. najnowsze numery magazynu Integracja i publikację Lista mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Dokończ zdanie: W miejscu pracy czuję się dyskryminowana/-y finansowo (płacowo) ze względu na...

Biuletyn

Wspierają nas