Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Rafalska: system wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin oprze się o trzy filary

15.05.2018
Autor: PAP, fot. Marta Kuśmierz
Uśmiechnięta twarz minister Elżbiety Rafalskiej

- System wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin będzie opierał się o trzy filary – powiedziała we wtorek, 15 maja, szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak wyjaśniła będą to: solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, pakiet społecznej odpowiedzialności oraz program Dostępność plus.

- Zgodnie z deklaracją, jaką złożył premier Mateusz Morawiecki do 15 maja miały być przedstawione kompleksowe propozycje – podkreśliła minister Rafalska. – Chcemy zaprezentować mapę drogową budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Ten system opiera się o trzy fundamenty, filary. Pierwszy z nich to solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, kolejny to jest pakiet społecznej odpowiedzialności i trzecim takim filarem jest program Dostępność plus – powiedziała.

Danina solidarnościowa

Powstanie nowy państwowy fundusz celowy: Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych: będzie zasilany z części składki na Fundusz Pracy oraz z „daniny solidarnościowej” od osób zarabiających ponad 1 mln zł rocznie.

- Pierwsze źródło to będzie część składki na Fundusz Pracy, która w tej chwili wynosi 2,45 proc. od wynagrodzenia, a jest odprowadzana przez pracodawców - od tej składki 0,15 proc. zostanie przekierowane na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – mówiła szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska.

Podkreślała, że wysokość składki na Fundusz Pracy nie zmieni się.

- Drugą komponentą tego modelu finansowania funduszu będzie „danina solidarnościowa”, którą będą płaciły osoby fizyczne najlepiej sytuowane, te, których dochód miesięczny wynosi blisko 87 tys. zł – mówiła minister finansów.

Dodała, że danina ta będzie wynosić 4 proc. od nadwyżki przekraczającej dochód 1 miliona zł rocznie.

Zatwierdzenie podatku w listopadzie

Szefowa MF zapowiedziała, że prace nad wprowadzeniem „daniny solidarnościowej” powinny się zakończyć - wraz z podpisem prezydenta - najpóźniej do końca listopada. Po raz pierwszy danina będzie płacona od dochodów uzyskanych w 2019 r.; podatnik po raz pierwszy zapłaci ten podatek w 2020 r. (w terminie do 30 kwietnia). Rząd szacuje, że w 2019 r. tę daninę zapłaci ok. 25 tys. osób.

Minister Czerwińska wskazała, że liczba osób, które mogłyby zapłacić podatek od daniny solidarnościowej, będzie zależała od dynamiki dochodów podatników. Mówiła, że w 2017 r. ta dynamika była ponad 10-procentowa, w 2018 r. była blisko 8-procentowa, a na 2019 rok prognozuje się ją na poziomie 6,5 proc. Stąd, jak wyjaśniła, rząd wnioskuje, że za 2019 rok kwota uzyskana z tytułu daniny solidarnościowej może wynieść ok. 2 mld zł.

Dodała, że jeśli chodzi o składkę odprowadzaną z Funduszu Pracy to będzie ona „gromadzona na bieżąco, ponieważ te składki są odprowadzane w systemie miesięcznym”.

- One pojawią się pierwsze. Jeśli założymy, że ustawa o funduszu weszłaby w życie od 1 stycznia 2019 roku, to pierwsze składki pojawią się już w styczniu, czyli będą kumulowane (...) to do końca roku jest to kwota ok. 650 mln zł z samej tylko składki – powiedziała.

Minister Rafalska zapowiedziała, że od 2020 roku środki z Solidarnościowego Funduszu „będą przeznaczone na najważniejsze potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin”. Resort rodziny planuje szereg działań i projektów wspierających osoby z niepełnosprawnością, konkretne rozwiązania mają być przygotowane po szerokich konsultacjach społecznych, które potrwają do końca listopada 2018 r.

Inne plany rządu

Wśród planów szefowa resortu rodziny wymieniła reformę systemu orzekania o niepełnosprawności i wprowadzenie orzekania o niesamodzielności, dodatek do emerytury tzw. EWK dla rodziców opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, opiekę wytchnieniową, zwiększenie dostępności do turnusów rehabilitacyjnych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz zwiększenie dofinansowania warsztatów terapii zajęciowej. Więcej o tym możesz przeczytać na portalu Niepelnosprawni.pl.

Planowane jest także „wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. Konsultowane będą też plany dotyczące zwiększenia finansowania zakładów aktywności zawodowej, zatrudnienia wspomaganego i wdrożenia nowego modelu kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją.

Niewygodne pytanie

Szefowa MRPiPS była pytana na konferencji o komentarz do negatywnej reakcji protestujących w Sejmie rodziców osób z niepełnosprawnością na wtorkowe „propozycje” stworzenia nowego funduszu.

Przekonywała, że „propozycje rządu” wybiegają poza postulaty protestujących w Sejmie. Jak mówiła, obowiązkiem ministra jest wsłuchiwanie się we wszystkie głosy i ona stara się to robić oraz realizować różne postulaty, ale też „dostrzec potrzeby tych osób, które do tej pory nie były dostrzeżone”.

Dodała, że chodzi np. o matki z emeryturami EWK czy kwestie zwiększenia dostępu do codziennego wsparcia osób z niepełnosprawnością, np. warsztatów terapii zajęciowej.

- Jeżeli mówimy o naszej „daninie solidarnościowej” i tym funduszu, to mówimy o takich kwestiach, które do tej pory nie były rozwiązane – zaznaczyła Rafalska.

Minister wskazała także, że prezydent Andrzej Duda „w trybie absolutnie błyskawicznym” podpisał ustawy dot. pomocy dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz nowelę podnoszącą rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

„Budowanie systemu od tyłu”, „My się na to nie zgadzamy” – przeczytaj o reakcjach protestujących w Sejmie na plany rządu.

Komentarz

  • cudone uzdrowienia z epi przez orzeczników, zbieranie mozliwości pracy ZPCH, 153 ZŁ, 10 DNI RECHABILITACYJNEGO URLOPU
    POLKA
    27.10.2018, 13:11
    cudowne uzdrowienia z epi, zabieranie im umiarkowanego stopnia 153zł na leki, 10 dni urlopu rehabilitacyjnego, od razu przerzucając na lekki-i rynek otwarty nas nie chce, ZPCH nie chcą z lekkim zatrudnić to cudo Pani Rafalskiej dlaczego Pani Minister kosztem pracujących z epi, orzecznicy ns uzdrawiają.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas