Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Budżetu na to nie stać – marszałek Karczewski o postulacie protestujących 500 zł w gotówce

16.05.2018
Autor: PAP, fot. The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en) or CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons
Twarz marszałka Stanisława Karczewskiego

- Mamy dokładne wyliczenia i wiemy, że budżetu na to nie stać – mówił w środę, 16 maja, marszałek Senatu Stanisław Karczewski o postulacie przyznania 500 zł w gotówce, którego domagają się protestujący w Sejmie. Dodał, że „na pewno nie dojdzie” do usunięcia ich siłą z Sejmu.

Nie ma pieniędzy w budżecie

- Problemów, które mają niepełnosprawni jest więcej niż postulatów, które zostały zgłoszone – mówił Karczewski odnosząc się do prostestulących w Sejmie podczas audycji w „Radiowej Trójce”.

Zapewnił, że „zna te problemy, dlatego że do jego biura zgłaszają się rodzice osób niepełnosprawnych”.

- Wiem, że nie wszystkie problemy, ale bardzo dużo problemów zostało już rozwiązanych – zaznaczył. – W bardzo szybkim tempie uchwaliliśmy ustawy - i w Sejmie, i w Senacie; one zostały już również podpisane przez pana prezydenta (...), więc tutaj wszyscy stanęli na wysokości zadania – podkreślił. – Bardzo szybko i sprawnie podjęliśmy kroki wychodzące naprzeciw – dodał.

Karczewski dopytywany, co z postulatem 500 zł w gotówce, którego domagają się protestujący w Sejmie, powiedział:

- Mamy dokładne wyliczenia i wiemy, że po prostu budżetu na to nie stać.

Co, jeśli protestujący nie opuszczą Sejmu?

We wtorek, 15 maja, szefowe resortów finansów i rodziny Teresa Czerwińska i Elżbieta Rafalska zaprezentowały plany rządowe wsparcia osób z niepełnosprawnością. Zapowiedzi wywołały ostrą reakcję protestujących w Sejmie, którzy zaapelowali do osób, które mogą być objęte daniną solidarnościową, aby nie płacili tego podatku.

- Panie to (propozycję daniny solidarnościowej - PAP) skrytykowały; później ta niepotrzebna zupełnie uwaga dotycząca niegłosowania na polityków PiS, a później komentarz, że to jest protest niepolityczny - też niepotrzebny. Spodziewałbym się kroku wstecz, porozumienia i powrotu do normalnej sytuacji, dialogu w miejscu, w którym powinien ten dialog być prowadzony, a Sejm powinien być wolny od protestujących – powiedział w środę Karczewski.

Dopytywany, co się stanie, jeśli osoby protestujące nie opuszczą Sejmu, Karczewski stwierdził: „będziemy się wtedy zastanawiać”.

- Marszałek Marek Kuchciński jest w trudnej sytuacji, ale to nie tylko marszałek Kuchciński, tylko wszyscy politycy – przyznał Karczewski.

Zgromadzenie NATO

Pytany o wiosenną sesję Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w kontekście protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych Karczewski zapewnił, że zgromadzenie się odbędzie.

- Odbędzie się w Sejmie, musi się odbyć – podkreślił. – Jestem przekonany, że wszystko pójdzie dobrze. Jest to na pewno jakąś przeszkodą, natomiast zorganizujemy, zobowiązywaliśmy się do tego, przygotowywaliśmy się przez kilka lat do tego szczytu, więc nic nie może nas powstrzymać przed tym, aby szczyt się odbył, bo jest ważny z wielu powodów – mówił marszałek Senatu.

Na pytanie, czy protestujący zostaną usunięci z Sejmu siłą, marszałek Karczewski zapewnił, że „do tego na pewno nie dojdzie”.

Po koniec maja Sejm i Senat będą miejscem międzynarodowej debaty parlamentarnej o aktualnych wyzwaniach i zagrożeniach dla współczesnego bezpieczeństwa światowego. W tych dniach w Warszawie odbędzie się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także delegatów z krajów stowarzyszonych i obserwatorów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Protestuję przeciw postawie Rządu RP.................
  Jolina2018
  19.05.2018, 19:14
  Co za HIPOKRYZJA -Rząd mówi ,że nie stać na pomoc finansową w wysokości 500zł ? . A dlla Rydzyka , a na nagrody to Was stać Panowie rządzący? Wstyd i hańba. Źle rozporządzacie budżetem . Kultura społeczeństwa polega na tym ,że należy tak opracować program finansowania z budżetu by nie zabrakło dla najbardziej potrzebującym. By ich egzystencja była godna szacunku. Na zbrojenia też nie żałujecie nawiązując współpracę z USA. Okazujecie wielką pogardę Panowie rządzący dla osób niepełnosprawnych. Czas zmienić postawę wobec ludzi z trwałym kalectwem. Nagrody zamiast dla Caritasu winny być zwrócone do budżetu państwowego i przekazane na rzecz osób niepełnosprawnych. Trzymam kciuki za protestujących.
  odpowiedz na komentarz
 • a inni
  niepełnosprawna
  17.05.2018, 13:14
  Renciści socjalni i co jeszcze byście chcieli??/ a w kraju żyją niepełnosprawni, którzy ulegli wypadkowi bądź zachorowaniu po 30r.ż(zapoznajcie się z ustawą) którzy mają mniej niż wy renciści socjalni, bo jak można mieć 31-32 lata i mieć wypracowane lata do wyliczenia okresy składkowe/nieskładkowe w Zus- i co ?renty nie ma lub groszowe mniej niż wy socjalni od dziecka zachorowanie!!!!!!! A teraz znowu odepchnięci bo renciści socjalni tylko w kraju się liczą
  odpowiedz na komentarz
 • RZAD I POLITYCY PiS OBIECYWALI ZLOTE CZASY ZERO RALIZACJI 2 L RZADU PiS i NIC?NIEZROBILI ?
  inwalida 1 grupy glodnmy
  17.05.2018, 13:09
  PANIE KARCZESKI POCO BIĄRĄ UDZAL MSZY ZAUSZAMI STEKL KŁAMSTWA POCO PAN BIERZE KASE PULI BUDZETU KOPLETNIE ZACHOWANIE WRECZCHAMOWATE JEST ROZWOZANIE NATYCHMAS DYMISJA JAKL SEJMNIE WYPYCHANO PANIĄ J,OCHOJSKĄ W?W KOLEGUM NIEDOROSLI DO STANOWIS NATAKICH NARÓD MA GŁOSOWAC ZA JARMOZNE WIDZĄ JAK SOSTALI ŁASCE CALEJ RODZXINY STAJĄ LEKARZAMI PIELEGNARKAMI LABORATKAMI I REHABILTKAMI ZA WIZYTE DO LEKARZA PŁAC ZA WIZYT WIELIE HASŁO ZIDACJA FZD 2.% NADAL TWORZY BZDÓRNE UCHWALY I ZALECENIA ?
  odpowiedz na komentarz
 • Rozwiązanie? PFRON ma nadwyżkę i jest organizacją do takiej pomocy wyznaczony....
  Anka na wózku
  17.05.2018, 11:26
  Słuchajcie, po co Wasze wywody. To są nasze nerwy, które są zbędne. Te pieniądze, które są przyznawane jako nagrody, czy inne sprawy to są związane z funkcjonowaniem Państwa. Są zawarte w budżetach. Ale jest jedno rozwiązanie. Przecież w PFRONie są środki na aktywizacje.Tyle, że nie ma odpowiedniego programu. To nie jest trudne. Wniosek o rozszerzenie może wpłynąć do ministerstwa, które rozporządzeniem uruchamia środki np. na asystenta, na samochód dla osób aktywnych, na mieszkania- jeśli osoba ma możliwości samodzielnie je utrzymać i tego typu sprawy. O ile wiadomo PFRON ma od jakiegoś czasu nadwyżkę, a niepełnosprawnych podobno nie można zaktywizować. Jeśli w Polsce będzie pracowało co najmniej ok. 50% chcących i mogących pracować, to ie widzę problemu aby o potrzebną pomoc wnioskowali pracodawcy na wniosek pracowników. A te osoby, które wymagają opieki i nie mogą być aktywizowane zawodowo to wchodzą we wsparcie wydziałów społecznych w UM. Po co, więc opodatkowywać dodatkowo pracodawców, jak oni już płacą kary za niezatrudnianie ON. Niech zatrudnią, to nie zapłacą, a jeszcze dostaną wsparcie od PFRON. Sama poruszam się na wózku, mąż ma protezę nogi, trójka dzieci- bo tak chcieliśmy, oboje pracujemy, mamy mały domek i 2 auta, bo taką pracę mamy. Fakt czasem przydałby mi się asystent funkcjonalny, bo bywa, że mąż nie może w jednym czasie przybyć. Ale raczej nie narzekamy, bo nam się należy. Zastanówcie się, czy naprawdę protest w parlamencie nie jest uwłaczający dla osoby aktywnej? Przecież, państwo nie da kasy ot tak, bo ktoś żąda. To trzeba rozliczyć, sprawdzić efektywność. Nie ma co krzyczeć, krytykować bo trza zacząć od siebie i coś od siebie dać.
  odpowiedz na komentarz
 • Co należy
  Realista
  17.05.2018, 10:43
  Nie dawać po 500 pln ludziom którzy tego nie potrzebujá ( mam na myśli rodziny które mają normalne dochody) i spokojnie pieniążki będą. Niepełnosprawnych na pewno jest mniej niż 500- plusów którzy forsę biorą tylko dlatego że Państwo daje a rodzice zarabiają w tysiącach.
  odpowiedz na komentarz
 • Zmiana
  dziennikarz
  17.05.2018, 10:38
  Każdej osobie ze znaczną niepełnosprawnością (niezdolnej do samodzielności) dać 500 zł (netto) miesięcznie, a zlikwidować pozostałe zasiłki (np. zasiłek pielęgnacyjny). To ma sens. Obecnie zasiłek pielęgnacyjny pobierają również osoby, które samodzielnie pracują. Coś tu jest nie tak. Więc?
  odpowiedz na komentarz
 • obłuda
  peiro
  17.05.2018, 07:47
  to jest polityka na 300 plus, na 500 plus czy rydzyka pieniądze muszą być bo zbliżają się wybory i trzeba jakoś ten elektorat zatrzymać, oni są cwani wiedzą że jak sypną ludowi groszem to wygraną mają zapewnioną, a niepełnosprawni to dla nich żaden elektorat nie opłaca się w nich inwestować, porażka dopchali się się do władzy i kosztem najbardziej potrzebujących jakimi są niepełnosprawni utrzymają się przy korycie
  odpowiedz na komentarz
 • Ada
  Ada
  16.05.2018, 20:41
  wstydzilibyście się! od dziecka poruszam się na wózku, jestem po złamaniu kręgosłupa, dzięki właśnie Naszemu Państwu, braku zapewnienia przez te wszystkie lata, odpowiedniej rehabilitacji, dziś dowiedziałam się, że nie tylko w moim kręgosłupie są zrosty w miejscu złamania ale także, pojawiły się duże zmiany w kręgosłupie szyjnym i lędźwiowo krzyżowym, wszystko przez brak odpowiedniego leczenia, którego państwo nie potrafi zapewnić swojemu obywatelowi! a kto mi za to cierpienie zapłaci? kto teraz ten ciężar będzie niósł? Nikgo przecież nie obchodzi to jak taki człowiek niepełnosprawny cierpi, po nocach nie śpi z bólu, na siedząco może wytrzymać jedynie pół godziny bo z bólu nie wytrzymuje a boli tak, że aż pot się leje! Pewnie niech cierpi, lepiej rozdawać pieniądze na 500+ nich się zdrowi bawią!
  odpowiedz na komentarz
 • WSTYD
  BYŁY ZWOLENNIK-PIS-U
  16.05.2018, 17:20
  NIE DAWAJCIE SOBIE TAKICH NAGRÓD TO I PIENIĄŻKI SIĘ ZNAJDĄ NA NIEPEŁNOSPRAWNYCH,STRACILIŚCIE MÓJ GŁOS ORAZ MOJEJ RODZINY
  odpowiedz na komentarz
 • Nie ma pieniędzy dla potrzebujących
  Wojtek
  16.05.2018, 16:38
  Przed wyborami parlamentarnymi oraz w trakcie poprzedniego protestu w Sejmie, politycy PIS mówili jednym głosem, że pieniądze są tylko trzeba ich umiejętnie szukać. Co się zmieniło? Kłamali? Dla najbardziej potrzebujących pieniędzy nie ma, a na nagrody, ławeczki Błaszczaka, dotacje dla Rydzyka, strzelnice i inne fanaberie tej władzy są. Niedługo będą wybory. Będziemy pamiętać przy urnach wyborczych.
  odpowiedz na komentarz
 • Oj stać was stać!!!!
  pawełek
  16.05.2018, 16:22
  Proponuję mniej rozbijać samochody po 2 mln, mniej latać samolotami, mniej spać po hotelach all inc, mniej wydawać płacąc kartami rządowymi za śniadania, obiady, kolacje w najlepszych (najdroższych) restauracjach, mniej rozpisywać kilometrów, itd itd a pieniążki szybko się znajdą i jeszcze zostanie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Dokończ zdanie: W miejscu pracy czuję się dyskryminowana/-y finansowo (płacowo) ze względu na...

Biuletyn

Wspierają nas